Теми статей
Обрати теми

Музична школа: коли реєструватися платником ПДВ?

Матвєєва Вікторія, експерт журналу «Бюджетна бухгалтерія»
Музична школа — бюджетна установа надає платні освітні послуги для дітей. Загальний обсяг надходжень від надання платних послуг за 2023 рік — 1200000 грн. Зазначені послуги звільнено від оподаткування ПДВ на підставі п.п. 197.1.2 ПКУ*. Чи необхідно установі реєструватися як платник ПДВ? Як це зробити правильно та яку звітність подавати?

* Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

Послуги музичних шкіл: умови звільнення від ПДВ

Операції, звільнені від оподаткування ПДВ, визначено ст. 197 ПКУ. При цьому особливу увагу варто звернути на п.п. 197.1.2 ПКУ, де законодавці навели низку звільнених від оподаткування платних послуг бюджетних установ.

Зокрема, до них належать: послуги з виховання та навчання дітей у будинках культури, дитячих музичних, художніх, спортивних школах і клубах, школах мистецтв та послуги з проживання учнів або студентів у гуртожитках. Серед інших, до числа звільнених від ПДВ також віднесено послуги з виховання та навчання дітей, які постачаються дитячими музичними та художніми школами, школами мистецтв, будинками культури (гра на музичних інструментах, хореографія, образотворче мистецтво, гуртки (факультативи) іноземних мов, комп’ютерного навчання).

Отже, зазначені операції звільняються від ПДВ у разі виконання таких умов:

— послуги мають бути пов’язані з вихованням та навчанням дітей;

— послуги повинні надавати дитячі музичні та художні школи, школи мистецтв, будинки культури (гра на музичних інструментах, хореографія, образотворче мистецтво, гуртки (факультативи) іноземних мов, комп’ютерного навчання), спортивні школи та клуби.

До речі, саме на такі умови звільнення від ПДВ послуг, які надають музичні школи, звертали увагу податківці в ІПК від 14.09.2018 № 4037/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Реєстрація платника ПДВ: як рахувати 1 млн грн?

Правила реєстрації як платників ПДВ для бюджетних установ нічим НЕ відрізняються від правил, установлених для інших суб’єктів господарювання. Тому бюджетні установи в цьому питанні мають керуватися вимогами ст. 181, 183 ПКУ. Нагадаємо основні правила розрахунку загального обсягу оподатковуваних операції для цілей ПДВ-реєстрації.

Реєстрація платників ПДВ: вимоги та правила

Умова

Пояснення

Хто підлягає обов’язковій реєстрації?

Особа, загальна сума від здійснення оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг, нарахована (сплачена) якій протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн (без урахування ПДВ)

Які операції включаємо до розрахунку?

Враховують операції, які відповідають визначенню «постачання товарів» (п.п. 14.1.191 ПКУ) та «постачання послуг» (п.п. 14.1.185 ПКУ).

Увага! Якщо установа отримує кошти, які не є компенсацією вартості за поставлені товари/послуги, такі надходження до розрахунку не включаємо.

У разі отримання зазначених коштів відсутній факт постачання товарів, робіт, послуг бюджетною установою в обмін на отримані кошти. На цьому наголошували податківці в ІПК від 04.05.2022 № 465/ІПК/99-00-21-03-02-06

Які операції належать до оподатковуваних?

До розрахунку включаємо операції постачання, які є оподатковуваними.

На думку податківців, для цілей ПДВ-реєстрації до оподатковуваних операцій належать операції:

— що підлягають оподаткуванню ПДВ за ставками 20, 14, 7 та 0 %;

звільнені від оподаткування ПДВ (ст. 197 ПКУ).

Таким чином, до розрахунку межі для цілей реєстрації особи як платника ПДВ не включають лише операції, які не є об’єктом оподаткування ПДВ (ст. 196 ПКУ). Це підтверджують і податківці у своїх роз’ясненнях у категорії 101.02 ЗІР

З огляду на вищезазначене, у випадку читача музична школа здійснює постачання послуг, звільнених від оподаткування ПДВ на підставі п.п. 197.1.2 ПКУ. І такі послуги необхідно включити до розрахунку загального обсягу оподатковуваних операцій для реєстрації як платника ПДВ. А позаяк обсяг таких надходжень за останні 12 календарних місяців становить 1200000 грн, музична школа має зареєструватися як платник ПДВ у загальному порядку.

Для цього треба подати реєстраційну заяву (за формою № 1-ПДВ) не пізніше 10-го числа місяця, наступного за місяцем, у якому перевищено 1 млн грн.

Зауважте: з поданням заяви на обов’язкову ПДВ-реєстрацію не варто затягувати і поготів, не слід розраховувати на продовження такого строку на період воєнного стану.

Установа — платник ПДВ: які виникають обов’язки?

Після того, як установа набула статусу платника ПДВ, вона стає повноцінним податковим гравцем. Це означає, що на неї поширюються всі обов’язки звичайного ПДВ-платника, а саме:

— нарахування податкових зобов’язань з ПДВ та відображення податкового кредиту;

— оформлення та реєстрація податкових накладних (у т. ч. на операції, звільнені від ПДВ на підставі п.п. 197.1.2 ПКУ);

— подання податкової звітності (декларацій) з ПДВ.

Безумовно, під час вивчення цих моментів у бухгалтера виникне купа запитань. Тому радимо скористатися нашими порадами та поясненнями, наведеними у матеріалах: «Надання освітніх послуг: як бути з ПДВ?» та «Надання освітніх послуг: які ПН складати?» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 43).

Висновки

  • Оподатковуваними для цілей ПДВ-реєстрації вважаються операції, що підлягають оподаткуванню за ставками 20, 14, 7 та 0 %, а також звільнені від ПДВ-оподаткування.
  • Бюджетна установа зареєстрована як платник ПДВ, зобов’язана виконувати всі обов’язки звичайного ПДВ-платника.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі