(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 45
  • № 44
  • № 43
  • № 42
  • № 41
  • № 40
  • № 39
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
17/18
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Листопад , 2014/№ 46

Роботи без оформлення договору: чи можливо це

Чи можна виконувати роботи замовнику на підставі його листа (без договору), виставивши йому рахунок?

Вважаємо, що можна.

Дійсно, усі договори, які укладаються між юридичними особами, мають бути оформлені письмово (ч. 1 ст. 208 ЦКУ).

При цьому не обов’язково оформляти єдиний документ. Допускається фіксування змісту договору в декількох документах. Отже, сторони можуть просто обмінятися листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо (п. 1 ст. 207 ЦКУ). Однак за умови, що законом не встановлені спецвимоги до форми та порядку складання цього виду договорів.

У нашому випадку ми бачимо, що перша сторона направила у вигляді листа пропозицію укласти договір — оферту. Така оферта має містити всі істотні умови договору та застерігати намір сторони виконати зобов’язання за договором (ст. 641 ЦКУ; «загальні» істотні умови для господарських договорів знайдете у ст. 180 ГКУ). Інша сторона може повністю цю пропозицію прийняти. У такому разі з того моменту, коли сторона, яка прийняла пропозицію, відповіла на неї будь-якою дією (у зумовлений період часу), договір вважається укладеним.

Водночас інша сторона може пропозицію не приймати повністю, а написати у відповідь свої, так би мовити, «уточнені» пропозиції, які у свою чергу будуть новою офертою іншій стороні, яку та може беззастережно прийняти, а може й не прийняти.

У нашому випадку не зрозуміло, чи є лист замовника повноцінною офертою (є в ньому істотні умови чи ні), або офертою буде все ж таки рахунок. Однак факт у тому, що в такий спосіб можна оформити договірні відносини.

На випадок спірних ситуацій зазначимо позицію судів — відсутність договору не є підставою не оплачувати виконані роботи (рішення Господарського суду Луганської обл. від 19.01.12 р. у справі № 8/219/2011, рішення Господарського суду Херсон­ської обл. від 20.10.14 р. у справі № 906/1261/14, рішення Господарського суду м. Києва від 23.07.13 р. у справі № 910/11228/13). Голов­не — надати всі підтвердні документи: листи, рахунки, акти виконаних робіт.

Далі стисло розглянемо податково-бухгалтерський аспект. Зауважте: незважаючи на те, що лист замовника і рахунок можуть містити в собі всі істотні умови госпдоговору, самі собою вони не фіксують факт здійснення господарської операції (детальніше у «БТ», 2014, № 37, с. 20). Договір, наприклад, визначає лише порядок дій сторін при проведенні госпоперації. Рахунок узагалі має лише інформаційний характер (лист Мінфіну від 30.05.11 р. № 31-08410-07-27/13794).

Важливо. Таким чином, віднес­ти їх до первинних документів не можна. А отже, вести на їх підставі облік доходів, витрат та інших податкових показників не вдасться (пп. 44.1, 135.2 і 138.2 ПКУ).

Для того щоб все стало на свої місця, після отримання документа з пропозицією укласти договір інша сторона повинна (ст. 642 ЦКУ):

• або оплатити рахунок (в результаті буде отриманий первинний документ — виписка банку);

• або прийняти роботи (первинний документ — акт виконаних робіт). Вам буде цікавою стаття «Первинний документ на роботи/послуги: яку дату поставити, щоб не втрапити в халепу» // «БТ», 2014, № 38, с. 18).

Нагадаємо, що при настанні першої із зазначених подій виконавець — платник ПДВ повинен виписати ПН (пп. 187.1, 201.4 ПКУ). Однак оскільки договір у вигляді єдиного документа не був складений, поле «Вид цивільно-правового договору» необхідно буде заповнити так:

• у полі «вид договору» вказати вид договірних відносинів за ЦКУдоговір куплі-продажу», «договір виконання робіт» тощо);

• у полі «від» — дату прийняття пропозиції (наприклад, проплати за виставленим рахунком-фактурою);

• поле «№ » не заповнювати.

Нюанс. Якщо ви отримали передоплату на підставі рахунка-фактури, то щоб виконати «усі побажання податківців», обов’язково вкажіть разом із видом договірних відносин назву документа, його дату та номер (категорія 101.19 ЗІР ДФСУ). Таким чином, поле матиме вид: «договір виконання робіт, рахунок-фактура від 05112014 № 36».

договір, оформлення додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті