Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Перевірки податківців — «без зайвої метушні»

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт
Бухгалтер 911 Березень, 2020/№ 9
Друк
«Немає нічого вище за ПКУ!» Під таким гаслом, яке податківці не декларували дослівно, але сповідували фактично, проходила перевірочна кампанія останніх років. Під цим приводом податківці протиправно ігнорували і Закон № 877*, і Закон № 4448**, який, бачте, використовував термінологію першого. Але віднедавна податківці отримали законне підґрунтя для такої своєї позиції. Пропонуємо це обговорити.

* Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877-V.

** Закон України «Про особливості здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності щодо фізичних осіб — підприємців та юридичних осіб, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності» від 23.02.2012 р. № 4448-VI. Про нюанси застосування норм цього Закону у 2020 році ви могли прочитати у статті «Перевірки-2020: що рік поточний нам готує?», підрозділ «Підприємці та юрособи-єдиноподатники (неплатники ПДВ): слабка надія» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 3).

З 13.02.2020 р. набрав чинності на вигляд такий непримітний Закон № 440***. Серед численних правок, на кшталт «орган доходів і зборів» замінити на «податковий орган», сховалися й правки до Закону № 877.

*** Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України у зв’язку з проведенням адміністративної реформи» від 14.01.2020 р. № 440-IX.

Завдяки їм податкові перевірки тепер і де-юре не підпорядковуються нормам Закону № 877 (див. врізку).

Дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного контролю, податкового контролю, митного контролю (ч. 2 ст. 2 Закону № 877).

Раніше ж було передбачено, що дія Закону № 877 не поширюється на валютний і митний контроль на кордоні. А ось заходи контролю податківці формально повинні були здійснювати (крім митного контролю на кордоні) у встановленому Законом № 877 порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах (у цьому випадку — ПКУ) та міжнародними договорами. При цьому обов’язковим для них було дотримання норм, перелічених у ч. 5 ст. 2 цього Закону.

Тобто зараз фактично узаконено те, що проведення податкових перевірок регулюється ПКУ (у ньому за податкові перевірки відповідає гл. 8 розд. ІІ) — не оглядаючись на загальні перевірочні правила.

Що це дає? Розглянемо, наприклад, такий момент, як запис у журналі реєстрації перевірок. Цікава ситуація: згідно з ч. 1 ст. 10 Закону № 877 (раніше де-юре обов’язкової і для податківців) однією з причин недопуску перевіряючих до проведення перевірки могло стати те, що посадова особа перевіряючого органу не внесла запис про проведення заходу державного нагляду (контролю) в журнал реєстрації таких заходів****.

**** За наявності такого журналу в суб’єкта господарювання.

У тому ж Законі № 877 було нестикування щодо цього моменту. Але запитання мало місце бути: чи повинні податківці вносити такий запис?

До слова, податківці погоджувалися це робити (див. консультацію в розділі 130.01 ЗІР).

Тепер, виходить, їх узагалі може не хвилювати зазначена норма Закону № 877.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі