(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 7
  • № 6
  • № 5
  • № 4
  • № 3
  • № 1-2
  • № 52
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
1/19
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Лютий , 2015/№ 8

Податковий кредит — 2015: версія ДФСУ

Лист ДФСУ від 17.02.15 р. № 5292/7/99-99-19-03-02-17

Під завісу деклараційної кампанії за січень 2015 року фіскали пролили світло на правила формування податкового кредиту (ПК). Епоха електронного адміністрування ПДВ тільки починається, тож вагоме слово контролерів ще стане у нагоді.

1. Незареєстровані ПН. Конт­ролери ще раз підтвердили, що вимога п. 198.6 ПКУ про включення до ПК лише податкові накладні (ПН), які зареєстровані в Єдиному реєстрі ПН (ЄРПН), стосується:

• з 1 січня 2015 року — ПН, сума ПДВ в яких перевищує 10 тис. грн. або які складені у зв’язку з постачанням підакцизних чи імпортних товарів;

• з 1 лютого 2015 року — всіх ПН.

Отже, в січні до ПК можна було включити ПН, які не зареєстровані в ЄРПН.

У 2015 році скарга на постачальника (додаток Д8) вже не може врятувати ПК. Грудень (ІV квартал) 2014 року були останніми звітними періодами, протягом яких можна було включити до ПК суму ПДВ на підставі скарги на постачальника. Якщо ви не скористались такою можливістю, то про ці суми ПДВ можете забути. Адже скаргу на постачальника не можна подати з уточнюючим розрахунком.

Виходом із такої ситуації може бути:

• або повернення товарів/послуг/коштів,

• або виправлення помилки в ПН.

2. Реєстри ПН. Починаючи з 01.01.15 р. платники ПДВ повин­ні вести Реєстр «замінників» ПН (п. 201.111 ПКУ):

• транспортних квитків, готельних рахунків, касових чеків;

• бухгалтерських довідок, складених при зміні напрямку використання товарів/послуг (п. 198.5 ПКУ);

• ПН, складених на нерезидентські послуги.

Для цих цілей згодиться стара форма Реєстру, затверджена наказом МФУ від 22.09.14 р. № 958 (ср. 025069200). «Винахідники велосипедів» можуть розробити власну форму або удосконалити існуючу.

Звичний Реєстр ПН у січні вести не обов’язково.

Увага! Починаючи із звітності за січень 2015 року ні обов’язковий Реєстр «замінників» ПН, ні звичний Реєстр разом з декларацією подавати не потрібно.

У деяких інспекціях податківці до останнього вимагали надати Реєстр за січень. Якщо ви подали його, то нічого страшного не буде.

3. Як отримати ПН. Електронну копію ПН або розрахунку коригування (РК) покупець може отримати з ЄРПН. Це прямо передбачено у п. 201.10 ПКУ. Така ПН вважається отриманою від постачальника та є підставою для формування ПК.

Обережно! Фіскали вкотре повторили свою позицію: електрон­ний цифровий підпис, що накладається на ПН при її реєстрації в ЄРПН, та підпис, що скріплює цю ПН при її видачі покупцю, повинні належати одній особі, якій делеговано право підпису ПН. Якщо підписи не співпадають — у покупця будуть проблеми з ПК. Як і раніше, фіскали не стали обґрунтовувати свою позицію якимись нормами ПКУ. Не можна! От і все.

Якщо ви отримали ПН з двома різними підписами, то ситуація не безнадійна. Ми впевнені, що таку помилку можна виправити за допомогою РК (деталі про порядок виправлення помилок у ПН ви знайдете на с. 13).

4. ПН-2014. Нарешті контролери висловили свою позицію щодо виключеної із п. 198.6 ПКУ норми про включення отриманої ПН до ПК протягом 365 днів. На жаль, їх позиція фіскальна. Вони наполягають, що всі ПН, складені в 2014 році, можна було включити до складу ПК не пізніше грудня 2014 року (за умови дотримання інших вимог ПКУ щодо формування ПК).

Платникам, які не скористались ПН 2014 року, фіскали радять реалізувати своє право на ПК шляхом подання уточнюючих розрахунків (УР) за відповідні звітні періоди. Тобто за періоди, в яких виникло право на ПК (була виписана ПН). Це не найгірший варіант. Однак ми упевнені, що зараз немає принципової різниці, яким чином скористається своїм правом платник ПДВ — включить «стару» ПН до ПК поточного періоду чи подасть УР. Наші аргументи ви можете знайти у «БТ», 2015, № 5, с. 9.

Є і хороша новина. Контролери готові прийняти ПН, складені до 01.01.15 р., як в електронному, так і паперовому вигляді, як зареєстровані в ЄРПН, так і ті, що не підлягали реєстрації в ЄРПН. Однак вони не хочуть бачити ПН, складені до 01.01.14 р. Їх логіка така: станом на 31.12.14 р. платник мав право включити до ПК ПН з датою складання не раніше 01.01.14 р., отже, ПН, складені раніше, не можна включити і до УР.

Наприклад, якщо у вас була ПН від 15.01.14 р., якою ви не скористались, то можна подати УР до декларації за січень 2014 року. Очевидно, що такий УР можна подати пізніше ніж 15.01.15 р. Адже потрібно орієнтуватись на строк, передбачений у ст. 102 ПКУ (1095 днів). І це вже непогано.

На наш погляд, ніщо не заважає платнику ПДВ «зазирнути» і в більш ранні періоди (до 01.01.14 р.) в межах 1095 днів. Адже обмежу­вальна норма п. 198.6 ПКУ зараз не діє. Тому немає підстав «обрізати» цей строк до 365 днів. Звісно такі УР контролерам не сподобаються. Щоб відстояти своє право, потрібно буде звертатись до суду. Чесно кажучи, гарантувати успіх на 100 % не можна, але шанси є.

5. Виправлення помилок у ПН. Контролери вказали, що за допомогою РК можна виправити помилки в ПН, складених як до 01.01.15 р., так і після цієї дати. Однак вони розглянули лише дві ситуації:

1) помилка у реквізитах шапки ПН — у такій ситуації в РК наводимо усі правильні реквізити. При цьому гр. 1 — 13 табличної частини не заповнюємо;

2) помилка в індивідуальному податковому номері (ІПН) покупця. У такій ситуації пропонується скласти два РК. Перший — із помилковим ІПН. У ньому обсяг постачання заповнюють зі знаком «мінус» (анулюється поставка). У шапці другого РК вказують правильні дані, а обсяг постачання та інші показники табличної частини заповнюються зі знаком «плюс».

Сподіваємось, контролери не будуть заперечувати, що за допомогою РК можна виправити й інші помилки у ПН, зокрема допущені у табличній частині. Детальніше про механізм виправлення помилок читайте на с. 13.

6. Від’ємне значення у переробників. У 2015 році вже не діє особливий режим оподаткування переробних підприємств. Залишок від’ємного значення ПДВ, відображений у ряд. 24 декларації переробного підприємства (0140) за грудень 2014 року, фіскали дозволили включити до ПК січня 2015 року (у ряд. 21.2 загальної ПДВ-декларації.

7. ПК-2015. У питаннях формування ПК 2015 року фіскали наполягають на жорсткій дисципліні (див. таблицю).

 

Правила формування ПК у 2015 році — версія ДФСУ

Ситуація

Правило

Постачання товарів/послуг, що не є об’єктом оподаткування

ПН не складають

Форма ПН/РК

З 01.01.15 р. усі ПН та РК електронні

ПН, складені у січні 2015 року

Підлягали обов’язковій реєстрації в ЄРПН, якщо: — сума ПДВ перевищувала 10 тис. грн.;

— складені на підакцизний чи імпортований товар

ПН, складені з 1 лютого 2015 року

Усі ПН та РК(1) підлягають реєстрації у ЄРПН незалежно від суми ПДВ, зокрема й ті, що не видаються покупцям

ПН, складені у січні 2015 року, які не підлягали обов’язковій реєстрації в ЄРПН

1. Включаються до ПК покупця за січень 2015 року (за умови дотримання інших вимог ПКУ щодо формування ПК).

2. До складу ПК наступних звітних періодів не можуть бути включені(2)

ПН, складені з 01.01.15 р. та своєчасно зареєстровані в ЄРПН

Включаються до ПК того звітного періоду, на який припадає дата їх складання

ПН, складені з 01.01.15 р., зареєстровані в ЄРПН з порушенням терміну їх реєстрації, але не більше ніж 180 календарних днів

Відносяться до ПК за звітний період, в якому ПН зареєстровано в ЄРПН

Платник формує ПК за касовим методом (незалежно від того, коли складена ПН: до 01.01.15 р. чи після цієї дати)

1. Отримана ПН включається до складу ПК того звітного періоду, в якому відбулася оплата.

2. Скористатись таким правом можна протягом 60 календарних днів з дати списання коштів

ПН, не зареєстровані в ЄРПН протягом 180 календарних днів з дати їх складання

Не можуть бути підставою для формування ПК, зокрема, у платників, які застосовують касовий метод

(1) Виняток контролери зробили лише для РК до незареєстрованих ПН (складені до 01.01.15 р.), якщо в результаті коригування сума ПДВ не перевищила 10 тис. грн. Такі РК в ЄРПН не потрібно реєструвати.

(2) Підставу для такої заборони фіскали не вказали. На наш погляд, це може бути лише п. 198.6 ПКУ, який забороняє включати до ПК ПН/РК, які не зареєстровані в ЄРПН. Така заборона не поширюється на ПН/РК, які зареєстровані в ЄРПН, однак, щоб не сперечатися з контролерами, безпечніше відображати їх у місяці складання. Якщо своєчасно не включили — подайте УР.

 

податковий кредит додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті