(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
5/5
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Жовтень , 2014/№ 81

Реєстрація податкових накладних у ЄРПН

У ПДВ-обліку є чимало засобів штучно зменшити податковий кредит. Одним із класичних інструментів цього «стратегічного» для податківців завдання є реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі. Якою є процедура цієї реєстрації, які накладні потрібно реєструвати, у які строки це потрібно робити і що робити, якщо накладну не зареєстровано? На ці запитання ми відповідаємо просто зараз у цій статті.

Обов’язок реєструвати податкові накладні у ЄРПН прописано у п. 11 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ та у п. 201.10 ПКУ.

Головне, що слід пам’ятати, — податкову накладну в ЄРПН потрібно зареєструвати протягом 15 календарних днів із дати складання

Цей строк на реєстрацію діє зараз, він же залишиться чинним і після нового року. Якщо не «вписатися» у цей термін — виникнуть проблеми, які буде доволі складно вирішити. Особливо з нового року, коли почнеться «тотальна» реєстрація.

Наразі поки що залишається чинною добре знайома нам редакція, відповідно до якої реєстрації підлягають:

— податкові накладні, у яких загальна сума ПДВ перевищує 10000 грн.;

— податкові накладні, складені на постачання імпортних та підакцизних товарів;

— податкові накладні, які відповідають критеріям реєстрації після коригування;

— усі розрахунки коригування до вже зареєстрованих податкових накладних;

— розрахунки коригування, які спричинили те, що податкові накладні, до яких вони складені, стали відповідати критеріям реєстрації.

Утім, скоро всі вищезазначені критерії не будуть мати значення. Адже з нового року реєструвати потрібно буде усі податкові накладні, навіть ті, які не видаються покупцям (про це поговоримо далі).

Враховуючи цю обставину, у цій статті ми на критеріях детально зупинятись не будемо, а зосередимось на тих питаннях, які залишаться актуальними, а також на тих, які стануть актуальними у 2015 році.

Процедура реєстрації

Процедуру реєстрації податкової накладної в ЄРПН прописано у Порядку № 1246.

Перш ніж платник зможе зареєструвати податкову накладну, йому потрібно провести певні «підготовчі роботи»:

а) встановити необхідне програмне забезпечення (далі — ПЗ). Як правило, для цієї мети підходить будь-яке ПЗ, що використовується для формування/подання звітності в електронному виді;

б) придбати (або отримати безкоштовно) ключ електронного цифрового підпису (далі — ЕЦП);

в) укласти договір з податковою інспекцією про визнання документів в електронному виді (з примірною формою договору можна ознайомитися в додатку 1 до Інструкції № 233).

Для реєстрації податкової накладної в ЄРПН платник повинен виконати такі умови:

скласти її за допомогою відповідного програмного забезпечення;

зберегти її в необхідному форматі (*.xml);

підписати її за допомогою ЕЦП (перший підпис — бухгалтера/головного бухгалтера або керівника, другий — аналог відбитку печатки продавця) та зашифрувати. Водночас платник має право делегувати право підпису податкової накладної для цілей реєстрації в ЄРПН іншій особі. Інколи буває так, що податкову накладну при складанні підписує одна особа, а при реєстрації у ЄРПН — накладається ЕЦП іншої. Судова практика свідчить, що ВАСУ не вбачає у цьому проблеми (див. ухвалу ВАСУ від 26.05.2014 г. у справі № К/800/34980/13 // «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 65, с. 18, а також ухвалу ВАСУ від 08.07.2014 г. у справі № К/800/11634/14). Але для повного спокою рекомендуємо, щоби особа, уповноважена на підпис податкової накладної, та особа, чий ЕЦП накладається на податкову накладну для цілей її реєстрації, збігалися;

у межах операційного дня (з 0:00 до 23:00) направити накладну в електронному вигляді до податкових органів (адреса: zvit@sta.gov.ua) (п. 3 Порядку № 1246). Зареєструвати податкову накладну у період з 23:00 до 0:00 годин не вийде (див. консультацію із БЗ, підкатегорія 101.20). Тож не затягуйте реєстрацію до останньої години останнього із 15-ти днів. До речі, якщо п’ятнадцятий день припадає на святковий чи вихідний день, то терміни реєстрації податкових накладних не переносяться (категорія 101.20 БЗ).

Підтвердженням того, що податкова накладна надійшла до поштової скриньки ДФСУ, є повідомлення про отримання звітності

У свою чергу, доказом реєстрації податкової накладної (або відмови в ній) будуть підписана ЕЦП та зашифрована квитанція (п. 8 Порядку № 1246), яку платник повинен отримати протягом цього ж операційного дня.

Порядок № 1246 містить також спеціальні правила, виконавши які покупець може переконатися, що податкова накладна зареєстрована у ЄРПН. Для цього покупець складає запит за допомогою спеціалізованого ПЗ та надсилає його податковій у електронному вигляді. Податкова ж на цей запит надає витяг з ЄРПН з відповідною інформацією (п. 13 Порядку № 1246).

І ще один момент. Податківці дозволяють зареєструвати у ЄРПН податкову накладну або розрахунок коригування особі, реєстрацію платника ПДВ якої анульовано, за умови, що з дати їх виписки минуло не більше 15 календарних днів. Тобто, якщо на момент складання накладної ви були платником ПДВ, а потім вашу ПДВ-реєстрацію анулювали — ви усе одно можете зареєструвати податкову накладну. У стандартний для цього строк.

Наслідки нереєстрації

Припустимо, податкову накладну не зареєстровано у ЄРПН. Чим це загрожує продавцеві і покупцеві?

Почнемо з продавця. Йому це загрожує двома проблемами.

По-перше, покупець може подати на нього скаргу (додаток Д8). А така скарга — підстава для документальної позапланової виїзної перевірки продавця (п. 201.10 ПКУ).

По-друге, податківці намагаються штрафувати продавців за ст. 1631 КпАП як за порушення правил ведення податкового обліку (категорія 101.31 БЗ).

Можна передбачити, що з нового року, коли реєстрація охопить усі податкові накладні, увага до продавця, що порушив реєстрацію податкової накладної, зросте.

Тепер щодо покупця. Тут усе значно серйозніше. Вже зараз нереєстрація накладної в ЄРПН позбавляє його податкового кредиту (п. 201.10 ПКУ). А з нового року зміниться ще й редакція ст. 198 ПКУ. Реєстрація будь-якої податкової накладної у ЄРПН стане однією з обов’язкових умов, щоби відобразити податковий кредит.

Можливо, у вас виникне запитання, як врятувати податковий кредит, якщо накладна «запізнилася» до ЄРПН. Із таким запитанням до нас дуже часто звертаються читачі на «гарячій лінії».

Відразу скажемо: з нового року цю проблему вирішувати буде набагато складніше. Адже скарга на постачальника хоча й залишається, але відобразити на її підставі податковий кредит вже не вийде (читайте про це у нашій статті у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 64, с. 9).

Свого часу ми публікували низку рекомендацій, як можна оминути нереєстрацію податкової накладної (згадайте хоча б статтю у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 70, с. 28). Та й ви самі знаєте про ці варіанти: дроблення постачання, заміна номенклатури, обнуління накладної, що підлягає реєстрації, заміна договору.

З нового року дробити постачання чи замінювати номенклатуру більше не буде сенсу, адже усі накладні потрібно буде реєструвати. Та й до інших двох варіантів податківці, швидше за все, будуть детальніше прискіпуватися. Тож рекомендуємо покупцям діяти так, як прописано ПКУ, — подавати скаргу. Це хоча й не гарантуватиме податковий кредит, але стимулюватиме постачальника зареєструвати податкову накладну, якщо він не хоче зайву податкову перевірку.

Але часто буває так, що податкову накладну навіть за великого бажання буває дуже непросто зареєструвати. Про це говоримо далі.

Майбутнє за обрієм можливого

Отже, що запропонували народні обранці щодо реєстрації податкових накладних у ЄРПН? Перше і найголовніше — з 1 січня 2015 року УСІ податкові накладні доведеться реєструвати в ЄРПН.

Про це свідчить нова редакція п. 11 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ. Але якщо з першого погляду на неї можна подумати, що це стосується лише усіх податкових накладних, що видаються покупцям, то більш детальний аналіз вражає ще більше. А саме: реєстрації підлягатимуть також і ті податкові накладні, які залишаються у продавця! Так-так, складені на постачання неплатнику ПДВ, підсумкові, складені на умовні постачання, тобто всі-всі-всі.

Для чого знадобилася податківцям реєстрація тих накладних, за якими ніхто не відображає податковий кредит? Мабуть, щоби визначити власне ту суму, перевищення якої не дає право видавати й реєструвати податкові накладні. Утім, скоро ми про це дізнаємось напевне — треба лиш дочекатися нового року. А після цього оцінити перевагу чергових «покращень» ПКУ зможуть усі. Примусять…

висновки

  • Податкова накладна має реєструватися в ЄРПН протягом 15-ти календарних днів після складання.

  • Без реєстрації податкової накладної у ЄРПН покупець втратить податковий кредит, а продавець ризикує «нарватися» на позапланову перевірку.

  • Після 1 січня 2015 року реєструвати у ЄРПН доведеться усі податкові накладні — навіть ті, усі примірники яких залишаються у продавця.
податкова накладна, ЄРПН, реєстрація додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті