Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Відновлюємо діяльність після карантину

Сумцова Ольга, податковий експерт
Бухгалтер 911 Травень, 2020/№ 21
Друк
Карантин триває, але вже знято деякі пов’язані з ним обмеження. Тому багато суб’єктів господарювання, які вимушені були призупинити повністю або частково свою діяльність, поступово повертаються до звичайного життя. Звісно, тепер виникають запитання, як оформити вихід з карантину, як припинити простій, дистанційну роботу працівників, відновити роботу РРО. Про це і піде мова в статті.

Повертаємо працівників. Перше, що треба зробити, — це вивести працівників на роботу, якщо вони не працювали в період карантину або працювали дистанційно. Чи треба для цього видавати наказ? Усе залежить від того, як була оформлена робота співробітників у період карантину і як були сформульовані накази про дистанційну роботу/тимчасовий простій підприємства/надання відпустки за свій рахунок. Якщо в наказі була вказана кінцева дата, наприклад, по 22 травня і працівники виходять на роботу з понеділка 25 травня, то жодних наказів з формулюванням «приступити до роботи», вважаємо, видавати не треба.

Якщо формулювання було, наприклад, «на період карантину», а він формально ще не закінчився, тоді доведеться складати окремі розпорядження (накази) про припинення простою/дистанційної роботи/переривання відпустки без збереження зарплати.

Для ознайомлення працівника з наказом можна, наприклад, направити копію наказу на електронну пошту працівника, а він, у свою чергу, відправить лист-підтвердження про ознайомлення з наказом.

А вже після виходу з карантину поставить свій підпис про ознайомлення з текстом наказу.

Якщо працівники працювали дистанційно. Якщо наказ про дистанційну роботу передбачав дистанційну роботу на увесь період карантину, у такому разі, якщо є необхідність повернути працівників на підприємство, — видаємо наказ про припинення дистанційної роботи працівників:

У зв’язку із частковим скасуванням карантинних обмежень, які булі введені задля запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та відновлення роботи громадського транспорту

НАКАЗУЮ:

1. Припинити з ___ дистанційну роботу вдома таким працівникам:

<…>

2. Начальникові відділу кадрів ____забезпечити ознайомлення працівників із цим наказом електронною поштою або телефоном.

Якщо був оформлений простій. Якщо наказом по підприємству простій був оголошений до закінчення карантину, встановленого постановою КМУ від 11.03.2020 р. № 211, а у зв’язку зі зняттям низки обмежень є можливість відновити роботу, то видається наказ про припинення простою.

У зв’язку із частковим скасуванням карантинних обмежень, які булі введені задля запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2,

НАКАЗУЮ:

1. Скасувати режим тимчасового призупинення робіт (простою) таким працівникам:

<…>

2. Начальникові відділу кадрів ____ забезпечити ознайомлення працівників із цим наказом.

Якщо на увесь період карантину була оформлена відпустка за свій рахунок. Припинення такої відпустки можливе тільки за ініціативою працівника. Тобто він повинен написати заяву з проханням перервати відпустку без збереження зарплати на період карантину і приступити до роботи з такої-то дати. На підставі цієї заяви роботодавець видає наказ про дострокове закінчення відпустки за свій рахунок.

Відновлення роботи підприємства. Жодного спеціального повідомлення контролюючих органів про повне/часткове призупинення діяльності на період карантину чинним законодавством не передбачалося. Відповідно немає жодних особливостей і щодо відновлення роботи підприємства.

РРО. Якщо суб’єкт під час карантину закрив свою торгову точку, то він не провів і розрахункові операції. Інформувати податківців про припинення використання РРО в цій ситуації не потрібно було.

Податківці настійно радять факт бездіяльності підтверджувати наказом*.

* Детальніше в статті «Призупинили діяльність: РРО і 20-ОПП» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 12).

Відповідно не треба їх інформувати і про відновлення розрахункових операцій. І хвилюватися про те, що РРО блокується у разі непередавання інформації на сервер ДПСУ протягом 72 годин не варто. Це блокування зніметься після відновлення зв’язку РРО з сервером.

Подання форми № 20-ОПП. Якщо ви подавали податківцям повідомлення про виведення окремих об’єктів оподаткування з експлуатації у зв’язку з карантином, то у разі відновлення роботи цих об’єктів треба знову подати ф. № 20-ОПП. У гр. 9 вказуємо код стану об’єкта оподаткування «2» — експлуатується.

Амортизація. П(С)БО 7 не передбачає підстав припиняти нарахування амортизації основних засобів на час їх тимчасового простою. Тому нарахування амортизації за такими об’єктами все одно здійснювалося**. Тільки, можливо, витрати на амортизацію довелося відносити до складу інших операційних витрат. Після відновлення експлуатації об’єктів відображаємо витрати з амортизації у звичному порядку. Для високодохідників відмітимо: податківці вважають (див. лист ДФСУ від 02.07.2019 р. № 3031/6/99-99-15-02-02-15/ІПК), що в період тимчасового невикористання виробничих ОЗ і відсутності їх експлуатації податкова амортизація на такі ОЗ не нараховується. Якщо ви дотримувалися такого підходу, то нарахування податкової амортизації починаємо з місяця, наступного за місяцем відновлення їх експлуатації.

** Стаття «Простій виробничого обладнання під час карантину: амортизація, ПДВ» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 16).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі