Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Обов’язкове подання проміжної фінзвітності малими підприємствами: відповіді на запитання

Сумцова Ольга, податковий експерт
Бухгалтер 911 Серпень, 2019/№ 33
В обраному У обране
Друк
Стаття «Підкориговано Порядок подання фінзвітності: малі підприємства звітують поквартально» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 31) викликала бурхливі обговорення на сайті «Бухгалтер 911». Тому ми вирішили звернути увагу на цю тему ще раз. У цій статті наведено бліц-відповіді на найпопулярніші запитання, які були поставлені читачами.

Спершу двома словами нагадаємо суть змін, які було внесено постановою КМУ від 17.07.2019 р. № 625 до Порядку № 419*. Малі підприємства були виключені з числа тих підприємств, які могли не подавати проміжну фінзвітність. У результаті:

* Порядок подання фінзвітності, затверджений постановою КМУ від 28.02.2000 р. № 419.

— для мікропідприємств, підприємств — єдиноподатників групи 3, неприбуткових організацій, як і раніше, встановлено річний звітний період;

— малі підприємства (разом із середніми й великими) зобов’язані подавати і проміжну (квартальну) фінзвітність.

Запитання

Відповідь

Чи зобов’язані щоквартально подавати фінзвітність ОСББ та інші неприбуткові організації?

Ні, якщо ОСББ має статус неприбуткової організації, то фінзвітність подається тільки раз на рік. Непідприємницькі товариства якраз названі в п. 2 Порядку № 419 серед тих підприємств та організацій, які складають і подають тільки річну фінзвітність. Від складання і подання проміжної фінзвітності вони звільнені!

Тому неприбуткові організації складають та подають і (1) до статистики, і (2) податківцям (разом зі Звітом неприбуткової організації) тільки річну фінзвітність.

При цьому нагадаємо, що після недавніх змін (стаття «Мінфін підкоригував П(С)БО 25: вникаємо в деталі» — журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 29) тепер у НП(С)БО 25 чітко визначено, які форми фінзвітності повинні подавати неприбуткові організації (незалежно від того, до якої категорії підприємств згідно з градацією із Закону про бухоблік вони потрапляють) — це форми № 1-мс і №2-мс (див. п. 2 НП(С)БО 25).

Також нагадаємо: щойно неприбуткова організація порушує умови п. 133.4 ПКУ, запускається «прощальний» з неприбутковим статусом механізм із п.п. 133.4.3 ПКУ. У тому числі відбувається перехід на обов’язкове щоквартальне «прибуткове» декларування.

А де щоквартальне «прибуткове» декларування, там і квартальне подання податківцям фінзвітності. За якими формами складати фінзвітність і в які строки подавати її органам статистики, організація при цьому вирішує, орієнтуючись на загальні правила (оскільки неприбутковий статус вона втрачає)

Починаючи з якого кварталу малі підприємства зобов’язані подавати органам статистики фінзвітність поквартально?

Постанова КМУ від 17.07.2019 р. № 625, якою був закріплений обов’язок за малими підприємствами подавати проміжну фінзвітність, набрала чинності з 24.07.2019 р. Тому звітувати органам статистики поквартально (у строк не пізніше 25-го числа місяця, що настає за звітним кварталом) малим підприємствам, виходить, потрібно вже починаючи зі звіту за 9 місяців 2019 року (хоча не виключено, що Мінфін видасть хороше роз’яснення і відстрочить цей обов’язок для малих підприємств до наступного року).

Знову ж таки, якщо ви мале підприємство-загальносистемник — річник (тобто подаєте декларацію з податку на прибуток тільки раз на рік), то подавати квартальну фінзвітність потрібно лише до статистики. Податківцям ви, як і раніше, повинні подавати тільки річну фінзвітність — як додаток до річної «прибуткової» декларації.

Інше питання, що в «електронників» при поданні фінзвітності в електронному вигляді через Єдине вікно (з ідентифікатором форми «S») вона потрапить відразу і до статистики, і податківцям. Але проблеми в цьому жодної немає.

Головне, відправити квартальну фінзвітність у «статстрок» — не пізніше 25-го числа місяця, що настає за звітним кварталом

Малим підприємствам тепер і «прибуткову» декларацію подавати потрібно щоквартально?

Ні, якщо ви мале підприємство — річний платник податку на прибуток, то декларацію з прибутку подаєте раз на рік. Адже ця фінзвітність є додатком до декларації з податку на прибуток (п. 46.2 ПКУ), а не навпаки.

У частині правил подання декларації з податку на прибуток жодних змін не відбулося!

У вашому випадку (для підприємства-річника) немає навіть обов’язку подавати фіскалам квартальну фінзвітність (оскільки, повторимо, вона подається тільки разом із декларацією з податку на прибуток).

А ось до статистики фінзвітність потрібно буде подавати поквартально

Поясніть. Квартально звітують тільки ті малі, які «високодохідники» (від 20 млн грн.), чи всі?

Ні, проміжну (квартальну) фінзвітність складати і подавати органам статистики повинні тепер усі малі підприємства (крім єдиноподатників групи 3 і неприбуткових організацій). При цьому малі підприємства — платники податку на прибуток, якщо вони:

невисокодохідники (річний дохід за попередній річний звітний (податковий) період, не перевищив 20 млн грн.) зобов’язані подавати проміжну (квартальну) фінзвітність тільки до статистики (не пізніше 25-го числа місяця, що настає за звітним кварталом);

високодохідники (річний обсяг доходу перевищує 20 млн грн.) — зобов’язані подавати проміжну (квартальну) фінзвітність і (1) до статистики, і (2) фіскалам (як додаток до декларації з податку на прибуток). Зверніть увагу: при поданні фінзвітності доведеться врахувати те, що до статистики звітність подається раніше (не пізніше 25-го числа місяця, що настає за звітним кварталом), ніж квартальна декларація з податку на прибуток. Тому фінзвітність через Єдине вікно подаємо в «статстрок», а декларацію з податку на прибуток можна подавати до закінчення 40 календарних днів, що йдуть за останнім днем звітного кварталу. Інакше кажучи, фінзвітність як додаток до декларації з податку на прибуток можна подати раніше, ніж саму декларацію з податку на прибуток (див. категорію 102.23.02 ЗІР)

Який курс євро слід брати для розрахунку суми доходу при віднесенні себе до тієї чи іншої категорії підприємств (на початок року, на кінець звітного періоду)?

Тут потрібно пам’ятати правило: платник переходить до іншої категорії підприємств, тільки якщо протягом двох років поспіль не відповідає критеріям відповідної групи підприємств (ч. 2 ст. 2 Закону про бухоблік). Уперше підприємства, використовуючи градацію із Закону про бухоблік, класифікували себе у 2018 році, орієнтуючись на показники фінансової звітності за 2017 рік (і відповідно на середньорічний курс євро, що діяв у 2017 році — 30,0042 грн./€).

Тому у 2019 році категорія підприємства не повинна змінюватися (ще не минуло 2 роки перебування у визначеній категорії — вона може змінитися тільки у 2020 році) — підприємство залишається в тій же категорії, до якої віднесло себе у 2018 році.

Якщо ваше підприємство, наприклад, було створене тільки у 2018 році, то ви розраховуєте показники на дату складання першої річної фінзвітності (тобто на дані фінзвітності за 2018 рік з використанням середньорічного курсу євро за 2018 рік — 32,1429 грн./€).

Детальніше про те, як визначити, до якої категорії підприємств належимо, див.:

1) інформаційне повідомлення Мінфіну від 12.11.2018 р., розміщене на його офіційному сайті*;

2) лист Мінфіну від 04.07.2019 р. № 35210-01-2/17297;

3) статтю «Річна фінзвітність за 2018 рік: що потрібно знати про правила подання» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 4)

Якщо ми мікропідприємство, але річну фінзвітність здавали як мале, а не спрощену. Нам теж звітувати поквартально?

Ні, якщо ви є мікропідприємством, то здаєте фінзвітність раз на рік. Головне, подати «правильні» форми звітності (тобто ф. № 1-мс, ф. № 2-мс) уже за 2019 рік.

Але! За те, що подавали фінзвітність за минулий рік не за своїми формами, можливий адмінштраф від органів статистики за ст. 1863 КпАП (від 170 до 255 грн.). Хоча ймовірність цього низька . На цю тему — статті: «Фінзвітність подана не за тією формою» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 6), «Фінзвітність подали за «чужою» формою: що говорить ДФСУ» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 8)

Мікропідприємство (за показниками) може подавати раз на рік форми № 1-м, № 2-м до статистики і ДФС чи повинні тільки форми № 1-мс, 2-мс?

Тут варто врахувати, що:

по-перше, чинне законодавство: ні Закон про бухоблік, ні НП(С)БО 25 не надає права вибору підприємству, за якими формами (№ 1-м, № 2-м чи № 1-мс, № 2-мс) подавати фінзвітність. Якщо ви є мікропідприємством, то згідно з П(С)БО 25 повинні (!) подавати форми № 1-мс, № 2-мс;

по-друге, тепер форми № 1-м, № 2-м фактично стали «квартальними». Якщо ви подасте тільки річну звітність за цими формами, «статисти» можуть поцікавитися, чому не була подана квартальна фінзвітність.

Можливе застосування адмінштрафу органами статистики за ст. 1863 КпАП (від 170 до 255 грн.) — за неподання органам державної статистики даних для проведення державних статистичних спостережень або подання їх недостовірними, не в повному обсязі, не за формою, передбаченою звітно-статистичною документацією

* buhgalter911.com/normativnaya-baza/pisma/minfin/schodo-viznachennya-kategoriyi-1040933.html.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно