Інтуїція вас не підводить. Хоча таке звільнення не рідкість, певні нюанси все-таки є. Розглянемо їх і заразом дамо відповідь на озвучені запитання.
Спершу зазначимо, що останнім днем перебування жінки у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років є день народження дитини. Тобто наступного дня після дня, коли дитині виповнюється три рочки, жінка повинна стати до роботи. Такий висновок озвучено в листі Мінпраці від 17.08.2010 р. № 246/13/116-10 («Податки та бухгалтерський облік», 2010, № 93).
Відповідно, працівниця може звільнитися за власним бажанням (ст. 38 Кодексу законів про працю України від 10.12.71 р., далі — КЗпП) або за угодою сторін (п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП):
— до закінчення відпустки для догляду за дитиною до трьох років. Зауважте: звільнення працівниці, яка перебуває в такій відпустці, є цілком законним. Обмеження, передбачене ч. 3 ст. 184 КЗпП, тут не працює. Воно поширюється на випадки звільнення з ініціативи роботодавця (лист Мінпраці від 23.01.2007 р. № 13/13/116-07);
— в останній день перебування у відпустці для догляду (тобто день звільнення збігається з днем, коли малюкові виповнюється три роки). При цьому працівниця так і не приступає до виконання трудових обов’язків;
— наступного дня після дня досягнення дитиною трьох років.
Якщо жінка звільняється за власним бажанням, незалежно від дня звільнення у такої працівниці є додатковий «бонус»: вона може звільнитися без двотижневого відробітку. Підстави для цього дає ч. 1 ст. 38 КЗпП: догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцяти років вважається поважною причиною, за якою трудовий договір необхідно розірвати в зручний для працівника строк.
Отже, якщо працівниця виявила бажання звільнитися — це її право. Роботодавцеві залишається тільки виконати свої обов’язки і остаточно з нею розрахуватися, якщо їй належать якісь виплати.
Розглянемо ситуацію, коли працівниця звільняється до закінчення відпустки для догляду або в останній день такої відпустки. Оскільки перед звільненням працівниця не працювала, то вона може розраховувати тільки на компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки «на дітей»*. Але! Таке можливе тільки в тому разі, якщо до початку відпустки для догляду за дитиною працівниця з будь-яких причин не скористалася своїм правом на щорічну відпустку за попередні роки роботи. В цьому випадку роботодавець зобов’язаний виплатити їй грошову компенсацію за всі невикористані дні відпустки (ст. 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР, далі — Закон про відпустки).
* Право на додаткову відпустку «на дітей» має, зокрема, жінка, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або усиновила дитину; одинока мати, особа, яка взяла дитину під опіку (ст. 19 Закону про відпустки). Інформацію про те, скільки належить відпочивати матусям у період з 1997 року по теперішній час, шукайте в спецвипуску «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 4, с. 64.
Якщо ж боргу з відпускних днів у підприємства немає (працівниця використала всю відпустку, що їй належить, раніше), то ніяких розрахунків проводити не потрібно. Зауважте: період перебування працівниці у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не включається до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку (п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки).
Також потрібно пам’ятати, що компенсація за невикористані дні відпустки «на дітей» належить тільки за роки, коли працівниця працювала. А от за роки, протягом яких вона повністю перебувала у відпустці для догляду за дитиною до трьох років і фактично не працювала, така відпустка їй не належить (лист Мінсоцполітики від 20.10.2011 р. № 307/13/133-11).
Розрахунок компенсації за невикористані відпустки проводиться відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100. Цей процес аналогічний розрахунку відпускних (виконати розрахунки допоможе матеріал в «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 31, с. 12).
До речі, компенсацію за невикористані дні відпусток включають до складу додаткової заробітної плати згідно з п.п. 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. № 5. Тому з такої виплати роботодавець зобов’язаний провести необхідні нарахування і утримання (як із звичайної зарплати). Так, у місяці нарахування компенсації (тобто в місяці звільнення) роботодавець повинен нарахувати на таку виплату ЄСВ і утримати з неї ПДФО, ЄСВ та військовий збір. Зверніть увагу: якщо працівниця користувалася правом на ПСП, у місяці звільнення таку пільгу можна застосовувати за умови, що сума компенсації не виявиться більшою від граничного розміру доходу (у загальному випадку в 2015 році — 1710 грн., для дитячої ПСП — 1710 грн. х кількість дітей).
Тепер припустимо, що працівниця звільняється в перший день виходу на роботу. У такій ситуації крім компенсації (за наявності права на неї) їй належить виплатити зарплату за відпрацьований день.
Зауважте: в цьому випадку компенсують не тільки накопичену щорічну відпустку, а й додаткову відпустку «на дітей». Річ у тім, що відпустка «на дітей» надається за календарний рік незалежно від відпрацьованого у цьому році часу. Тому навіть один відпрацьований день гарантує працівниці право на таку відпустку повної тривалості (або її компенсацію у разі звільнення). Відповідно, з матеріальної точки зору для працівниці вигідно звільнитися в перший робочий день після закінчення відпустки для догляду за дитиною. Щоправда, якщо в цьому ж році вона влаштується на нову роботу, то за новим місцем роботи така відпустка за цей рік їй уже «не світить».
Тепер про звітність. Відображення в ній розрахунків із звільненою співробітницею особливих труднощів не викликає. Зокрема, до Податкового роз- рахунку за формою № 1ДФ дані про звільнену працівницю вносяться тільки у тому разі, якщо в звітному кварталі їй було нараховано дохід (компенсацію та/або зарплату). Такі виплати відображаєте в Податковому розрахунку з ознакою доходу «101». У графі 7 фіксуєте дату звільнення. За необхідності заповніть графу 8 з потрібною ознакою ПСП. У разі, якщо звільненій працівниці дохід не нараховували і не виплачували, інформацію у ній не відображаємо, у тому числі і графу 7 не заповнюємо (див. консультацію в категорії 103.25 БЗ).
А от військовий збір, утриманий із суми зар- плати та/або компенсації звільненої працівниці, враховують у складі загальної суми військового збору. Нагадаємо, що в новій формі № 1ДФ, яка діє з 1 квітня 2015 року, для цього вже є спеціальна графа (деталі читайте на с. 5).
Рекомендації, як заповнити Звіт з ЄСВ за формою № Д4 в такій ситуації, ви знайдете в «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 94, с. 38 і с. 40. Цікавинка прихована в заповненні графи 15 «Кількість календарних днів перебування у трудових/ЦП відносинах протягом звітного місяця» таблиці 6: у ній потрібно зазначити дні перебування працівниці в трудових відносинах із страхувальником у звітному місяці (тобто з початку місяця по день звільнення).