Теми статей
Обрати теми

Працівник — учасник бойових дій: пільги та гарантії

Жиленко Катерина, експерт з оплати праці та трудового законодавства
Ваш працівник має статус учасника бойових дій (далі — УБД)? Які гарантії та пільги йому належать від роботодавця? Про це важливо знати. Тож тримайте нашу статтю під рукою.

Статус УБД

Як саме працівник має підтвердити, що він має статус УБД? Такий статус отримують особи, перелічені у ст. 6 Закону № 3551*.

* Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.93 № 3551-XII.

Підтвердженням статусу УБД є відповідне посвідчення. Саме його має пред’явити працівник, аби отримати усі належні йому гарантії. А кадровик має зробити копію цього документа для особової справи працівника.

На які ж саме гарантії має право УБД? Далі розповімо про них детальніше.

Прийняття та звільнення

Прийняття на роботу. УБД мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню. Але це стосується лише тих, хто брав участь в АТО та заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією РФ проти України. Тобто йдеться про осіб, зазначених у пп. 19 — 21 ч. 1 ст. 6 Закону № 3551.

Норму щодо сприяння працевлаштуванню прямо передбачено п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону про зайнятість*. Але зауважимо, що на сьогодні ця норма, скоріше, формальна. Адже з 29.10.2022 законодавці скасували так звану трудову квоту для працевлаштування осіб із додатковими гарантіями. А згодом канув у Лету і звіт до служби зайнятості. Детальніше про це читайте у статті «Звіт про трудову квоту/норматив: подавати чи ні?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 8.

* Закон України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI.

Звільнення. У разі скорочення чисельності чи штату працівників у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці переважне право залишитись на роботі мають працівники з більш високою кваліфікацією й продуктивністю праці (ст. 42 КЗпП). Якщо такі умови рівні, то перевага надається працівникам, перелік яких наведено у ч. 2 ст. 42 КЗпП. Серед них, зокрема, й УБД (п. 5 цієї норми).

Поряд з цим працівник, якого звільнили через зміни в організації виробництва і праці (крім ліквідації установи, організації), протягом одного року має право на укладення трудового договору в разі повторного прийняття на роботу (ст. 421 КЗпП). Йдеться про випадки, коли власник або уповноважений ним орган приймає на роботу працівників аналогічної кваліфікації. І тут також певні працівники (все ті ж, перелічені у ч. 2 ст. 42 КЗпП) мають переважне право бути повторно прийнятими на роботу. Серед них і УБД.

Відпустки

Щорічні. Загальне правило: працівники йдуть у відпустку за графіком, при складанні якого ураховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку. Проте певні категорії працівників можуть іти у щорічну відпустку в зручний для них час. Таке право їм надано ч. 14 ст. 10 Закону про відпустки*. УБД прямо тут не зазначені. Але тут є ветерани війни. А це досить широке поняття.

* Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР.

Ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До них належать: УБД, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни (ст. 4 Закону № 3551).

Звідси висновок:

працівник-УБД може піти у щорічну відпустку в зручний для нього час

Також колишні військовослужбовці мають право піти у щорічну основну відпустку повної тривалості у перший рік роботи до відпрацювання шести місяців. Це стосується осіб, звільнених після проходження строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу або альтернативної (невійськової) служби (п. 5 ч. 7 ст. 10 Закону про відпустки).

Проте має бути дотримана важлива умова: такого працівника прийняли на роботу протягом трьох місяців після звільнення з військової служби, не враховуючи часу переїзду до місця проживання. Якщо УБД належить до таких осіб і вказана умова виконується, то право на повну відпустку у перше півріччя роботи «у нього в кишені».

Зауважимо: тривалість щорічної основної відпустки для УБД така ж сама, як і для решти «звичайних» працівників. Водночас вони мають право ще й на додаткову відпустку.

Додаткова. УБД надають додаткову оплачувану відпустку тривалістю — 14 календарних днів на рік. Це регламентовано ст. 772 КЗпП та ст. 162 Закону про відпустки. При цьому така відпустка має низку особливостей.

По-перше, законодавчо зафіксовано її конкретну тривалість, а не граничну. Тому надавати працівнику-УБД додаткову відпустку меншої тривалості, ніж 14 календарних днів, не можна.

Другий блок особливостей випливає з того, що «бойова» відпустка надається за календарний, а не робочий рік. Тобто вона не належить до щорічних. Тому право працівника на додаткову відпустку повної тривалості не залежить від відпрацьованого часу в такому календарному році. Відпрацювавши навіть один робочий день у поточному календарному році, працівник уже має право на «бойову» відпустку повної тривалості.

Також тут слід бути уважними з працівниками-новачками! Припустимо, у поточному календарному році прийнято працівника, який у цьому ж календарному році працював у іншого роботодавця. Перед тим як надавати йому додаткову «бойову» відпустку, краще упевнитись, що він не використав її у попереднього роботодавця. Наприклад, попросіть його надати відповідну довідку. Якщо він уже використав відпустку, то ви йому таку додаткову відпустку за поточний календарний рік не надаєте. Хоча законодавство не встановлює жодних прав і обов’язків ані роботодавця, ані працівника вимагати та надавати підтверджуючі документи.

Які ще правила надання додаткової відпустки УБД? Вони також випливають із того, що вона не є щорічною. Далі наведемо ці правила:

1. «Бойову» відпустку вважають відпусткою за той рік, на який припадає її початок. Наприклад, відпустку надали наприкінці 2023 року і її частина перейшла у 2024 рік. Це є відпустка за 2023 рік. А у 2024 році працівник зможе отримати додаткову відпустку УБД за цей рік повної тривалості.

2. Ця відпустка надається понад щорічні основну та додаткову відпустки. Вона не враховується до 59-денного обмеження тривалості щорічної відпустки.

3. «Бойову» відпустку не переносять на наступний календарний рік. Її слід використати протягом календарного року, за який вона надається. Інакше вона «згорає».

4. Компенсувати грошима за поточний або попередній календарні роки таку відпустку не можна. Думку суду та наших експертів із цього питання ви знайдете у статті «Відпустка учасникам бойових дій: що говорить ВС?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 51 (ср. ).

5. «Бойову» відпустку не переносять і не продовжують з причин, зазначених у ст. 11 Закону про відпустки, у тому числі й у зв’язку з хворобою працівника під час такої відпустки.

6. Її не продовжують на святкові та неробочі дні (перелічені у ст. 73 КЗпП), що припадають на період такої відпустки. Такі дні включають до тривалості додаткової відпустки та оплачують у загальному порядку. Хоча наразі під час дії воєнного стану такі дні є звичайними робочими днями.

7. «Бойову» відпустку не можна поділити на частини. Всі 14 днів додаткової відпустки потрібно використати без перерви.

8. Працівника не можна відкликати з такої відпустки.

Також слід зауважити: право на таку додаткову відпустку мають як основні працівники, так і сумісники.

Лікарняні

УБД мають пільги при оплаті листка непрацездатності. Таким працівникам лікарняний лист оплачують в розмірі 100 % середньої зарплати незалежно від страхового стажу. Це прямо гарантовано п. 11 ст. 12 Закону № 3551. Також підтвердження маємо в ч. 1 Закону № 1105*.

* Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV.

Хоча прямої норми тут не знайдете, проте приписом п. 5 ч. 1 ст. 17 цього Закону передбачено, що 100-відсотковий лікарняний надають ветеранам війни. У свою чергу, як ми вже з’ясували раніше, до ветеранів війни належать і УБД (ст. 4 Закону 3551).

ПСП

Чи має право УБД на податкову соціальну пільгу (далі — ПСП)? У нього є таке право. Але є нюанс.

Помилково вважати, що всім УБД надають підвищену та максимальну ПСП. Бо таке право мають лише ті, хто брав участь у бойових діях на території інших країн у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону № 3551. Це прямо передбачено п.п. «е» п.п. 169.1.3 ПКУ та п.п. «б» п.п. 169.1.4 ПКУ.

Отже, працівники, які брали участь у бойових діях, що мали місце у нашій країні, а не в інших, не мають права на підвищену та максимальну ПСП, як УБД. Проте вони цілком можуть розраховувати на звичайну ПСП, якщо їх дохід не перевищує 4240 грн. Розмір такої пільги у 2024 році становить 1514 грн.

Детальніше про ПСП ви можете прочитати у статті «Податкова соціальна пільга у 2024 році» // «Податки & бухоблік», 2023, № 99.

Висновки

  • УБД мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню.
  • При скороченні УБД мають переважне право залишитись на роботі.
  • УБД можуть піти у щорічну відпустку в зручний для них час. Також УБД — колишні військовослужбовці можуть взяти відпустку повної тривалості до відпрацювання 6 місяців у нового роботодавця, якщо вони працевлаштовані протягом 3 місяців після звільнення з військової служби.
  • УБД надається додаткова «бойова» оплачувана відпустку. Вона не належить до щорічних, а надається за календарний рік.
  • Лікарняні УБД виплачують у розмірі 100 % середньої зарплати незалежно від страхового стажу.
  • Право на спеціальну підвищену та/або максимальну ПСП мають лише УБД, які брали участь у бойових діях на території інших країн.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі