Як уключати до страхового стажу неповний місяць роботи

В обраному У обране
Друк
Димитренко Світлана, начальник відділу удосконалення законодавства у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування Мінсоцполітики України
Бухгалтерський тиждень Вересень, 2015/№ 38
Працівника прийнято на підприємство 9 лютого 2015 року з окладом 3000 грн. Це його перше місце роботи. Раніше він ніде не працював. З 20 по 26 серпня 2015 року він не виходив на роботу через хворобу, а 27 серпня 2015 року надав на підприємство листок непрацездатності. Як правильно в цьому випадку визначити страховий стаж працівника для оплати періоду тимчасової непрацездатності?

При нарахуванні оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності та допомоги за рахунок Фонду соціального страхування (далі — ФСС) дійсно дуже важливо правильно визначити страховий стаж. Від нього залежить відсоток середньої зарплати, виходячи з якої розраховують суму лікарняних.

У цьому випадку працівник почав «заробляти» свій страховий стаж з 9 лютого 2015 року, тобто його визначають згідно з положеннями ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).

Так, до страхового стажу потрапить період (строк), протягом якого особа підлягала соціальному страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, тобто за працівника та ним сплачувався ЄСВ. Повний місяць зараховується до стажу, якщо ЄСВ сплачений у сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Нагадаємо, ідеться про суму коштів, яка визначається як добуток мінімального розміру заробітної плати відповідного місяця та ставки ЄСВ (у частині нарахувань і в частині утримань).

У випадку якщо сума сплаченого за відповідний місяць ЄСВ менше ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховуєте до страхового стажу за такою формулою:

ТП = Св : В,

де ТП — тривалість періоду, який зараховується до страхового стажу та визначається в місяцях;

Св — сума ЄСВ, сплаченого за відповідний місяць;

В — мінімальний розмір страхового внеску за відповідний місяць.

Так, місяці роботи, в яких сума сплаченого ЄСВ була менше мінімального страхового внеску, будуть зараховані до страхового стажу для оплати лікарняного пропорційно сумі сплаченого ЄСВ*.

* Зверніть увагу: періоди отримання лікарняних, декретних, пенсії по інвалідності, а також відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, уключаються до страхового стажу як періоди, за які сплачені страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску ( ч. 1 ст. 21 Закону № 1105).

Але це ще не всі особливості, на які слід звернути увагу у вашому випадку. Якщо працівник тільки почав свій трудовий шлях, то на суму оплати періоду непрацездатності може вплинути не лише загальний страховий стаж, а й зароблений за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку. Якщо він менше 6 місяців, суму лікарняних визначають виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачувався ЄСВ, але з розрахунку на місяць не більше розміру мінзарплати ( ч. 4 ст. 19 Закону № 1105). Чи застосовувати в цьому випадку це обмеження?

Підрахунок страхового стажу здійснюється на дату настання страхового випадку, у нашому випадку — на 20 серпня 2015 року. Оскільки це перше місце роботи та відпрацьовано менше 12 календарних місяців перед страховим випадком, то величина страхового стажу нам не лише покаже відсоток оплати лікарняного, а й відповість на запитання щодо обмеження.

Отже, місяць роботи зараховується до страхового стажу повністю за умови, що за нього ЄСВ сплачений у розмірі не менше мінімального. При цьому ст. 21 Закону № 1105 не вимагає, щоб він був повністю відпрацьований.

Березень — липень 2015 року відпрацьовані працівником повністю, і за ці місяці сплачений ЄСВ у розмірі більше мінімального страхового внеску (справлявся із зарплати у розмірі 3000 грн.). Отже, ці місяці зараховуються до страхового стажу як повні.

Тепер розберемося, чи включати лютий і серпень. Нарахована зарплата за лютий становила 2250 грн., що перевищує 1218 грн. Відповідно, за лютий 2015 року була сплачена сума, що перевищує мінімальний страховий внесок, і цей місяць увійде до страхового стажу повністю.

Що стосується включення до страхового стажу серпня 2015 року, то тут усе залежить від суми та дати виплати зарплати за першу половину місяця. Як зазначено вище, страховий стаж потрібно визначати на момент настання страхового випадку. Тому важливо, чи виплачений до початку хвороби працівника аванс. Якщо так, то в якій сумі.

Розрахуємо заробітну плату, нараховану за період з 1 по 19 серпня 2015 року включно: 3000 : 20 х 13 = 1950 (грн.). Якщо до моменту настання страхового випадку при виплаті авансу ви сплатили ЄСВ з цієї суми (чи з іншої суми авансу, що перевищує 1218 грн.), то серпень можна зарахувати до страхового стажу повністю.

Водночас на дату страхового випадку ЄСВ з цієї суми може бути не сплачений. Наприклад, аванс виплачують після 20-го числа. У такому разі серпень не можна зараховувати до страхового стажу, оскільки згідно з  ч. 1 ст. 21 Закону № 1105 до страхового стажу можна віднести той місяць, за який сплачена сума ЄСВ.

У вашій ситуації незалежно від того, потрапить чи ні серпень до страхового стажу, він становитиме не менше 6 місяців за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку. Тому обмеження, установлене ч. 4 ст. 19 Закону № 1105, застосовувати не потрібно.

Відсоток оплати лікарняного дорівнює 50 %, оскільки страховий стаж працівника становитиме менше трьох років (незалежно від того, потрапить до нього серпень чи ні).

Вам може стати у пригоді

Стаття «Розрахунок лікарняних і декретних по-новому: перемога розуму»!

«…Сума допомоги по тимчасовій непрацездатності (уключаючи догляд за хворою дитиною або хворим членом сім’ї) з розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази справляння ЄСВ.

Якщо за останні 12 місяців перед настанням тимчасової непрацездатності, за даними Держреєстру, працівник заробив собі страховий стаж менше 6 місяців, суму лікарняних визначаєте виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачувався ЄСВ, але з розрахунку на місяць не вище розміру МЗП. Для того щоб виконати цю вимогу, необхідно фактичну середньоденну зарплату порівняти з показником середньоденної мінімальної зарплати. Як розрахувати цей показник? Поділити МЗП на середньомісячну кількість календарних днів (30,44)…»

«БТ», 2015, № 28, с. 17

Коментар редакції «Лікарняні» питання: довідки, курси, коригування»

«…З серпня 2014 року в деяких регіонах України заклади охорони здоров’я замість листків непрацездатності видавали довідки із зазначенням порядкового номера та дати видачі. Ідеться, звичайно, про Донецьку та Луганську області…. До місцевих оздоровниць не надходили бланки лікарняних листків. У такому разі дозволено видавати довідки (лист ФТВП від 28.07.06 р. № 01-16-1634)».

«…Такі довідки не надають права на допомогу по тимчасовій непрацездатності. Тому застраховані особи повинні звернутися до медустанов, які їх видали, для обміну довідки на листок непрацездатності…»

«БТ», 2015, № 36, с. 8

Калейдоскоп документів «Лікарняні демобілізованому: немає заробітку — беремо ставку»

«…для страхових випадків, що настали після набуття чинності новою редакцією Порядку № 1266 (починаючи з 04.07.15 р.), слід застосовувати п. 28 цього Порядку, тобто середню зарплату для розрахунку страхових виплат визначати виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, установленої працівнику на день настання страхового випадку. А якщо тарифна ставка не встановлюється — виходячи з розміру мінзарплати на день настання страхового випадку. Такий підхід висвітлений і в листі Мінсоцполітики України від 31.07.15 р. № 445/18/99-15…»

«БТ», 2015, № 37, с. 10

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити