Теми статей
Обрати теми

Приймаємо/переводимо/звільняємо у вихідні, свята і неробочі дні

Марченко Олена, експерт з кадрових і податкових питань
На практиці трапляються випадки, коли кадровий рух на підприємстві відбувається у вихідні або святкові та неробочі дні. Чи можна прийняти працівника на роботу, перевести його на іншу посаду або звільнити в такі дні? Чи не буде проблем у зв’язку із цим у роботодавця або самого працівника? Відповідаємо на ці запитання.

Визначаємося з вихідними, святковими (неробочими) днями

Спочатку з’ясуємо, які дні є вихідними відповідно до чинного законодавства?

Вихідні дні — це дні, в які працівник не працює і які визначені саме як вихідні графіком роботи підприємства (графіком виходу на роботу або графіком змінності) на підставі ст. 67, 68 та 69 КЗпП.

При 5-денному робочому тижні працівникам надають два вихідні дні на тиждень, а при 6-денному робочому тижні — один вихідний. Загальним вихідним днем є неділя. Другий вихідний день при 5-денному робочому тижні, якщо він не визначений законодавством, установлюється графіком роботи підприємства за погодженням з профспілкою. Зазвичай, це субота.

Але на підприємствах, які працюють безперервно, вихідні дні надають у різні дні тижня почергово кожній групі працівників згідно з графіком змінності (виходу на роботу) (ст. 69 КЗпП).

Святкові та неробочі дні визначені ст. 73 КЗпП. У разі якщо вихідний день збігається зі святковим (неробочим) днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового (неробочого) дня. Підприємство також має право перенести робочі дні для раціональнішого використання робочого часу з урахуванням свят.

Прийняття на роботу і переведення

Головною підставою для виникнення трудових відносин між працівником і роботодавцем, тобто для прийняття працівника на роботу, є укладення трудового договору. Вимоги щодо укладення трудового договору регламентує ст. 24 КЗпП. Зокрема, згідно з ч. 3 ст. 24 КЗпП працівник не може бути допущений до роботи без одночасного виконання таких умов: без укладення трудового договору, оформленого наказом (розпорядженням), і повідомлення податкового органу про прийняття працівника на роботу.

Як бачимо, законодавчі норми не обмежують роботодавця в даті, з якої можна укласти трудовий договір, і даті наказу, яким він оформляється.

Отже, трудовий договір з працівником можна укладати з дня, який є вихідним днем для працівника та/або підприємства, або зі святкового (неробочого) дня.

Наведемо приклад. Підприємство, яке працює за 5-денним робочим тижнем з вихідними днями в суботу і неділю, у зв’язку з виробничою необхідністю приймає працівника на роботу з 19.06.2021 р. Укладення трудового договору між підприємством і працівником оформлене наказом від 17.06.2021 р. У ньому зазначено, що працівник приймається з 19.06.2021 р. Саме з цієї дати працівник перебуватиме з підприємством у трудових відносинах. Повідомлення про прийняття працівника на роботу було подане 18.06.2021 р. Згідно з графіком роботи підприємства 19 — 21 червня — вихідні дні. Тому першим робочим днем у працівника буде 22.06.2021 р.

Переведення на іншу роботу працівників підприємства регулюється ст. 32, 33 і 34 КЗпП. Вони також не містять заборон на переведення на іншу роботу працівника з вихідного або святкового (неробочого) дня.

Таким чином, якщо в цьому є необхідність, працівника можна перевести на іншу посаду на підприємстві, наприклад, з 28 червня 2021 року, тобто з дня, що є святковим.

Звільнення

Питання звільнення у вихідний або святковий (неробочий) день виникають, наприклад, якщо працівник при звільненні не бажає виходити на роботу після відпустки, хвороби, виявляючи бажання звільнитися останнім днем відпустки або лікарняного. Або в разі, якщо останній день строкового договору припадає на день, що є вихідним для працівника і підприємства або святковим (неробочим) днем. Якщо працівника не звільнити в останній день дії строкового трудового договору, то з наступного дня такий строковий договір перетвориться на безстроковий.

Трудове законодавство не забороняє припиняти трудові відносини у вихідний день працівника і підприємства або у святковий (неробочий) день. А як при цьому виконати вимоги ст. 47 КЗпП, що встановлюють обов’язок роботодавця провести розрахунок з працівником у строки, зазначені в ст. 116 КЗпП (у загальному випадку — у день звільнення), і видати йому в день звільнення належним чином оформлену трудову книжку?

Відповідь на це запитання надавало свого часу Мінсоцполітики в листі від 05.01.2018 р. № 9/0/22-18/134. На його думку, якщо останній день дії трудового договору припадає на день, що є вихідним для працівника і підприємства, то роботодавець повинен ознайомити працівника з наказом про звільнення, провести з ним остаточний розрахунок, виплатити всі належні йому від підприємства суми, заповнити і видати належним чином оформлену трудову книжку в останній робочий день працівника.

Так само необхідно діяти, якщо останній день трудових відносин із працівником — це святковий (неробочий) день.

Наприклад, останній день дії строкового трудового договору з працівником підприємства, який працює за 5-денним робочим тижнем з вихідними днями в суботу і неділю, припав на неділю 20.06.2021 р. У такому разі необхідно видати наказ про звільнення працівника не пізніше за п’ятницю 18 червня, але із зазначенням дати звільнення — 20.06.2021 р., обумовленої строком трудового договору. Ознайомити працівника з наказом про звільнення, провести з ним остаточний розрахунок і видати трудову книжку потрібно в його останній робочий день — п’ятницю 18 червня*.

* Про нюанси звільнення працівників у зв’язку з переходом на електронні трудові книжки ми писали в статті «Електронні трудові книжки: «низький старт», «Бухгалтер 911», 2021, № 23.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі