(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 24
  • № 23
  • № 22
  • № 21
  • № 19-20
  • № 18
  • № 17
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
20/25
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Червень , 2017/№ 25

Індексуємо зарплату за червень 2017 року

Індекс інфляції за квітень 2017 року, який впливає на червневу індексацію, склав 100,9 %. Чи відбулося перевищення порога індексації, чи потрібно індексувати зарплату за червень 2017 року та якими будуть коефіцієнти індексації? Про все це дізнаєтеся нижче.

Індексувати заробітну плату повинні всі роботодавці. Основними нормативно-правовими документами, які регламентують порядок проведення індексації, є Закон про індексацію* і Порядок № 1078**.

* Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.91 р. № 1282-XII.

** Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078.

Ви знаєте, що з грудня 2015 року запрацювали нові правила індексації, а з 1 січня 2016 року збільшили поріг індексації до 103 %. Давайте згадаємо основні правила під час індексації зарплати***.

*** Див. також «БТ», 2015, № 51, с. 41; 2017, № 4, с. 26.

Індексація зарплати: про що пам’ятати бухгалтерові

1. У місяці підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу споживчих цін (ІСЦ) береться за 1 або 100 %. Обчислення ІСЦ для проведення подальшої індексації розпочинається з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифних ставок (окладів) ( абз. 1 і 2 п. 5 Порядку № 1078).

Це означає, що ІСЦ обчислюють не індивідуально для кожного працівника залежно від прийняття його на роботу або зростання його доплат, надбавок, а з моменту останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку він обіймає. Інакше кажучи, «базовим» місяцем вважається місяць підвищення посадового окладу.

2. Збільшення зарплати працівника за рахунок установлення або підвищення інших постійних зарплатних складових (надбавок, доплат, премій тощо) без збільшення посадового окладу (тарифної ставки) не впливає на зміну «базового» місяця.

Тобто в разі збільшення зарплати тільки за рахунок постійної надбавки, доплати, премії тощо без збільшення окладу суму індексації не потрібно зменшувати на розмір такого збільшення зарплати. Отже, у такому місяці проводити порівняльні розрахунки для визначення права на індексацію не потрібно ( абз. 5 п. 5 Порядку № 1078). Це означає, що працівникові продовжують виплачувати суми індексації, обчислені залежно від останнього підвищення посадових окладів.

3. У місяці підвищення посадового окладу (тарифної ставки) індексація не нараховується, якщо розмір підвищення зарплати виявиться більше суми можливої індексації в такому місяці.

У разі коли сума підвищення не перекриває суми можливої індексації, визначають різницю між сумою можливої індексації і сумою підвищення, так звану індексацію-різницю ( абз. 3 і 4 п. 5 Порядку № 1078).

Зверніть увагу: суму підвищення зарплати, яка бере участь у порівняльних розрахунках, визначають з урахуванням усіх її складових (елементів), що не мають разового характеру, виходячи з умов роботи в місяці підвищення посадових окладів (тарифних ставок) ( абз. 5 п. 5 Порядку № 1078; див. також лист Мінсоцполітики від 20.11.15 р. № 308/10/136-15).

4. Згідно з абз. 6 п. 5 Порядку № 1078 до чергового підвищення посадових окладів (тарифних ставок) до суми індексації, яка була визначена в місяці підвищення окладів (індексація-різниця), додається сума індексації, що складається в результаті перевищення ІСЦ порога індексації, установленого п. 11 Порядку № 1078 (поточна індексація).

5. Для працівників, прийнятих на роботу (новоприйнятих працівників), переведених в іншу організацію (установу), на іншу роботу в тій же організації, що вийшли з відпустки для догляду за дитиною до 3 років і після відпустки без збереження заробітної плати (до 6 років та інші види, передбачені законодавством про відпустки), обчислення ІСЦ для проведення індексації проводиться з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку обіймає працівник ( п. 102 Порядку № 1078). Тобто буде єдиний підхід і для «новачків», і «переведених»: для всіх орієнтуємося на місяць останнього підвищення окладу за займаною посадою.

Для поточної індексації — користуємося таблицею

Щоб визначити суму поточної індексації, необхідно знати «базовий» місяць працівника і величину приросту індексу споживчих цін (ІСЦ).

Право на поточну індексацію зарплати настає, коли ІСЦ, розрахований наростаючим підсумком, перевищить поріг індексації (з 01.01.16 р. 103 %).

Важливо! Зарплату індексують у межах прожиткового мінімуму, установленого для працездатної особи ( абз. 2 п. 4 Порядку № 1078).

З травня і по листопад 2017 року цей показник складає 1684 грн. Тобто індексації підлягає зарплата тільки в розмірі 1684 грн. Сума, що перевищує цей обмежувач, не індексується.

Зверніть увагу! Індекс інфляції за квітень 2017 року, який впливає на червневу індексацію, склав 100,9 %. Ураховуючи, що приріст ІСЦ наростаючим підсумком з урахуванням квітневого ІСЦ перевищив поріг 103 %, величини приросту ІСЦ для визначення можливої суми поточної індексації за червень 2017 року відрізнятимуться від травневих.

Щоб проіндексувати зарплату за червень 2017 року, скористайтеся таблицею, наведеною нижче. У ній знайдете червневі величини приросту ІСЦ (коефіцієнти індексації) для базових місяців починаючи з 2008 року і готові розраховані суми поточної індексації для повністю відпрацьованого місяця.

Коефіцієнти індексації і суми поточної індексації за ЧЕРВЕНЬ 2017 року

Нагадаємо, як користуватися такою таблицею. Припустимо, місяцем останнього підвищення окладу за посадою, яку обіймає працівник (базовий місяць), є січень 2017 року. Отже, якщо червень 2017 року відпрацьований ним повністю (працівник на повній ставці, усі робочі дні/години є фактично відпрацьованими), то сума поточної індексації — 62,31 грн. (значення на перетині рядка «2017 — Сума» з графою 1 «Січень»). Її ми отримали так: 1684 грн. х 3,7 % = 62,31 грн, де 1684 грн. — зарплата, індексована в межах діючого розміру ПМПО в червні 2017 року; 3,7 % — приріст ІСЦ для проведення індексації (значення на перетині рядка «2017 — %» з графою 1 «Січень»).

Пам’ятайте! У разі неповного робочого часу або ж не повністю відпрацьованого місяця індексацію слід виплачувати пропорційно відпрацьованому часу ( абз. 7 п. 4 Порядку № 1078, лист Мінсоцполітики від 25.02.16 р. № 75/10/136-16).

індексація зарплати, індекс інфляції, коефіцієнти індексації додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті