(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
8/8
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Січень , 2017/№ 3

Індексуємо зарплату за січень 2017 року

Скільки змін сталося з 1 січня 2017 року: підвищили розмір мінімальної зарплати удвічі; «відв’язали» розмір посадового окладу від «мінімалки», і тепер посадові оклади встановлюють залежно від розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого на 1 січня календарного року; «базовий» посадовий оклад 1-го тарифного розряду тепер також дорівнює прожитмінімуму, а від нього, у свою чергу, залежать розміри посадових окладів інших тарифних розрядів за ЄТС. Закономірно виникає запитання: як такі зміни позначаться на індексації зарплати працівників бюджетної сфери? З’ясуємо це в сьогоднішній консультації.

Перераховані зміни сталися в працеоплатній сфері з 1 січня 2017 року. Проте в індексаційно-зарплатному руслі усе спокійно. Змін у порядку проведення індексації не сталося, тому зупинятися на правилах індексації не будемо. Освіжити знання ви можете, заглянувши в газету «Бюджетна бухгалтерія», 2015, № 47, с. 21; 2016, № 4, с. 26. Нагадаємо лише, що «базовим» місяцем вважається місяць підвищення посадового окладу.

Іншими словами, в місяці підвищення посадового окладу (тарифної ставки) індекс споживчих цін (ІСЦ) приймають за 1 або 100 %. Для подальшої індексації ІСЦ обчислюють наростаючим підсумком з наступного місяця після місяця такого підвищення ( абз. 1 і 2 п. 5 Порядку № 1078). При цьому збільшення зарплати працівника за рахунок встановлення або підвищення інших постійних зарплатних складових (надбавок, доплат, премій і т. д.) без збільшення посадового окладу (тарифної ставки) не впливає на зміну «базового» місяця. Саме тому встановлення доплати до мінімальної заробітної плати без збільшення посадового окладу не робить місяць «базовим».

Ґрунтуючись на цих основних догмах, з’ясуємо, кому з бюджетників доведеться індексувати зарплату, а хто позбавлений такої необхідності.

Працівники з оплатою за ЄТС

У січні 2017 року практично в усіх працівників з оплатою за Єдиною тарифною сіткою (ЄТС) (з 2-го по 25-й тарифний розряди) були підвищені розміри посадових окладів. Підвищення відбулося згідно з постановою КМУ від 28.12.2016 р. № 1037 (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2017, № 1-2, с. 6). Тому січень 2017 року став місяцем підвищення посадових окладів (новий «базовий» місяць). Цього місяця ІСЦ приймаємо за 1 або 100 %, а розрахунок приросту ІСЦ наростаючим підсумком розпочнемо з лютого 2017 року.

Проте не в усіх працівників у січні підвищився посадовий оклад. Підвищення за 1-м тарифним розрядом не сталося. У таких працівників посадовий оклад залишився на рівні грудня 2016 року. Саме на цей місяць слід орієнтуватися для індексації їх зарплати. Для них розрахунок приросту ІСЦ до перевищення порога індексації (103 %) розпочинається з січня 2017 року, і право на індексацію зарплати у них може виникнути тільки в березні 2017 року за умови, що індекс інфляції за січень перевищить поріг індексації (103 %).

Виходячи з цього можна зробити висновок: в січні 2017 року зарплату працівників з оплатою за ЄТС (з 1-го по 25-й тарифні розряди) не індексують.

Робітники, зайняті обслуговуванням органів держвлади і МС

З 1 січня 2017 року «схемні» посадові оклади, вказані в додатках 1 — 3 до наказу № 77, підвищені для усіх найменувань посад робітників, зайнятих обслуговуванням органів держвлади і місцевого самоврядування (МС)*. Підвищені «штатні» січневі оклади для таких робітників знаходяться в діапазоні від 1958 до 2320 грн.

* Оклади мають бути підвищені з урахуванням пропорційного підвищення посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1-го тарифного розряду, так званого базового тарифу за ЄТС. Розмір коефіцієнта, на який необхідно підвищити «схемні» оклади, на 1 січня 2017 року складає 1,35021 (1600 грн. : 1185 грн.). Детальніше див. «Бюджетна бухгалтерія», 2017, № 1-2, с. 24.

Нагадаємо: попереднє підвищення посадових окладів було в грудні 2016 року, і індексація в такому місяці не нараховувалася.

Таким чином, враховуючи, що в січні 2017 року сталося чергове підвищення посадових окладів, зарплату робітників, зайнятих обслуговуванням органів держвлади і МС, в січні 2016 року не індексують!

При цьому січень 2017 року (місяць збільшення окладу) стає для них новим «базовим» місяцем і право на індексацію наступить, коли приріст ІСЦ наростаючим підсумком перевищить поріг індексації (103 %).

Держслужбовці + працівники з функціями з обслуговування

У травні 2016 року останній раз були підвищені посадові оклади більшості:

держслужбовців (розміри окладів з 01.05.2016 р. визначають згідно з додатками 1 і 3 до постанови КМУ «Деякі питання оплати праці державних службовців в 2016 році» від 06.04.2016 р. № 292**);

** Див. «Бюджетна бухгалтерія», 2016, № 16, с. 3.

працівників, що виконують функції з обслуговування держорганів. У цю категорію потрапили і колишні службовці держорганів, оплата праці яких здійснювалася на підставі додатка 55 до постанови КМУ «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 р. № 268, а також колишні держслужбовці, посади яких згідно із Законом № 889 не відносять до держслужбовців. З 01.05.2016 р. оплата праці таких працівників визначається згідно з постановою КМУ «Про умови оплати праці працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування, в 2016 році» від 06.04.2016 р. № 268***.

*** Див. «Бюджетна бухгалтерія», 2016, № 16, с. 13.

З червня 2016 року для таких працівників почали знову розраховувати приріст ІСЦ до перевищення порога індексації (103 %). Право на індексацію на коефіцієнт 4 % (сума індексації — 64 грн.) настало в грудні 2016 року.

Чи індексувати зарплату таких працівників і в січні 2017 року? Швидше за все, ні. Адже згідно з абз. 2 п. 14 розд. XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 (з урахуванням змін, внесених Законом № 1774) з 1 січня 2017 року мінімальний розмір посадового окладу групи 9 у державних органах, юрисдикція яких поширюється на територію одного або декількох районів, міст обласного значення, необхідно встановити в розмірі 1,25 ПМПО, встановленого на 1 січня календарного року. Тобто такий оклад складатиме 2000 грн. (1600 грн. х 1,25).

Підвищення окладів з 1 січня 2017 року, скоріше за все, чекає також і працівників з функціями обслуговування держорганів.

А це означає, що для держслужбовців і працівників, що виконують функції з обслуговування держорганів, січень 2017 року стане «базовим» місяцем.

Право на індексацію у працівників настане тоді, коли ІСЦ наростаючим підсумком перевищить поріг індексації у 103 %.

У той же час конкретні розміри посадових окладів, а також умови оплати в 2017 році для держслужбовців і працівників, що виконують функції з обслуговування, мають бути затверджені у відповідній постанові КМУ. Тому для остаточного вердикту почекаємо на відповідний нормативно-правовий документ.

Працівники ОМС

Посадові оклади працівників органів місцевого самоврядування (ОМС) (як посадових осіб, так і службовців) підвищувалися востаннє на 25 % згідно з постановою КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. № 1013 у грудні 2015 року. Тобто «базовим» місяцем для них є грудень 2015 року і починаючи з січня 2016 року ведуть відлік приросту ІСЦ. Право на індексацію виникає, якщо приріст ІСЦ наростаючим підсумком перевищить поріг індексації.

Уперше перевищення порога сталося в квітні 2016 року в результаті перемножування ІСЦ січня, лютого, березня і квітня (1,009 х 0,996 х 1,01 х 1,035 = 1,051). Отже, в червні 2016 року (місяці, наступному за місяцем, в якому оприлюднено індекс інфляції за квітень 2016 року) виникло право на індексацію зарплати на коефіцієнт індексації 5,1 % (1,051 х 100 - 100). Сума індексації за повністю відпрацьований місяць складала 73,95 грн. (1450 грн. х 5,1 %). На цей же коефіцієнт індексації індексували зарплату в липні листопаді 2016 року.

З травня-2016 (після квітневого перевищення) почали розрахунок нового ІСЦ наростаючим підсумком. Чергове перевищення порога сталося в жовтні в результаті перемножування ІСЦ за місяці травень — жовтень (1,001 х 0,998 х 0,999 х 0,997 х 1,018 х 1,028 = 1,041).

Отже, в грудні 2016 року коефіцієнт індексації склав 9,4 % (1,051 х 1,041 х 100 - 100),

де 1,051 — ІСЦ, розрахований наростаючим підсумком з січня 2016 року;

1,041 — ІСЦ, розрахований наростаючим підсумком з травня 2016 року.

Поки підвищення посадових окладів в органах місцевого самоврядування (крім робітників, зайнятих обслуговуванням таких органів) в січні 2017 року не станеться. Тому, враховуючи, що індекс інфляції за листопад 2016 року, який впливає на січневу індексацію, склав 101,8 %, зарплату працівників ОМС (посадових осіб ОМС і службовців) в січні індексуємо на коефіцієнт індексації 9,4 %.

Сума індексації за повністю відпрацьований місяць складе 150,40 грн. (1600 грн. х 9,4 %).

Нормативні документи

Закон 889 — Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII.

Закон № 1774 — Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. № 1774-VIII.

Порядок № 1078 Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078.

Наказ № 77 наказ Мінпраці «Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» від 02.10.96 р. № 77.

індексація зарплати, мінімальна зарплата, прожитковий мінімум, посадові оклади, тарифні розряди за ЄТС додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті