ДФСУ оновила критерії ризиковості платника та ризиковості операцій

В обраному У обране
Друк
Казанова Марина, податковий експерт, CAP
Бухгалтерський тиждень Грудень, 2018/№ 49
ДФСУ на своєму офіційному сайті 13.11.18 р. опублікувала оновлені критерії ризиковості платника податку та критерії ризиковості здійснення операцій**. Обговоримо ці нові критерії, що впливають на процес реєстрації податкових накладних (ПН) / розрахунків коригування (РК) в єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).

* http://sfs.gov.ua/baneryi/zupinennya-reestratsii-pn/357077.html.

Статус оновлених критеріїв

Розпочнемо з того, що «статус» оновлених критеріїв ризиковості платника та ризиковості операцій, оприлюднених на сайті ДФСУ 13.11.18 р., викликає низку запитань.

Пункт 10 «блокувального» Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затвердженого постановою КМУ від 21.02.18 р. № 117 (далі — Порядок № 117), встановлює, що ДФСУ зобов’язана:

1) визначати критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості операцій та показники позитивної податкової історії;

2) погоджувати розроблені критерії з Мінфіном;

3) оприлюднювати на своєму сайті вже погоджені з Мінфіном критерії.

Тому потрібно розуміти, ті критерії, які 13.11.18 р. ДФСУ оприлюднила на своєму сайті, — уже погоджені з Мінфіном. Водночас жодної інформації про те, що критерії пройшли погодження, немає. Немає грифу «Погоджено», немає інформаційного повідомлення від Мінфіну.

Але й застереження про те, що це лише проект, теж немає.

Більше того, Держрегуляторна служба свого часу вимагала, щоб критерії ризиковості платника та критерії ризиковості операцій проходили погодження в Держрегуляторній службі. Чи було таке погодження — інформації теж немає. Тому запитання, що насправді оприлюднили податківці на своєму сайті, все ж залишається.

Водночас бачимо, що оприлюднені критерії підлаштовані під зміни, які були внесені до Порядку № 117 недавньою постановою КМУ від 24.10.18 р. № 936 (див. статтю «Змінено критерії — «рятувальники» від блокування ПН» // «БТ», 2018, № 48).

І, судячи з усього, податківці уже пустили їх у хід.

Що змінилося?

Фіскали вирішили серйозно взятися за всі «зменшуючі» РК. Нагадаємо, що тепер усі «зменшуючі» РК підлягають моніторингу. І в нових критеріях ризиковості операцій фіскали прописали, за яких умов «зменшуючий» РК вважається ризиковим: «сума компенсації вартості товару/послуги, зазначеного в розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов’язань, який подано отримувачем такого товару/послуги на реєстрацію в Реєстрі, перевищує величину залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України з 01 січня 2017 року, зазначеного постачальником в зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування, складених на отримувача такого товару/послуги, та обсягу постачання з 01 січня 2017 року, зазначеного отримувачем в зареєстрованих у Реєстр податкових накладних/розрахунках коригування на постачання даного товару/послуги».

Нагадаємо: «зменшуючі» РК, які складені на покупця — платника ПДВ, реєструє такий покупець.

Отже, «зменшуючий» РК визнається «ризиковим», якщо сума компенсації вартості товарів/послуг, зазначена в такому РК (обсяг постачання з «-» без ПДВ), перевищує різницю між:

обсягами придбання товарів/послуг, (!) які зазначені в РК (не будь-яких товарів). Причому враховуються тільки покупки від того продавця, на якого і реєструється «зменшуючий» РК (а не від будь-яких постачальників);

обсягами постачання цих (зазначених у РК) товарів/послуг за даними ПН/РК, зареєстрованих одержувачем уже своїм покупцям.

Зверніть увагу! Порівнюються обсяги купівлі та продажу за конкретним товаром, і тут уже немає проміжку в «1,5 раза» між обсягами придбань і продажу.

Приклад. Підприємством « А»:

1) придбано в підприємства «Б» 10 одиниць товару за ціною 1200 грн. (у тому числі ПДВ — 200 грн.) на загальну суму 12000 грн. (обсяг постачання — 10000 грн.; ПДВ — 2000 грн.). Зареєстровано (отримано) «вхідну» ПН на суму 12000 грн. (із сумою ПДВ — 2000 грн.);

2) продано підприємству «В» 6 одиниць товару, з придбаних 10 за ціною 1500 грн. за одиницю (у тому числі ПДВ — 250 грн.). Зареєстровано на покупця ПН на загальну суму 9000 грн. (обсяг постачання 7500 грн.; у тому числі ПДВ — 1500 грн.);

3) повернено продавцеві (підприємству «Б») 3 одиниці товару, з придбаних 10, за ціною 1200 грн. за одиницю (включаючи ПДВ — 200 грн.). Продавцем складено РК на загальну суму 3600 грн. (обсяг постачання — 3000 грн., ПДВ — 600 грн.).

Нам потрібно зареєструвати «зменшуючий» РК на повернення 3 одиниць товару (наш п. 3). Поглянемо, чи визнають «ризиковим» наш «зменшуючий» РК.

Отже: обсяги придбання (беремо без ПДВ) товару, який зазначений у РК постачальника, на якого реєструємо РК, становлять 10000 грн. Обсяг продажу (без ПДВ) цього ж товару нашим покупцем складає 7500 грн. Повертаємо товарів нашому постачальникові на суму (без ПДВ) 3000 грн.: 3000 грн. > (10000 грн. - 7500 грн.). Наш «зменшуючий» РК є ризиковим. Потенційно, врятувати від «блокування» РК, який відповідає критеріям ризиковості, повинна позитивна податкова історія платника. Але вона не допоможе, якщо підприємство відповідає критеріям ризиковості платника.

А серед цих критеріїв злощасний — «наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником».

При цьому навіть примірний перелік таких ознак не названий.

Інші зміни

Усі інші правки носять, швидше, «косметичний» характер. Так, наприклад, уточнили такий критерій ризиковості платника податку — щодо посадової особи / посадових осіб платника ПДВ судом винесено обвинувальний вирок за ст. 205 ККУ — «Фіктивне підприємництво». Так ось, зараз уточнено, що такий вирок повинен набрати законної сили і ризиковим платник визнається й у тому випадку, якщо стосовно посадової особи / посадових осіб є непогашена або не знята судимість за тією ж ст. 205 ККУ.

Ну і ще прописали — інформація про включення/виключення платника до/з числа ризикових платників податку буде доступна для платника в Електронному кабінеті.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд