(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 44
 • № 42-43
 • № 40
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
13/23
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Жовтень , 2016/№ 41

Квартальна ПДВ-декларація: яку форму обрати?

http://tinyurl.com/y3paykmw
Що ж, про те, що ПДВ-звітність оновлено, наші читачі могли дізнатися ще з «БТ», 2016, № 26, с. 4. Більш того, місячні платники ПДВ уже змогли її випробувати на собі («БТ», 2016, № 37, с. 16). А коли ж настане черга «квартальників»? Адже не за горами — подання ПДВ-декларації за ІІІ квартал. Чи можна вже зараз скористатися її новою формою, чи потрібно почекати ще? Давайте це з’ясуємо.

Назад у майбутнє

Оновлення ПДВ-звітності в липні 2016 року вийшло особливим.

Ну, по-перше, тому що ПДВ-декларацію не просто трохи «підретушували», а ще й тому, що у бухгалтерському програмному забезпеченні (ПрЗ) вона отримала і новий номер — J/F0200118. Нагадаємо: стара форма мала номер J/F0200117.

У зв’язку з цим ми попереджали місячних платників ПДВ: для того, щоб система змогла прийняти оновлену форму ПДВ-декларації, необхідно провести оновлення бухгалтерського ПрЗ, щоб у ньому з’явилася необхідна форма ПДВ-звітності.

По-друге, всупереч сталій традиції (вимагати від платників ПДВ подавати ПДВ-декларацію за новою формою вже зі звітного періоду, в якому набрали чинності зміни*) контролери пішли законним шляхом (чітко дотримуючись п. 46.6 ПКУ).

* Наприклад, на початку 2016 року, коли новий Порядок № 21 набрав чинності 01.02.16 р., контролери настійно рекомендували звітувати за новою формою ПДВ-звітності вже за січень 2016 року (лист ДФСУ від 02.02.16 р. № 3240/7/99-99-19-03-00-17).

Вони дозволили використовувати нову форму при складанні ПДВ-звітності (лист ДФСУ від 22.07.16 р. № 24830/7/99-99-15-03-02-17// «БТ», 2016, № 32, с. 6):

за серпень 2016 року — місячним платникам ПДВ (а не, наприклад, за липень — період набрання чинності наказом Мінфіну від 25.05.16 р. № 503);

за IV квартал 2016 року — «квартальникам».

Ось тут і виникає запитання: за якою ж тоді формою подавати «квартальникам» ПДВ-звітність за III квартал?

Дотримуючись рекомендацій контролерів — за старою. Але чи прийме її система? Та й такої форми (у переліку звітності за ІІІ квартал) у бухгалтерському ПрЗ ви вже не знайдете. Єдиний вихід — скопіювати стару форму з минулих звітних періодів.

Чи все-таки за новою? Хоча якщо чітко дотримуватися ПКУ, то поки немає підстав для її використання «квартальниками».

Податківці із цього приводу мовчать. І хоча граничний термін подання квартальної ПДВ-декларації ще далеко — 09.11.16 р., не думаємо, що контролери перенастроюватимуть систему через нестикування, що виникло.

Тому, на наш погляд, немає нічого страшного в тому, щоб подати ПДВ-декларацію за новою формою вже зараз.

Пред’явити якісь претензії податківці вам не зможуть, оскільки:

• ви подасте декларацію за формою, встановленою Мінфіном і чинною на дату подання такої декларації, як того вимагає п. 48.1 ПКУ;

• не визнати таку ПДВ-звітність податківці можуть тільки у тому разі, якщо її складено з порушенням норм ст. 48 ПКУ (крім випадків, визначених у п. 46.4 ПКУ) ( п. 48.7 ПКУ). А ми такі вимоги не порушуємо;

• до вичерпного переліку підстав для відмови в прийнятті декларації не входить використання заздалегідь оновленої форми декларації ( ст. 48 і 49 ПКУ).

Отже, сміливо можна приступати до заповнення ПДВ-звітності по-новому. Скажемо одразу: форма основної частини ПДВ-декларації залишилася незмінною. А ось на що тут варто звернути увагу — так це на заповнення додатків Д2 і Д3.

Оновлені додатки

Додаток Д2. Тут, як і раніше, розшифровуємо значення ряд. 21 декларації (суму ВЗ , яка зараховується до складу ПК наступного звітного періоду).

Але у більш скороченому варіанті. Тепер достатньо буде поінформувати податківців про:

• період виникнення такого ВЗ;

• суми ВЗ (у межах значення ряд. 21).

Увага! У додатку Д2 додатково розбивати її за контрагентами і заявляти про оплаченість/неоплаченість такого «мінуса» не потрібно.

По суті, алгоритм заповнення цього документа не змінився (листи ДФСУ від 22.07.16 р. № 15908/6/99-99-15-03-02-15 та № 24830/7/99-99-15-03-02-17).

Спершу заповнюємо дані про період виникнення суми ВЗ (гр. 2 і 3 таблиці. Для цього використовуємо принцип хронології. Тобто:

• визначаємо «найсвіжіше» ВЗ та вносимо його до першого рядка таблиці;

• давніше ВЗ — до рядка нижче.

Тобто фактично розкручуємо суму із ряд. 21, рухаючись від поточного звітного періоду до більш ранніх періодів.

Які саме суми відображати в додатку Д2?

Усе залежатиме від того, за рахунок поточного ПК чи «старого» ВЗ (ряд. 16 декларації) ви погашаєте поточні ПЗ.

Податківці в цьому випадку радять спершу скористатися старішим ВЗ (лист ДФСУ від 22.07.16 р. № 15908/6/99-99-15-03-02-15). Тобто дотримуватися все того ж принципу хронології.

Тоді вийде, що у вас поточні ПЗ зменшуватимуться на суму ПК у хронологічному порядку його виникнення — від «найстарішого» до найновішого. А залишок ВЗ потрапить до ряд. 21 декларації. Його ви й зазначатимете в додатку Д2.

Але! Ви можете піти й іншим шляхом — у першу чергу погашати поточні ПЗ за рахунок ПК поточного місяця, а залишок «старого» ВЗ тягтиметься з періоду в період. Адже жодних вимог ані в ПКУ, ані в Порядку № 21 із цього приводу немає.

Головним аргументом у вашому виборі може стати «вік» наявного ВЗ. Наприклад, для БВ краще залишати ВЗ «посвіжіше». А от для перекидання ВЗ на наступний звітний період час його виникнення значення не має. Отже, вирішувати вам.

Додаток Д3. З ним (та ще й з додатком Д4) доведеться зіткнутися тим платникам ПДВ, які ризикнуть заявити суми ВЗ до БВ у звітному періоді. Тобто заповнять ряд. 20.2 декларації.

Спершу, як і раніше, заповнюємо ряд. 1 таблиці 1. Тобто зазначаємо ту суму ВЗ (у рамках РЛ), яку ви можете заявити до БВ (різниця між ряд. 20 та ряд. 20.1 декларації**).

** Увага! Включати сюди суму старих переплат, які станом на 01.07.15 р. збільшили суму ВЗ платників ПДВ, не можна (лист ДФСУ від 22.06.15 р. № 22408/7/99-99-19-03-01-17). Їй місце — у додатку Д2.

Далі переходимо до таблиці 2, в якій розшифровуємо обчислену суму ВЗ у розрізі періодів її виникнення, постачальників та оплат.

Тут податківці знову ж таки радять користуватися принципом хронології (за аналогією з додатком Д2). Тобто відштовхуватися від періоду виникнення ВЗ.

У результаті до першого рядка таблиці потрапить ВЗ, отримане у звітному періоді, який буде найближчим до дати подання поточної декларації та закінчуючи найбільш давнім звітним періодом.

Щодо вибору контрагентів, за рахунок яких виник «мінус» (їх ІПН необхідно вказати в гр. 2 таблиці 2), жодних вимог знов-таки немає. Усе — на ваш смак. Головне — це їх надійність щодо подальшої перевірки заявлених сум до БВ.

І, звичайно, не забувайте про критерій оплаченості (про це заявіть у гр. 6 таблиці 2).

Тепер з усієї тієї інформації, що потрапила до таблиці 2, вибираємо ті суми ВЗ, які можна без побоювань заявити до БВ. До речі, тут знову виникає запитання: яку суму ВЗ заявляти до БВ першою — «свіжішу» чи старішу?

На наш погляд, ви повинні вирішити це питання самі. Адже головне, щоб заявлені суми відповідали усім вимогам, виконання яких дасть вам можливість отримати БВ.

Але не забувайте, що заявити суми ВЗ до БВ можна лише у межах 1095 днів з моменту виникнення такого права ( п. 102.5 ПКУ). Тому, на наш погляд, першими краще прибирати «старі» залишки.

Відібрані суми ВЗ вносимо до ряд. 3 таблиці 1 та дублюємо їх у ряд. 20.2 декларації.

Якщо після цього якийсь шматочок ВЗ усе ж залишиться (потрапить до ряд. 21 декларації), його додатково доведеться розшифрувати у додатку Д2.

Документи та скорочення статті

Порядок № 21 — Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну від 28.01.16 р. № 21.

БВ — бюджетне відшкодування.

ПК — податковий кредит.

ПЗ податкові зобов’язання.

ПН — податкова накладна.

ВЗ — від’ємне значення.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
квартальна декларація, декларація з ПДВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті