(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 4
  • № 3
  • № 1-2
  • № 52
  • № 51
  • № 50
  • № 49
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
17/18
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Січень , 2015/№ 5

Підприємець без діяльності: що робити з ЄСВ, ПДФО та звітністю

Підприємець вирішив тимчасово «заморозити» діяльність — не провадитидіяльність на загальній системі оподаткування, не знімаючись з реєстрації. Чи потрібно в цьому випадку сплачувати ЄСВ за місяці бездіяльності, аванси з ПДФО та ЄСВ, подавати річну звітність?

Запитання такі, на жаль, сьогодні зустрічаються дуже часто. Давайте розбиратися.

ЄСВ за безприбуткові місяці. Нещодавні зміни до Закону про ЄСВ поширилися, у тому числі, й на базу оподаткування ФОП-загальносистемника (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ)*. Другий абзац цього пункту тепер вказує: якщо платник не отримав дохід, то він має право самостійно визначити базу ЄСВ, причому не менше мінімального страхового внеску за місяць.

* Див. також Тему тижня «Податкова реформа — 2015» у «БТ», 2015, № 1 - 2, с. 16, окремо щодо ЄСВ-нововведень — «БТ», 2015, № 3, с. 28, щодо ВЗ — «БТ», 2015, № 4, с. 11, щодо трудових відносин — с. 42 сьогоднішнього номера.

Загальносистемники відразу перейнялися: чи свідчить ця норма про те, що в будь-якому разі за місяць бездіяльності потрібно сплачувати мінімальний страховий внесок з ЄСВ?

Впевнені, що не говорить. У Законі про ЄСВ ідеться виключно про те, що в збитковому місяці загальносистемник має право, але не зобов’язаний визначати базу ЄСВ у розмірі мінімального страхового платежу. Наприклад, це може йому знадобитися для цілей збільшення пенсійного стажу. Але він має право залишити таку базу нульовою та не сплачувати ЄСВ за безприбуткові місяці.

Податківці, на щастя, поділяють таку позицію. Так, начальник Управління адміністрування єдиного внеску та методології Департаменту доходів і зборів з фізичних осіб ДФСУ Світлана Кепіна у своєму роз’ясненні підтвердила, що «керуючись абзацом другим п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ, загальносистемник, який не отримав дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року,… може, але не зобов’язаний сплачувати ЄСВ за безприбуткові місяці».

ПДФО-аванси. Саме собою зупинення діяльності на обов’язок протягом року сплачувати ПДФО-аванси не впливає. Якщо в декларації за 2014 рік була задекларована сума авансів на 2015 рік, то їх потрібно продовжувати сплачувати і в період простою.

Важливо. Однак є можливість з другого кварталу бездіяльності зменшити авансові платежі аж до нуля (абзац 2 п.п. 177.5.1 ПКУ). Для цього потрібно подати до податкової заяву в довільній формі з розрахунком зменшених авансів і стисле пояснення обставин, чому чистого доходу отримано менше, ніж очікувалося.

ЄСВ-аванси «за себе». Якщо за підсумками 2014 року були розраховані аванси з ПДФО (у декларації про доходи за 2014 рік), то аванси з ЄСВ формально потрібно сплачувати протягом року в будь-якому разі. Переглянути цю суму у бік зменшення, на відміну від ПДФО-авансів, не вдасться. Однак є важливий нюанс: ми вважаємо, що ЄСВ-аванси «за себе» для підприємця на загальній системі не є обов’язковими до сплати — їх сплата не передбачена Законом про ЄСВ. Про те, що відповідальності за їх несплату немає, свого часу говорили й податківці («БТ», 2014, № 16, с. 38).

Звітність. Чи потрібно буде подавати ПДФО-декларацію за 2015 рік?

Нагадаємо, тепер у п. 49.2 ПКУ є норма, де зазначено, що декларація подається за звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування або в разі наявності показників, що підлягають декларуванню.

Але декларація загальносистемника — річ специфічна. У  ній ФОП показує не лише свої підприємницькі доходи, а й своє майно (автомобілі, нерухомість), інші громадянські доходи. Якщо замислитися, навряд чи знайдуться випадки, коли навіть при нульовому доході та відсутності сплачених авансів ФОП не знайде, що показати в декларації (ту ж нерухомість чи авто).

Тобто, якщо будуть дані для зазначення в ПДФО-декларації, то її потрібно буде подати за 2015 рік.

Що стосується ЄСВ-звітності (за формою № Д5 (річна)), то подати її потрібно буде за підсумками року. Причому в будь-якому разі (п. 49.2 ПКУ тут не працює). У цій звітності показуємо місяці бездіяльності та перераховуємо суму зобов’язання з ураху­ванням сплачених авансів з ЄСВ.

приватний підприємець додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті