(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
5/11
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Листопад , 2015/№ 46

РРО vs «1 млн грн.», або Чи допоможе «плиг-скок»

http://tinyurl.com/y5kwb7nf
ППЄП групи 2 запитує: «Якщо у 2015 році моя виручка перевищила 1 млн грн., чи можна мені з 01.01.2016 р. «зіскочити» з ЄП на ЗС, а з 01.04.2016 р. — повернутися на ЄП, при цьому продовжувати працювати без РРО»? Цікаво? Розбираємося!
ППЄП, виручка понад 1 млн, перехід на ЗС, без РРО

Згідно з  п. 296.10 ПКУ, якщо виручка ППЄПа за календарний рік перевищила 1 млн грн., він зобов’язаний застосовувати РРО (зрозуміло, лише при проведенні розрахунків, при яких потрібне його використання). Тобто правильніше говорити — втрачає «РРО-імунітет».

Ми пам’ятаємо, що була деяка плутанина у плані запровадження цього нововведення в життя. Однак, дякуючи податківцям ☺, все вирішилося в досить ліберальному ключі. ППЄП групи 2, який «проковтнув» у 2015 році (з його початку) доходу більше 1 млн, «РРО-імунітет» втрачає з 01.01.2016 р.*, а 2015 рік, усупереч формальним вимогам законодавства, «добиває» без РРО.

* Ви могли прочитати це у статті «Коли ставити РРО ППЄПам? Думка є несподівано лояльною, але напівофіційною» в журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 36.

Це добре. Тривожить інше: одного разу втративши «РРО-імунітет», відновити його пізніше не можна, навіть знизивши «апетити» у частині доходів. Інакше кажучи, втратити «РРО-імунітет» можна, відновити — ні.

Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, і триває в усіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.

Власне зрозуміло, що на цьому фоні ППЄПи з «пограничними» доходами жваво цікавляться способами, як ці доходи «заморозити» на домільйонній позначці**. Ну а що робити, якщо «проґавили»?

** Вам буде цікава стаття «Передноворічний синдром, або Подорож товару від ППЄПа до ППЄПа» в журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 33.

У  п. 296.10 ПКУ йдеться про втрату «РРО-імунітету» протягом «дії свідоцтва платника ЄП» (див. вище). А якщо з 01.01.2016 р. ми з ЄП «зіскочимо» на загальну систему (ЗС), а з ІІ кварталу (з 01.04.2016 р.) — із ЗС знову «застрибнемо» на ЄП? Чи розв’яже це нашу проблему з втратою «РРО-імунітету», адже обсяг доходу для РРО-цілей починає обчислюватися з початку кожного року наново?

Формально, ТАК (розв’яже). Але не поспішайте відкладати цей матеріал. Дочитайте до кінця. Оскільки податківці, очевидно, вважатимуть інакше. Важливо розібратися, що говорить закон.

Щодо «стрибків»: з 01.01.2016 р. — з ЄП на ЗС, з 01.04.2016 р. — з ЗС на ЄП. Тут усе добре. Підпункт 298.1.4 ПКУ дозволяє переходити з ЗС на ЄП тільки один раз протягом календарного року.

Податківці розуміють цю норму в тому числі й так: якщо протягом календарного року ми були платниками ЄП, потім з ЄП «сплигнули» на ЗС, то в цьому ж календарному році знову «встрибнути» на ЄП ми не можемо. Тільки з наступного календарного року (роз’яснення в категорії 107.01 ЗІР).

Однак оскільки ми переходимо на ЄП уже в наступному календарному році — проблем немає!

Далі — втрата/відновлення «РРО-імунітету».

1. Як обчислюється «граничний» 1 млн грн. доходу? За календарний рік. Тут дуже важливо, що мати на увазі під календарним роком. Традиційно це період з 1 січня по 31 грудня будь-якого року. Якщо так, то кожного разу з нового року дохід ППЄПа «обнуляється» для порівняння з показником «1 млн грн.». Тут різночитань немає.

За поточний чи попередній календарний рік? Системне прочитання п. 296.10 ПКУ дозволяє зробити висновок — поточний. Показники за минулий рік до уваги не повинні братися! «РРО-імунітет» можна втратити лише:

— перебуваючи у статусі платника ЄП;

— у разі перевищення з початку поточного календарного року межі у 1 млн грн.

Зараз податківці в категорії 107.04 ЗІР підтверджують, що до уваги береться дохід за поточний рік. Але… чи так вважатимуть «місцеві»? Не факт. У  п. 296.10 ПКУ слова «поточний» ми не знайдемо. У зв’язку з цим наміри у стилі «ви ж минулого року мали перевищення» не виключені!***

*** Не виключено, що податківці можуть звернути увагу на такий документ: «розрахунок доходу за минулий календарний рік» (він подається разом із заявою про перехід на спрощенку). Мовляв, раз у вас минулого року дохід більше 1 млн грн., застосовуйте РРО. Однак це не так! По-перше, правило «РРО для тих, у кого більше 1 млн» працює тільки для тих, хто є ППЄПом «тут і зараз», а не був ним колись чи планує стати ним у майбутньому. А по-друге, «розрахунок» застосовується виключно для того, щоб підтвердити, що ФОП вписується в максимальний обсяг доходу, дозволений спрощенцям згідно з  п. 291.4 ПКУ (у групі 2 — це 1,5 млн грн.). Для цілей РРО цей розрахунок не застосовується.

2. Відновлення «РРО-імунітету». Якщо єдиноподатник втрачає «РРО-імунітет», «прокляття» в силі «протягом дії свідоцтва платника ЄП». Однак тут така річ: свідоцтва ППЄПам вже давно не видають, замість цього їх уносять до Реєстру ЄП. Законодавці явно не допрацювали цю норму. Однак зрозуміло, що вони мали на увазі: ППЄП, який одного разу втратив «РРО-імунітет», не може відновити його аж до самої втрати єдиноподатного статусу. Наразі втрата єдиноподатного статусу — це виключення з реєстру платників ЄП.

Тоді що виходить: якщо ППЄП групи 2 перевищив дохід у 2015 році, то «РРО-імунітет» він втрачає з 01.01.2016 р.? Але ППЄП подає заяву про відмову від спрощенки у грудні 2015 року (не пізніше 21 грудня). У такому разі податківці виключать його з Реєстру ЄП. «РРО-прокляття» цього єдиноподатника зникає разом з його єдиноподатним статусом.

Далі, протягом І кварталу 2016 року, ФОП «сидить» на ЗС, а потім знову пише заяву на спрощенку та стає ППЄПом з 01.04.2016 р. І він, вважаємо, має «РРО-імунітет», оскільки, за словами законодавця, «це вже буде нове свідоцтво платника ЄП» (формально — новий запис в Реєстрі ЄП). Щоб втратити «РРО-імунітет», такий платник ЄП повинен в поточному календарному році (з його початку) набрати дохід понад 1 млн грн.

Але знову ж таки не факт, що податківці також так вважатимуть. Не виключено тлумачення, що втрата «РРО-імунітету» поширюється на всі подальші ЄП-реєстрації. Однак такий підхід букві закону не відповідає.

На закінчення такий важливий момент. Сьогодні ми стоїмо на порозі змін до ПКУ. Тому якщо говоримо про «рецепт» на 2016 рік, не зайвим буде заглянути до відповідних законопроектів.

Так от, виходячи з мінфінівських «замальовок» (проект Мінфіну поки що під грифом «таємно», презентувати його обіцяли в листопаді, але цього ще не відбулося), з 01.01.2016 р. усій групі «Б» ЄП (а це у тому числі й колишня група 2) приготовлено РРО (незалежно від обсягу доходу)!

Так що стежимо уважно — можливо, жодний «плиг-скок» нас не врятує.

Що стосується альтернативного законопроекту № 3357 від парламентарів, то в ньому, по суті, у питанні, що цікавить нас, нічого не змінюється.

v.miroshnichenko@buhgalter911.com

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
РРО додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті