Теми статей
Обрати теми

Донараховані / сторновані виплати: як врахувати при обчисленні відпускних

Долга Ірина, експерт з питань оплати праці
Працівник іде у відпустку. При розрахунку відпускних з’ясувалось, що в розрахунковому періоді були коригування виплат. Як їх ураховувати при розрахунку відпускних? Давайте розбиратись.

Розрахунок відпускних

Механізм обчислення суми оплати за період щорічної відпустки визначений Порядком № 100*.

* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100.

Суму відпускних знаходимо множенням середньоденної зарплати на кількість днів відпустки.

Середньоденну зарплату розраховуємо діленням суми виплат розрахункового періоду на кількість календарних днів цього періоду без урахування святкових і неробочих днів, передбачених ст. 73 КЗпП, що припали на розрахунковий період (за наявності).

У загальному випадку розрахунок проводимо виходячи з 12 календарних місяців роботи у цього роботодавця, що передують місяцю, на який припадає початок відпустки*.

* Детальніше про порядок розрахунку відпускних читайте в статті «Як розрахувати суму відпускних?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 33.

Виплати у розрахунку

При розрахунку середньоденної зарплати враховуємо усі виплати, що входять до складу заробітної плати. Це, зокрема, зарплата за відпрацьований час, доплати, виробничі премії тощо. Також до розрахунку включаємо виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов’язків, службового відрядження, вимушеного прогулу тощо) та допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю і допомогу по вагітності та пологах.

Не включаємо у розрахунок разові виплати, які перелічені в п. 4 Порядку № 100 (матеріальну допомогу, виплати за виконання окремих доручень, що не входять в обов’язки працівника, компенсацію за невикористану відпустку, премію до свят, компенсацію працівникам втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням термінів її виплати тощо).

Порядок включення виплат

Згідно з п. 3 Порядку № 100 суми нарахованої зарплати, лікарняні та допомогу по вагітності та пологах, крім премій (у тому числі за місяць) та інших заохочувальних виплат за підсумками роботи за певний період, ураховуються у тому місяці, ЗА який вони нараховані, та в розмірах, в яких вони нараховані. При цьому не має значення, в якому місяці нарахована виплата. У розрахунок вона має потрапити до того місяця, за який вона нарахована.

Виняток із цього правила — премії (у тому числі за місяць) та інші заохочувальні виплати за підсумками роботи за певний період. Їх ураховуємо в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані.

Виходить, що усі інші виплати, які включаються у розрахунок, зокрема й коригувальні, мають бути віднесені до тих місяців, ЗА які вони нараховані.

Якщо коригування зарплати відбулося у розрахунковому періоді і при включенні у розрахунок належить до розрахункового періоду, то, як правило, питань щодо цього не виникає. Більш цікавою є ситуація, коли коригування проводилось щодо тих виплат, які нараховані за місяці за межами розрахункового періоду.

Розглянемо приклади.

Лікарняні замість зарплати

Приклад 1. Працівник іде у відпустку з 16 вересня 2024 року на 10 календарних днів. Розрахунковий період для обчислення відпускної середньої зарплати вересень 2023 — серпень 2024. У вересні 2023 року проведене сторнування зарплати за серпень 2023 (який не входить до розрахункового періоду) у сумі 1460,87 грн і нараховані лікарняні за серпень 2023 року у сумі 642,12 грн. У розрахунковому періоді працівнику нараховано 218600 грн, з урахуванням сторнованої у вересні за серпень зарплати та лікарняних за серпень.

Сторновану суму зарплати і нараховані лікарняні відносимо до місяців, за які вони нараховані. Це серпень, який не входить до розрахункового періоду.

Отже, у наведеній ситуації суму сторнованої зарплати треба прибрати з розрахунку. Також не буде у розрахунку і суми лікарняних, що нараховані за серпень.

Обчислимо суму виплат, яка візьме участь у розрахунку:

218600 - (-1460,87) - 642,12 = 219418,75 (грн).

Розрахуємо середньоденну зарплату:

219418,75 : 366 = 599,50 (грн),

де 366 — кількість календарних днів у розрахунковому періоді вересень 2023 — серпень 2024.

Сума відпускних становитиме 5995,00 грн (599,50 х 10).

Донарахована індексація

Приклад 2. Працівник іде у відпустку з 16 вересня 2024 року на 10 календарних днів. Розрахунковий період для обчислення відпускної середньої зарплати вересень 2023 — серпень 2024. У цьому періоді працівнику нараховано 236500,24 грн. У вересні 2024 року (місяці надання відпустки) нарахували індексацію за серпень 2024 року у сумі 115,06 грн, яку забули вчасно нарахувати у серпні.

Незважаючи на те, що донарахування індексації проведене за межами розрахункового періоду, вона має бути включена до розрахунку. Адже вона нарахована за місяць, який увійшов до розрахункового періоду.

Таким чином, сума виплат, яка входить до розрахунку, становитиме:

236500,24 + 115,06 = 236615,30 (грн).

Розрахуємо середньоденну зарплату:

236615,30 : 366 = 646,49 (грн).

Обчислимо суму відпускних:

646,49 х 10 = 6464,90 (грн).

Зауважте, якщо коригування зарплати за місяці, які увійшли до розрахункового періоду для обчислення відпускної середньої, проведені вже після нарахування відпускних, то сума відпускних має бути перерахована.

Висновки

  • Виплати для обчислення відпускної середньої зарплати відносимо до місяців, ЗА які вони нараховані.
  • Донарахування / сторнування зарплати за минулі місяці включаємо у розрахунок відпускної середньої у місяці, ЗА які вони проведені. Навіть якщо такі коригування відбулися за межами розрахункового періоду.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі