Теми статей
Обрати теми

Законодавчі новини: оренда, допомога по частковому безробіттю і Ко

Сумцова Ольга, податковий експерт
Бухгалтер 911 Квітень, 2020/№ 16
Друк
13 квітня ВРУ було прийнято Закон на базі законопроєкту від 11.04.2020 р. № 3279-д1. Відразу скажемо, що на момент підготовки статті Закон ще не опубліковано (офіційного тексту немає). Але він містить низку цікавих для нас змін. Про них зараз і розповімо.

1 «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік».

Плата за оренду в період карантину: нова версія. Законодавці зробили чергову спробу врегулювати питання сплати орендних платежів у період карантину. Хоча, по суті, нічого не змінюється.

Нагадаємо, що Законом № 5402 перехідні положення ЦКУ були доповнені новим п. 14, який передбачає, що на період карантину наймач може бути звільнений від плати за користування майном відповідно до ч. 6 ст. 762 ЦКУ3.

2 Закон України від 30.03.2020 р. № 540-IX.

3 Детальніше див. статтю «Карантин vs звільнення від орендної плати: розв’язка від законодавця» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 14).

Тепер цей пункт переписали наново (виклали в новій редакції). Причому спочатку хотіли «переписати» все на користь варіанта зі зменшенням орендної плати. Причому зменшення таке по суті зводилося до скасування як такої орендної плати і передбачало лише компенсацію орендодавцеві комунальних послуг, земельного податку та податку на нерухомість.

Але від цієї «ідеї» зрештою, судячи з усього, відмовилися. Усе «законодавче» регулювання питання сплати орендних платежів звели до того, що просто на законодавчому рівні встановили, що «карантинні» заборони є обставинами, за які орендар не відповідає. І все!

І що це означає? А те, що орендарі й орендодавці повинні керуватися все тією ж «загальною» ст. 762 ЦКУ:

— або ч. 4 ст. 762 ЦКУ, яка передбачає, що орендар має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася;

Цей варіант підходить для випадку, коли об’єкт оренди хоч частково, але використовувався.

— або ч. 6 ст. 762 ЦКУ, яка передбачає, що орендар звільняється від плати за весь період, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає, — у разі, якщо майном орендар не користувався.

По суті це і є та «лінія», про яку ми весь час говоримо. У зв’язку із цим актуальними, як і раніше, залишаються всі ті висновки, яких ми доходили в статті «Орендна плата vs карантин» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 13). А найоптимальніший варіант вирішення цього питання (яким багато орендарів уже й скористалися) — це звернутися до орендодавця з ініціативою внести зміни до договору оренди і на період карантину звільнити вас (орендаря) від орендної плати або зменшити її розмір у зв’язку з введеними карантинними обмеженнями.

Допомога по частковому безробіттю на період карантину. Також підкоригували і ч. 471 Закону про зайнятість населення4, яка передбачає отримання роботодавцями — суб’єктами малого і середнього підприємництва допомоги по частковому безробіттю для виплати працівникам, яких у період карантину вимушено перевели на неповний робочий час у зв’язку з зупиненням (скороченням) їх діяльності5.

4 Закон України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI.

5 Див. статтю «Другий пакет» допомоги від законодавця: гнучкий режим, віддаленка, допомога по безробіттю» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 15).

Допомога по частковому безробіттю надається за кожну годину, на яку було скорочено робочий час, з розрахунку 2/3 тарифної ставки (окладу), але не більше за розмір мінімальної зарплати, встановленої законом.

Що важливо:

1. Тепер на цю допомогу можуть претендувати не лише ті суб’єкти господарювання, які займаються виробничою діяльністю, але й роботодавці — суб’єкти малого та середнього підприємництва, що здійснюють будь-яку іншу діяльність.

2. Допомога надаватиметься на весь період зупинення (скорочення) діяльності + 30 днів після завершення карантину.

3. Переписали й обмежувальні умови для надання допомоги. До цього Закон № 540 передбачав, що на допомогу не можуть претендувати роботодавці, які мають заборгованість з виплати зарплати і сплати ЄСВ за останні 5 років. Тепер же достатньо підтвердити факт сплати ЄСВ протягом 6 останніх місяців, що передують даті зупинення (скорочення) діяльності.

4. Документи, які потрібно подавати. Раніше було передбачено, що для отримання допомоги потрібно подати центру зайнятості копію наказу із зазначенням початку зупинення (скорочення) виробництва і переліком заходів для запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби. Тепер достатньо:

— заяви в довільній формі;

— копії наказу із зазначенням дати початку зупинення (скорочення) діяльності;

Подавати перелік заходів, що проводяться для запобігання виникненню і протидії коронавірусу, тепер не потрібно.

— довідки про сплату ЄСВ за останні 6 місяців, що передують даті зупинення (скорочення) діяльності.

Розмір і порядок надання коштів повинен затвердити КМУ.

Чекаємо офіційного тексту Закону! Як показує практика, можуть бути будь-які несподіванки.

Ініціативи, які поки що залишаються проєктами. Насамкінець зазначимо, що в минулому номері ми обговорювали законопроєкти від 30.03.2020 р. № 3292 і № 32936.

6 Стаття «Ще не таке буде…», або Про нові ініціативи законодавців допомогти бізнесу» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 15).

Зокрема, законопроєкт № 3293 передбачав ініціативи звільнити суб’єктів господарювання, діяльність яких була призупинена постановою КМУ від 11.03.2020 р. № 211, від усіх податків і зборів, передбачених ПКУ на період до 01.07.2020 р. Поки що ці законопроєкти не розглядалися Верховною Радою. І чи розглядатимуться, не зрозуміло. У зв’язку з цим зазначимо, що якщо ви встигли зменшити зобов’язання з плати за землю та податку на нерухомість не лише за березень, а й за квітень 2020 року, то саме час зобов’язання за квітень відновити, подавши УР7.

7 Див. статтю «Майнові податки: уточнення щодо самовиправлення» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 15).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі