Змінилася одиниця виміру: як заповнити розрахунок коригування

В обраному У обране
Друк
Кравченко Дар’я, податковий експерт
Бухгалтерський тиждень Листопад, 2018/№ 47
Лист ДФСУ від 25.10.18 р. № 4560/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Поява системи блокування змусила платників ПДВ дійти висновку: щоб відправлену на реєстрацію податкову накладну (ПН) не заблокували, дані, зазначені в ній (скажімо, номенклатура, одиниця виміру, коди УКТ ЗЕД/послуг), повинні збігатися з даними із «вхідних» ПН постачальників.

Проте перші ж роз’яснення контролерів розвіяли цей міф.

Так, фіскали пояснили: якщо при придбанні товару ціна була встановлена за вагову одиницю (кг, т тощо), а при продажу її встановили за кількісну одиницю (штуку, мішок, пакет тощо), то одиниця виміру в гр. 4 «продажної» ПН може відрізнятися від одиниці виміру, зазначеної в гр. 4 «покупної» ПН (див. лист ГУ ДФС у Донецькій обл. від 12.03.18 р. № 937/ІПК/05-99-12-01-13; категорію 101.16 ЗІР ДФСУ).

А це свідчить про те, що коли одиниця виміру товару/послуги змінюється, то нічого страшного в цьому немає. Тож за це переживати не варто. А ось про те, які дані у «вхідній» і «вихідній» ПН повинні збігатися, читайте в консультації «Якщо в податковій накладній на «вході-виході» є відмінності» // «БТ», 2018, № 41.

У листі, що коментується, контролери пішли ще далі. Вони дозволяють платникам ПДВ змінювати одиницю виміру товару/послуги в ПН за допомогою розрахунку коригування (РК).

Але тільки попереджають: якщо змінюються одиниця виміру товару і ціна за одиницю такого товару, відповідно має змінитися і його кількість (якщо загальний обсяг операції залишається незмінним). Складаючи розрахунок коригування в такій ситуації, доцільно використовувати причину коригування «Зміна номенклатури».

Приміром, сторони домовилися про постачання 2 ящиків яблук за ціною 60 грн./ящ. (у тому числі ПДВ — 10 грн.). Отримавши від покупця передоплату (у розмірі 120 грн.), постачальник склав ПН і зареєстрував її в ЄРПН.

Проте незабаром було вирішено, що яблука поставлятимуться не ящиками, а кілограмами. Відповідно, складаючи РК до ПН на передоплату, постачальник повинен врахувати, що:

• ціна має бути зазначена не за ящик (60 грн.), а за кілограм яблук (6 грн.). Тобто ціна зміниться;

• кількість товару дорівнюватиме не «2» (ящикам), а «20» (кг), оскільки в одному ящику поміщається 10 кг яблук. Тобто зміниться і кількість.

А при одночасній зміні кількості і ціни товару/послуги оформляють РК з причиною «Зміна номенклатури» (лист ДФСУ від 22.06.18 р. № 18983/7/99-99-15-03-02-17).

Алгоритм такий:

• одним рядком ви обнулите рядок з ПН, одиниця виміру за яким змінюється (у гр. 7 РК вказуємо кількість товару/послуги зі знаком «-», при цьому в гр. 8 залишаємо «стару» ціну, а в гр. 4 — «стару» одиницю виміру);

• наступним рядком під новим порядковим номером додаємо правильні дані (з новою одиницею виміру, кількістю товару/послуги і ціною).

І наостанок ще раз нагадуємо: з 01.12.18 р. форми ПН і РК буде оновлено (згідно з наказом Мінфіну від 17.09.18 р. № 763 (див. консультацію «Нова податкова накладна: детально про новинки» у цьому номері).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити