(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 13
  • № 12
  • № 11
  • № 10
  • № 9
  • № 8
  • № 7
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
13/21
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Квітень , 2015/№ 14

Перехід ЄП → ЗС і ПДВ-реєстрація

Новий квартал — нове життя. Вирішили з ІІ кварталу 2015 року залишити лави єдиноподатників і перейти на загальну систему оподаткування? Це ваше право, а в деяких випадках і обов’язок. І оскільки справу вже вирішено, то у причинах переходу ми сьогодні не розбиратимемося. А поговоримо про інше завдання, яке виникло перед новоспеченим загальносистемником, — реєстрацію платником ПДВ, якщо, звичайно, ви не були ПДВшником на спрощенці.

«Можна» чи «потрібно»

Якщо ви вже точно вирішили поповнити лави платників ПДВ, то слід уточнити один важливий момент: ви робите це добровільно чи зобов’язані це зробити? Від цього залежать строк подання заяви на ПДВ-реєстрацію та дата «народження» платника ПДВ. Але про це пізніше.

Орієнтир — обсяг постачань за 12 місяців. Якщо ми говоримо про перехід на ЗС з 01.04.15 р., то обчислити постачання потрібно за період з квітня 2014 року по березень 2015 року включно.

Так, особа (крім єдиноподатників груп 1 — 3), в якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розд. V ПКУ, нарахована (сплачена) протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн. (без ПДВ), зобов’язана зареєструватися платником ПДВ. Цього вимагає п. 181.1 ПКУ.

Довідка: при обчисленні враховуються операції з постачання товарів/послуг, до яких належать операції, що підлягають обкладенню за основною ставкою ПДВ (20 %), «лікарською» ставкою 7 %, нульовою ставкою і звільнені (умовно звільнені) від обкладення ПДВ (консультація з категорії 101.01.02 ЗІР ДФСУ).

Отже, якщо при переході на ЗС ви обчислили загальну суму операцій і отримали суму, що перевищує 1 млн грн., то реєструватися платником ПДВ ви зобов’язані. Якщо ж ця сума скромніша (не перевищує 1 млн грн.), то стати ПДВшником ви можете добровільно (п. 182.1 ПКУ).

 

Заява: заповнюємо та подаємо

Беремо реєстраційну заяву за формою № 1-ПДВ, наведену в додатку 1 до Положення № 1130. Потрібно заповнити всі розділи заяви, підписати та вказати дату (абз. 4 п. 3.5 Положення № 1130). Звісно, є декілька нюансів щодо запов­нення в ній деяких полів.

Наприклад, поле «Головний бухгалтер або особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку» поля 10 заяви. Його потрібно заповнювати лише в разі, коли бухоблік на підприємстві веде штатний головний бухгалтер, бухгалтер, керівник або власник підприємства. Якщо ж бухоблік на договірних засадах веде інша юридична або фізична особа, то зазначене поле прокреслюємо, а до заяви додаємо копію документа, який підтверджує зазначений факт (наприклад, договори на надання бухгалтерських послуг). Податківці дозволяють так вчиняти в консультації з категорії 101.01.02 ЗІР ДФСУ.

Вважаємо, прокреслити потрібно поле 7 заяви, якщо ви реєструєтеся платником ПДВ добровільно та/або не проводите операції з абз. 3 — 8 п. 180.1 ПКУ (спільна діяльність, постачання конфіската тощо).

Практична порада: заповнюючи заяву в електронній формі (J/F13101), залишайте зазначені поля порожніми.

Не менш важлива справа — визначитися з причиною реєстрації (поле 5). Благе діло, винаходити велосипед не потрібно — причини наведені в додатку до заяви. У нашому випадку потрібно вибрати відразу дві причини:

• «Особа переходить на сплату інших податків і зборів, встановлених Кодексом, із спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати податку» (абз. 1 п. 183.4 ПКУ);

• «Загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує встановлену статтею 181 розділу V Кодексу суму (без урахування податку на додану вартість), крім особи, яка є платником єдиного податку першої — третьої групи» (п. 181.1 ПКУ).

Або одну причину: «Особа, яка відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V Кодексу не є платником податку у зв’язку з тим, що обсяги оподатковуваних операцій відсутні або є меншими від встановленої зазначеною статтею суми, реєструється як платник податку добровільно» (абз. 1 п. 182.1 ПКУ).

Важливо правильно заповнити поле 6 «Бажана дата реєстрації (перереєстрації) платником податку на додану вартість <…>».

При обов’язковій реєстрації тут потрібно вказати «протягом 3 робочих днів» (строк обов’язкової реєстрації в загальному випадку)*, якщо реєстраційну заяву ви подаєте після 1 квітня.

* Нагадаємо: строк реєстрації скоротив з 5 до 3 робочих днів ще Закон про податкову реформу від 28.12.14 р. № 71-VIII. До Положення № 1130 відповідні поправки Мінфін уніс своїм наказом від 02.02.15 р. № 21 («БТ», 2015, № 11, с. 7).

Випереджаючи ваше запитання, зауважимо: вказати дату відмови від спрощеної системи оподаткування (1 квітня) можна було під час обов’язкової реєстрації, подаючи заяву до дати переходу на ЗС. У такому разі дата ПДВ-реєстрації — перше число календарного місяця переходу на ЗС.

При добровільній реєстрації потрібно вказати бажану дату реєстрації. Однак ця дата має відповідати таким вимогам:

• перше число місяця;

• заява подана за 20 календарних днів до бажаної дати. Наприклад, вказуючи дату «01 травня 2015 року», заяву потрібно подати не пізніше 10.04.15 р.

При добровільній реєстрації тут можна вказати навіть дату реєстрації в довгостроковій перспективі, наприклад через місяць, два, півроку тощо. Заборони на такі дії немає.

Після того як заяву заповнено, її можна нести/відправляти до конт­ролюючого органу за місцем знаходження (місцем проживання) потенційного платника ПДВ. Зробити це можна двома способами:

• особисто фізособою або безпосередньо керівником/представником юрособи (в обох випадках з документальним підтвердженням особи (паспортом) і її повноважень (довіреністю або іншим документом));

• засобами електронного зв’язку в електронній формі, дотримуючись умови щодо реєстрації ЕЦП (для тих, хто уклав з відповідним контролюючим органом договір про визнання електронних документів).

Зверніть увагу: надіслати заяву на реєстрацію платником ПДВ пош­тою не можна.

Як ми вже говорили раніше, строк подання заяви залежить від умови ПДВ-реєстрації. Про всі важливі дати ви можете довідатися з таблиці, наведеної далі.

 

ПДВ-реєстрація: коли подати заяву та стати платником

Варіант реєстрації

Умови для реєстрації

Строк подання заяви

Дата ПДВ-реєстрації

Обов’язкова реєстрація

Відповідає умовам з п. 181.1 ПКУ (досягнуто межі в 1 млн грн.)

Не пізніше 10-го числа першого календарного місяця, в якому здійснений перехід на ЗС (не пізніше 10.04.15 р.)

Якщо ви встигли подати заяву до дати переходу на ЗС (до 01.04.15 р.) — з 01.04.15 р.

Якщо ви подаєте заяву після переходу на ЗС — з дня внесення запису до Реєстру платників ПДВ (протягом 3 робочих днів після подання заяви)

Добровільна реєстрація

Відповідає умовам з п. 182.1 ПКУ (не досягнуто межі в 1 млн грн.)

Не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи вважатимуться платниками ПДВ і матимуть право на ПК і виписку ПН (наприклад, для реєстрації з 01.05.15 р. — не пізніше 10.04.15 р.)

Якщо бажаний день реєстрації вказаний в заяві — бажаний день реєстрації, він же день початку податкового періоду (календарного місяця), з якого така особа вважатиметься платником ПДВ та матиме право на складання ПН.

Якщо бажаний день не зазначений — 1-ше число місяця, наступного за днем закінчення 20 календарних днів після подання заяви.

У будь-якому разі це буде 1-ше число місяця, наприклад, 01.05.15 р.

 

Обережно! Якщо не подати заяву в зазначені строки, то можуть бути негативні наслідки.

Так, у разі обов’язкової реєстрації незареєстрованим госпсуб’єктам доведеться нараховувати ПЗ без права на ПК і бюджетне відшкодування за період з дня, наступного за граничним днем подання заяви (з 11.04.15 р.) і до моменту реєстрації (п. 183.10 ПКУ).

Якщо при добровільній реєстрації подати заяву із запізненням і не вказувати бажану дату реєстрації, то вас зареєструють з 1-го числа місяця, що настав після закінчення повних 20 календарних днів. Наприклад, подавши заяву 13.04.15 р. або пізніше (аж до 11.05.15 р.), станете платником ПДВ уже з 1 червня 2015 року. А ось якщо в такій заяві, що «запізнилася», бажаною датою реєстрації буде зазначена дата 01.05.15 р., то в реєстрації взагалі відмовлять.

 

Підтверджуємо реєстрацію

Після того як заяву подано, залишається чекати на рішення податківців і появу запису про реєстрацію в Реєстрі платників ПДВ. Якщо в податківців немає заперечень і претензій, то такий запис вони вносять протягом 3 робочих днів з дня надходження заяви. Перевірити її наявність або відсутність можна через сайт ДФСУ — розділ «Дані Реєстру платників ПДВ» (http://sfs.gov.ua/reestr_new).

Важливо не плутати: той факт, що ви «засвітилися» в Реєстрі платників ПДВ, ще не означає, що ви вже є платником ПДВ. Наприклад, ви подаєте заяву не пізніше 10.04.15 р. і в ідеалі протягом 3 робочих днів з дня надходження заяви до податківців уже має з’явитися запис в Реєстрі платників ПДВ. Але! Повноправним платником ПДВ ви стаєте лише із зазначеної в цьому записі дати реєстрації (п. 3.1 Порядку № 1130). Наприклад, якщо ви реєструєтеся добровільно, то «днем народження» платника ПДВ буде 1 травня 2015 року. Отже, вся увага на дату ПДВ-реєстрації, а не на дату появи запису.

Запис — це, безумовно добре, але «без папірця ти комашка». Тому необхідно мати документальне підтвердження. Таким підтвердженням буде витяг з Реєстру платників ПДВ. На схемі (див. с. 19) ми навели алгоритм його отримання.

Пам’ятайте: до дати реєстрації ви не маєте права виписувати ПН, відображати ПЗ (будучи постачальником) і ПК (будучи покупцем). Такі права і обов’язки з’являться із заповітної дати.

Що робити після того, як ПДВ-реєстрацію успішно пройдено? Попереду щасливе життя платника ПДВ: виписка і реєстрація ПН, нарахування ПЗ, формування ПК. Також слід бути обачними в перехідних операціях (коли операція стартувала до ПДВ-реєстрації, а закінчилася вже після). Усі подробиці ви можете довідатися зі статті «Реєстрація платником ПДВ: нюанси переходу» // «БТ», 2015, № 12, с. 23. Крім цього, вам доведеться мати справу з електронним ПДВ-рахунком. У цьому вам допоможе стаття «Час настав! або Як сплатити ПДВ через електронний рахунок» («БТ», 2015, № 12, с. 19).

 

Порядок отримання витягу з Реєстру платників ПДВ

 

Висновки

  • Переходячи на ЗС, екс-платник ЄП зобов’язаний зареєструватися платником ПДВ, досягши мільйонного обсягу операцій, що обкладаються ПДВ.

  • Для ПДВ-реєстрації потрібно подати заяву за формою № 1-ПДВ не пізніше 10.04.15 р.

  • Реєстраційну заяву подаємо до податкового органу за місцем знаходження (місцем проживання) потенційного платника ПДВ.

  • Якщо обсяг операцій, що обкладаються ПДВ, менше мільйона, є можливість реєструватися добровільно.

  • До дати ПДВ-реєстрації не можна виписувати ПН, відображати ПЗ і ПК.

  • Для підтвердження ПДВ-реєстрації слід отримати витяг з Реєстру ПДВ.

Документи та скорочення статті

Положення № 1130 — Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затверджене наказом МФУ від 14.11.14 р. № 1130.

ЗС — загальна система оподаткування.

ЄП — єдиний податок.

ПН — податкова накладна.

ПЗ — податкові зобов’язання.

ПК — податковий кредит.

єдиний податок, реєстрація, ПДВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті