Теми статей
Обрати теми

Закупівля сільгосппродукції у населення: вимоги фіскалів

Голенко Олександр, податковий експерт
Листи ДФСУ від 10.10.18 р. № 4371/Ш/99-99-13-01-02-14/ІПК і від 09.10.18 р. № 4342/6/99-99-13-02-03-15/ІПК

Хоча перший лист, що коментується, адресовано фізособі-підприємцю (очевидно — на загальній системі оподаткування, але головне — платнику ПДВ), а другий — юрособі-комісіонеру (і питання ПДВ не порушує), найголовніше — обидва листи присвячені одній і тій же ситуації — закупівлі сільськогосподарської продукції у «звичайної» фізичної особи.

Тому, по-перше, ми розглядаємо обидва листи в одному коментарі. А по-друге, концентруємося на абсолютно легальному «оптимізаційному» варіанті закупівлі сільгосппродукції суб’єктом підприємництва — платником ПДВ — у несуб’єкта (і зрозуміло, неплатника ПДВ).

Варіант, який, по-перше, передбачає при подальшому (пере)продажу відповідної сільгосппродукції суб’єктом-заготівельником сплату ПДВ лише зі своєї торгової націнки (надбавки). А по-друге, неутримання із сплачуваних заготівельником фізособі сум в оплату сільгосппродукції ані ПДФО, ані військового збору (ВЗ).

ПДВ. У першому листі фіскали не обмежилися цитуванням профільного п. 189.12 ПКУ, а так би мовити, розтлумачили такі три умови його застосування:

1) закуповувана продукція має бути з груп 1 — 24 УКТ ЗЕД (продавець не дає документів на товар, тому класифікацією останнього доведеться перейматися заготівникові— хоч не думаємо, що дійде до експертизи);

2) продукція повинна (пере)продаватися заготівником у вигляді, в якому була придбана (не піддаватися обробці/переробці — на нашу думку, мийка або фасування допустимі);

3) продавці/покупці продукції заготівникові/у заготівника мають бути виключно неплатниками ПДВ (щодо перших податківці вимагають підтвердити неплатницький статус «відповідними» документами)…

Якими? У першому листі акцент зроблений на закупівельному акті, який ідентифікує фізичну особу, в якої заготовлюється сільгосппродукція (до речі, реквізити такого акта податківці вимагають записувати в гр. 5 Книги обліку доходів і витрат фізособи-підприємця на загальній системі).

Про необхідність складання такого акта і вимоги до нього ви знаєте з консультації «Закупівля сільгосппродукції у населення: облік і податкові подробиці» // «БТ», 2018, № 24. Очевидно, щоб заготівникові виконати умову 3, достатньо додати до цього акта такий ідентифікуючий елемент продавця — «не зареєстрований платником ПДВ».

Зауважимо, що податкову накладну (ПН) фіскали рекомендують заготівникові складати за загальними правилами їх складання на постачання неплатникам ПДВ, але базу оподаткування визначати згідно з п. 189.12 ПКУ (тобто ПДВ у ПН нараховується на суму націнки). Очевидно, у цьому випадку підійде варіант складання підсумкової ПН (див. Шпаргалку бухгалтера «Податкова накладна — 2017: підказки на усі випадки життя» // «БТ», 2017, № 14). Зрозуміло, ця ж сума ПДВ повинна фігурувати в цінниках, фіскальних чеках тощо.

ПДФО/ВЗ. Головне: зверніть увагу на особливості застосування п.п. 165.1.24 ПКУ, який регламентує умови необкладення ПДФО (а отже, і ВЗ) виплат при заготівлі сільгосппродукції у населення (тут фіскалам нічого тлумачити не знадобилося).

І передусім — щодо різних видів сільгосппродукції: відповідно — рослинництва (довідка за формою № 3ДФ) і тваринництва (див. подробиці в першій із згаданих наших консультацій).

Важливо: навіть якщо ПДФО/ВЗ заготівник не стягує, суми виплачених продавцям доходів він зобов’язаний включити до Звіту за формою № 1ДФ:

• рослинництво — з ознакою «148»;

• тваринництво — з ознакою «179».

При цьому в другому листі такий обов’язок податківці поклали на заготівника-комісіонера.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі