Статус УБД — для кого?
Учасники бойових дій (далі — УБД) — це особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з’єднань, об’єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час (ст. 5 Закону № 3551).
* Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.93 № 3551-XII.
Повний перелік осіб, які можуть бути визнані УБД, наведено у ст. 6 Закону № 3551. Зауважте, що окрім військовослужбовців, які проходили службу в період другої світової війни та колишнього Союзу РСР, туди входять:
— особи, які у складі груп піротехнічних робіт (груп розмінування) залучалися до безпосереднього виконання завдань щодо розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України;
— військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані, добровольці Сил територіальної оборони) ЗСУ, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в АТО;
— особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в АТО, перебуваючи безпосередньо в районах АТО у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу ЗСУ тощо.
Проте щоб набути статусу УБД, таким особам слід пройти певну процедуру.
Як отримати / чим підтвердити
Законом № 3551 передбачено два способи надання статусу УБД:
1) в загальному порядку;
2) в автоматичному режимі.
Загальний порядок. Надання статусу УБД в загальному порядку регламентує Порядок № 413*.
Відповідно до цього документа для отримання статусу УБД особа, зазначена у ст. 6 Закону № 3551, подає на розгляд відповідної комісії (міжвідомчої комісії):
а) заяву:
— у паперовій формі (за формою згідно з додатком 8 до Порядку № 3551) поштою (для усіх заявників) або через ЦНАП (для заявників з числа осіб, зазначених у пп. 21 та 25 ч. 1 ст. 6 Закону № 3551);
— в електронній формі засобами Порталу Дія (для заявників з числа осіб, зазначених у п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону № 3551) або засобами Єдиного державного реєстру ветеранів війни;
б) копії документів, визначених пп. 4 — 10 Порядку № 413, для відповідної категорії заявників;
в) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (за наявності).
На підставі поданих документів відповідна комісія (міжвідомча комісія):
— приймає рішення про надання (відмову у наданні) статусу УБД;
— вносить інформацію про надання статусу УБД до Єдиного державного реєстру ветеранів війни.
Зверніть увагу! На підтвердження надання статусу УБД в цьому випадку особі видається посвідчення з написом «Посвідчення учасника бойових дій» та нагрудний знак «Ветеран війни — учасник бойових дій» відповідно до вимог Положення № 302*.
За бажанням особи, на ім’я якої оформлено «Посвідчення учасника бойових дій», засобами Порталу Дія безоплатно формується е-посвідчення ветерана (п. 73 Положення № 302).
Автоматичний режим. Можливість надання статусу УБД в автоматичному режимі з’явилася лише у 2024 році (після оновлення правил створення і функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів).
Все почалося 04.04.2024 з появи нової норми в Законі № 3551 — п. 61. Нею передбачено, що у період дії воєнного стану особам, зазначеним в абз. 1 п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону № 3551 (крім військовослужбовців СБУ та осіб, які входять до складу розвідувальних органів України), які брали участь у виконанні бойових (службових, спеціальних) завдань у районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях, статус УБД надається:
— незалежно від тривалості виконання таких завдань;
— на підставі відомостей, що підтверджують виконання особою таких завдань;
— в автоматичному режимі.
Але для цього уповноважені особи військових частин мають внести відповідні відомості до Єдиного державного реєстру ветеранів війни. Проте як саме вони мають це зробити, на той момент не було визначено.
Восени 2024 року справа зрушила з місця — Кабмін таки затвердив довгоочікуваний Порядок № 1041* (набрав чинності 12.09.2024).
Цей документ визначає, які відомості мають бути внесені до Єдиного державного реєстру ветеранів війни з метою надання особі статусу УБД в автоматичному режимі та порядок внесення цих відомостей до реєстру.
На жаль, затвердження Порядку № 1041 ще не означає що все це ось-ось запрацює. Справа в тому, що Мінветеранів ще має:
— технічно доопрацювати Єдиний державний реєстр ветеранів війни для надання в автоматичному режимі статусу УБД;
— підключити до такого реєстру посадових осіб та надати їм відповідний доступ до нього;
— сформувати та підтримувати в актуальному стані довідник районів ведення воєнних (бойових) дій.
І на все про все Мінветеранів дається цілих 4 місяці. А отже, скоріш за все, автоматичне надання статусу УБД буде реалізоване лише у 2025 році.
Незважаючи на це є дещо, над чим треба замислитися вже зараз.
У п. 13 Порядку № 1041 зазначено, що на підтвердження отримання статусу УБД в автоматичному режимі особа має право отримати витяг із Єдиного державного реєстру ветеранів війни, звернувшись у місцевий структурний підрозділ з питань ветеранської політики або ЦНАП.
Разом з тим посвідчення УБД та нагрудний знак «Ветеран війни — учасник бойових дій» та/або е-посвідчення такій особі видається лише за її бажанням (ст. 61 та 18 Закону № 3551).
Але чи зможе особа з відповідним статусом скористатися гарантіями, пільгами та компенсаціями, передбаченими для УБД лише на підставі витягу з Єдиного державного реєстру ветеранів війни?
Документи → гарантії та пільги
Посвідчення УБД / е-посвідчення ветерана. У п. 2 Положення № 302 чітко зазначено, що посвідчення УБД є документом:
— що підтверджує статус ветерану війни (до них відносяться й УБД — ст. 4 Закону № 3551);
— на основі якого надаються відповідні пільги і компенсації.
Щодо е-посвідчення ветерана, то воно формується через Портал Дія безоплатно за бажанням особи, на ім’я якої видано посвідчення УБД, і використовується для:
— підтвердження відповідного статусу особи;
— отримання пільг та компенсацій такою особою.
Ба більше, відповідно до ст. 18 Закону № 3551, е-посвідчення ветерана може пред’являтися замість та без додаткового пред’явлення посвідчення УБД.
А отже, не виникає сумнівів, що на підставі цих обох документів (як посвідчення УБД, так і е-посвідчення ветерана) особа — учасник бойових дій може скористатися усіма гарантіями, пільгами та компенсаціями, передбаченими законодавством для осіб, що мають відповідний статус*. До речі, їх повний перелік наведено у ст. 12 Закону № 3551.
* Про гарантії і пільги, що надаються УБД роботодавцем, читайте у статті «Працівник — учасник бойових дій: пільги та гарантії» // «Оплата праці», 2024, № 8.
А як щодо витягу з Єдиного державного реєстру ветеранів війни?
Витяг з реєстру. Порядок видачі витягу з Єдиного державного реєстру ветеранів війни визначає Положення № 700*.
У п. 15 цього документа зазначено, що витяг з Єдиного державного реєстру ветеранів війни:
— це документ у паперовій формі, що підтверджує на дату та час його формування наявність або відсутність у такому реєстрі відомостей про особу;
— може використовуватися на території України для підтвердження відповідного статусу.
А от щодо можливості отримати пільги та компенсації на підставі такого документа нічого не сказано.
Тому, на нашу думку, для отримання пільг та компенсацій від держави особі — учаснику бойових дій, окрім витягу з реєстру ветеранів, краще надати посвідчення УБД (е-посвідчення ветерана). Наприклад, для:
— нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 % середньої зарплати;
— застосування ПСП до доходу особи зі статусом УБД.
На цей висновок також наводить роз’яснення, розміщене у категорії 103.15 ЗІР. У ньому податківці на питання про те, який документ підтверджує статус УБД для застосування ПДФО-пільги на підставі п.п. 165.1.54 ПКУ, відповіли — таким документом є виключно посвідчення УБД. А от про витяг з Єдиного державного реєстру ветеранів війни — там ні слова.
Водночас одного витягу з Єдиного державного реєстру ветеранів війни буде достатньо для надання особі зі статусом УБД гарантій, що надаються роботодавцем, — таких як:
— використання чергової щорічної відпустки у зручний час;
— надання додаткової відпустки із збереженням зарплати строком 14 календарних днів;
— отримання переважного права на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників та працевлаштування у разі ліквідації підприємства, установи, організації тощо.
Висновки
- Особи, перелічені у ст. 6 Закону № 3551, можуть отримати статус УБД у загальному порядку, передбаченому Порядком № 413. Підтвердженням отримання статусу УБД буде відповідне посвідчення (е-посвідчення ветерана).
- Отримати статус УБД в автоматичному режимі можуть лише особи, зазначені в абз. 1 п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону № 3551, якщо вони брали участь у виконанні бойових завдань у районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях.
- На підтвердження надання статусу УБД в автоматичному режимі надається витяг з Єдиного державного реєстру ветеранів війни.
- Посвідчення УБД (е-посвідчення ветерана) дає право на отримання пільг та компенсацій.