(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
7/11
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Грудень , 2015/№ 49

Єдиний податок — 2016: а якщо не пустять?

http://tinyurl.com/yxpapv4z
«Юрособа перебуває на ЄП без ПДВ (послуги). Якщо приймуть новий ПКУ, чи повинні юрособи перейти на загальну систему? Потрібно буде подавати відповідну заяву до податкової чи це буде автоматичне переведення? Що робити з ПДВ-реєстрацією»? Такі запитання нам ставлять все частіше. Воно й не дивно — надворі початок грудня, а чергова «податкова реформа», поза сумнівом, звалиться на нас з 01.01.2016 р. Що ж, наш обов’язок у цьому випадку — допомогти, чим можемо. Поспішаємо його виконати.
спрощена система, ПДВ-реєстрація, податкова реформа

Стосовно наших можливостей. З 30.11.2015 р. на сайті Мінфіну нарешті був розміщений проект Закону України «Про створення конкурентних умов в оподаткуванні та стимулюванні економічної діяльності в Україні»*. Отже, з’явилися дані для повноцінного аналізу.

* З вашого дозволу його величатимемо проект Мінфіну. Знайти його можна тут: http://www.minfin.gov.ua/news/view/proekt?category=dohidna-politika&subcategory=podatki.

Саме з його допомогою планують викласти в новій редакції ПКУ. І те, що ця нова редакція підготувала ЮРЄПам (юрособам на ЄП — несільгосптоваровиробникам) і «високооборотним» (дохід за рік — понад 2 млн грн.), — «подібне смерті» (єдиноподатної). Для «малооборотних» же ППЄПів відкрито питання доцільності подальшого перебування на спрощенці**.

** Аналізували ситуацію ми в матеріалі «Усі брешуть! Цифри не брешуть» (ЄП-мінфінівська реформа в цифрах)» у журналі »Бухгалтер 911«, 2015, № 41.

Імовірність того, що в закон «переросте» саме це «диво», а не законопроект № 3357***, досить висока.

*** Додаткову інформацію щодо законопроекту № 3357 зможете знайти у статті «Проект № 3357 vs проект Мінфіну: чого чекати під ялинку» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 46.

Відмова від ЄП

Далі, відповідаючи на порушені запитання, виходитимемо з проекту Мінфіну. При цьому не можна виключати, що стосовно тих же єдиноподатників буде прийнятий якийсь компромісний варіант. Тож не поспішайте впадати у відчай.

Якщо ЮРЄПів-несільгосптоваровиробників «розпрощають» з ЄП починаючи з 2016 року, то «напружуватися» з поданням заяви про відмову від спрощеної системи оподаткування (далі — заява про відмову) їм не доведеться. Тут від волі юрособи нічого не залежатиме, тому подавати заяву про відмову з I кварталу 2016 року, як передбачено чинними правилами оподаткування, викладеними у  п.п. 298.2.1 ПКУ, у такому разі не буде необхідності. Таке саме з «високодохідними» ППЄПами (річний дохід — понад 2 млн грн.).

З тими, хто в нові мінфінівські критерії укладається, ситуація інша.

Для ППЄПів, яким робота на спрощенці буде доступною і після 01.01.2016 р., проектом Мінфіну передбачені правила «міграції» до нової групи «В». Ця група фактично буде тим, що залишиться від ППЄПів груп 2 і 3.

Фізособи — платники ЄП груп 2 — 3, які перебували на обліку в контролюючих органах до 01.01.2016 р., з цієї дати, за задумом Мінфіну, вважатимуться платниками ЄП групи «В» (згідно з п. 1 підрозд. 7 розд. ХХ ПКУ в редакції Мінфіну). Отже, перехід до нової групи відбудеться автоматично.

Але якщо види діяльності ППЄПа вже не вписуватимуться в нові критерії («ювелірку», імпорт будь-яких товарів, а не тільки підакцизних на ЄП, хочуть заборонити), то автоматично вливатися до групи «В» йому немає жодного сенсу. У такому разі потрібно буде подати заяву про відмову — не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року). Тобто не пізніше понеділка 21 грудня.

Для того щоб залишитися на спрощенці, як ви розумієте, ППЄПам груп 2 і 3 до жодних додаткових дій вдаватися не потрібно. Потреби подовжувати свідоцтво платників ЄП (від практики видачі яких давно відмовилися) або подавати податківцям будь-які додаткові документи, немає. Головне, щоб законодавство це дозволяло.

ПДВ-питання

Тепер питання щодо ПДВ. Виходить, для тих, кому проект Мінфіну приготував повне «позбавлення» роботи на ЄП (юросіб-несільгосптоваровиробників, а також ФОП, доходи яких «перевалюють» за 2 млн грн.) — «мої вітання, загальна системо з 01.01.2016 р.», а отже, і ПДВ-облік з усіма «принадами»?

Не обов’язково.

Правила оподаткування регулює розд. V ПКУ. Ідеологія колишня. Не досягнуто реєстраційний ліміт — добровільна ПДВ-реєстрація. Досягнуто — обов’язкова (з винятками для тих же «нових» платників ЄП).

За задумом Мінфіну, ППЄПи не будуть платниками ПДВ.

Так от, обов’язкову реєстрацію доведеться проходити у разі, якщо загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 2 млн грн. (без ПДВ) (за сьогоднішніми правилами — 1 млн грн.).

Таким чином, у разі переходу осіб зі спрощенки, що не передбачає сплату ПДВ, на загальну систему з 01.01.2016 р. за умови, що такі особи відповідають:

— вимогам, визначеним для обов’язкової реєстрації, — обсяг операцій за 2015 рік перевищить 2 млн грн. — реєстраційну заяву доведеться подати не пізніше за 10 січня 2016 року;

— вимогам, визначеним для добровільної реєстрації, — обсяг операцій за 2015 рік не перевищив 2 млн грн.  така заява подається не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи захочуть бути платниками ПДВ і мати право на ПК і виписку ПН.

m.shevchuk@buhgalter911.com

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
єдиний податок, ПДВ, юрособа додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті