Теми статей
Обрати теми

Грошова винагорода педагогам: оподаткування, середня та інші нюанси

Будз Володимир, експерт з оплати праці та трудових відносин
Заклад освіти планує виплатити педагогічним працівникам грошову винагороду за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків. Як оподатковувати таку виплату? Чи включати її до середньої зарплати? Відповіді на ці та інші запитання — у нашій статті.

Про порядок виплати щорічної грошової винагороди за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків (далі — грошова винагорода) педагогічним працівникам ми розповідали у статті «Грошова винагорода педагогам: розмір, умови та нюанси виплати» // «Оплата праці», 2024, № 18.

Сьогодні ж поговоримо про те, на що впливає така виплата.

Оподаткування та звітність

ЄСВ. Грошова винагорода належить до фонду оплати праці. Про це нам говорить п. 2.3 Інструкції № 5*. Тому на загальних підставах на неї нараховується ЄСВ (22 %). У Д1 Податкового розрахунку грошова винагорода відображається в одному рядку разом із зарплатою.

* Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5.

ПДФО. Із грошової винагороди утримується ПДФО на загальних підставах (за ставкою 18 %). У розділі І додатка 4ДФ Податкового розрахунку винагорода відображається в одному рядку із заробітною платою з ознакою доходу «101».

ВЗ. Тут усе залежить від того, коли саме буде нарахована (виплачена) грошова винагорода. Якщо це відбудеться у вересні 2024 року, то із суми винагороди утримуємо ВЗ за ставкою 1,5 %.

Якщо ж нарахування (виплата) грошової винагороди проводиться у жовтні 2024 або пізніше протягом 2024 року, то, скоріш за все, доведеться враховувати новації, запропоновані законопроєктом № 11416-д*. У його тексті, серед іншого, передбачено збільшення розміру ВЗ для доходів у вигляді зарплати — з 1,5 до 5 %.

* Проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану від 30.08.2024 № 11416-д.

Якщо зміни запрацюють з 01.10.2024, як це передбачено у п. 1 Прикінцевих та перехідних положень законопроєкту № 11416-д, то при нарахуванні (виплаті) грошової винагороди у жовтні 2024 року доведеться утримувати вже не 1,5, а 5 % ВЗ.

Утримання аліментів

Базою для відрахувань аліментів у працівника-боржника є його зарплата за вирахуванням ПДФО та ВЗ, тобто так звана чиста зарплата. Утримання аліментів проводиться з усіх видів заробітку (п. 1 Переліку № 146*). Грошова винагорода входить до загального доходу працівника, з якого утримують аліменти. Детальніше про види доходів, з яких утримують аліменти, читайте у статті «Утримуємо аліменти на дітей: на якій підставі та з якого доходу платника?» // «Оплата праці», 2024, № 5.

* Перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затверджений постановою КМУ від 26.02.93 № 146.

Середня зарплата

Відпускні (компенсація). Розрахунок середнього заробітку для оплати часу відпустки (компенсації за невикористану відпустку) проводиться згідно з вимогами Порядку № 100*. Так, виплати, що включаються до розрахунку середньої зарплати, перелічено у п. 3 Порядку № 100, а виплати, що не потрібно враховувати, — у п. 4 цього Порядку.

* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100.

Зокрема, у п.п. «о» п. 4 Порядку № 100 зазначено, що грошова винагорода за сумлінну працю не включається до розрахунку середнього заробітку. Тож при обчисленні відпускної середньоденної зарплати таку виплату не враховуємо.

Лікарняні (декретні). При розрахунку лікарняних (декретних) грошову винагороду слід враховувати. Це випливає із змісту п. 3 Порядку № 1266*.

* Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266.

Згідно із зазначеною нормою до розрахунку середнього заробітку для оплати періоду непрацездатності включаються всі виплати, які увійшли до бази справляння ЄСВ. А грошова винагорода, як ми вже з’ясували, включається до такої бази.

Індексація зарплати

Зміна «базового» місяця для індексації зарплати відбувається тільки в разі підвищення посадового окладу. Збільшення зарплати працівника за рахунок установлення та виплати нових надбавок, доплат, інших стимулюючих та заохочувальних виплат на «базовий» місяць не впливає. Тож у випадку виплати педагогам грошової винагороди продовжуємо їм нараховувати суму індексації, обчислену виходячи з останнього підвищення їх посадових окладів.

Для педагогів, як і для решти працівників з оплатою праці за ЄТС, «базовим» місяцем для індексації зарплати є січень 2024 року. Уперше право на поточну індексацію виникло у серпні 2024 року з урахуванням коефіцієнта 3,8 %. У вересні та жовтні 2024 року залишається цей самий коефіцієнт індексації. Сума індексації зарплати з урахуванням повної зайнятості та повністю відпрацьованого часу в цих місяцях становить 115,06 грн (3028 грн х 3,8 %).

Більше інформації про нюанси проведення індексації працівників бюджетної сфери ви знайдете у статті «Індексація зарплати — 2024: згадуємо основні правила» // «Оплата праці», 2024, № 14.

Висновки

  • Грошова винагорода оподатковується ПДФО, ВЗ та ЄСВ на загальних підставах. Проте при утриманні ВЗ враховуємо дату нарахування (виплати) грошової винагороди.
  • Суму грошової винагороди враховують при обчисленні лікарняних (декретних) та не беруть до уваги при нарахуванні відпускних (компенсації за невикористану відпустку).
  • Збільшення зарплати педагогічного працівника за рахунок нарахування та виплати грошової винагороди не змінює «базовий» місяць для індексації його зарплати.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі