(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 29
  • № 28
  • № 27
  • № 26
  • № 25
  • № 24
  • № 23
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
17/21
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Квітень , 2015/№ 30

«Хочу бюджетне відшкодування! За рахунок основних засобів! І без введення в експлуатацію!»

Судове рішення, що його ми зараз коментуємо*, має величезне значення. Воно надає платникам вагомий аргумент у багаторічних суперечках з податківцями щодо права на бюджетне відшкодування ПДВ. Зокрема, якщо це відшкодування сформувалося за рахунок будівництва (чи придбання) основних засобів (ОЗ), але до введення їх в експлуатацію.
ПДВ

* http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/42763557.

Суть спору

Підприємство здійснило роботи з будівництва ОЗ. За рахунок здійснення цих робіт у підприємства сформувалося від’ємне значення ПДВ. Його було заявлено як бюджетне відшкодування. При цьому обсяг оподатковуваних операцій підприємства за останні 12 місяців був меншим, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування.

Податкова провела документальну позапланову перевірку підприємства. За її результатами контро­лери дійшли висновку, що заявлене бюджетне відшкодування сформоване неправомірно.

Підприємство з висновками податкової не погодилося і звернулося до суду з позовом. Суд першої інстанції у задоволенні позовних вимог відмовив. Апеляційний суд, навпаки, став на бік платника і позовні вимоги задовольнив. З ним погодився також суд касаційної інстанції. ДПІ оскаржила це рішення у Верховному Суді.

Позиція податкового органу

Податківці зайняли традиційну позицію. А саме: якщо бюджетне відшкодування сформувалося за рахунок придбання (або будівництва) ОЗ — платник має право на нього тільки після того, коли введе ці основні засоби в експлуатацію.

Оскільки платник заявив бюджетне відшкодування раніше, він, на думку податківців, порушив п. 200.5 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ).

Вирішення справи судом

Верховний Суд погодився з думкою судів апеляційної і касаційної інстанції і відхилив скаргу податківців.

На думку ВСУ, право на бюджетне відшкодування, передбачене п. 200.5 ПКУ, не пов’язане з моментом надходження ОЗ на баланс підприємства та відображенням їх на рахунку 10 «Основні засоби» (введенням в експлуатацію).

Думка редакції

Для того аби краще розуміти ситуацію, нагадаємо деякі норми ПКУ, пов’язані з нею. Відповідно до п. 200.5 ПКУ не мають права на бюджетне відшкодування платники, які:

— були зареєстровані як платники ПДВ менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування;

— мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування.

Проте в обох випадках ПКУ передбачає виняток. А саме: коли бюджетне відшкодування сформувалося за рахунок придбання або будівництва основних засобів. В такому випадку платник має право на бюджетне відшкодування, навіть якщо він новостворений або «недобрав» обсягу оподатковуваних операцій (детальніше про це читайте в «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 20, с. 26).

Але тут виникає питання: що вважати основними засобами? Адже придбані (або збудовані) об’єкти ОЗ до введення в експлуатацію обліковуються як капітальні інвестиції.

Саме на цьому вже довгі роки «грають» податківці. Вони стверджують, що до введення в експлуатацію придбані (або збудовані) об’єкти не можуть вважатися основними засобами. А отже, передбачений п. 200.5 ПКУ виняток таких об’єктів не стосується і для бюджетного відшкодування ПДВ треба чекати їх введення в експлуатацію. Тобто того моменту, коли вони на балансі будуть відображені саме на рахунку 10 «Основні засоби», а не на рахун­ку 15 «Капітальні інвестиції» (див. лист ДПАУ від 27.01.2010 р. № 1366/7/07-1417 // «Податки та бухгалтерський облік», 2010, № 19, с. 24).

Аналогічну позицію податківців викладено у їхньому відомчому виданні «Вісник податкової служби України», 2010, № 23, с. 31. Міститься вона і в чинній консультації податківців із БЗ, підкатегорія 101.18.02.

В попередні роки податківці під час перевірок знаходили додаткові аргументи на користь своєї позиції у формі ПДВ-звітності. Зокрема, вони звертали увагу на те, що в додатку Д3 (форма, затверджена наказом Міндоходів від 13.11.2013 р. № 678) окремо виділялося від’ємне значення «за основними фондами, фактично оплаченими та введеними в експлуатацію, які обліковуються як основні засоби» (див. рядок 2.1 додатка Д3 в редакції зазначеного наказу).

Проте, в новій (нині чинній) редакції додатка Д3 цього застереження більше немає. На це ми вже звертали увагу, коли описували порядок заповнення цього додатка (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 19, с. 17). Там же ми висловлювали сподівання, що це вилучення змінить позицію податківців і вони припинять обмежувати право на бюджетне відшкодування по невведених в експлуатацію ОЗ. А сьогоднішнє рішення ВСУ ще більше посилює наші сподівання…

Своїм рішенням Верховний Суд підтримав позицію, яку ми висловлювали ще кілька років тому. А саме: платники повинні мати право на бюджетне відшкодування вже на стадії будівництва. Головне, аби споруджуваний об’єкт відповідав визначенню основних засобів ( п.п. 14.1.138 ПКУ). Тобто аби об’єкт: (1) призначався для використання в господарській діяльності платника; (2) його вартість перевищувала 2500 грн. та (3) його очікуваний строк експлуатації складав більше одного року. Докладніше читайте у «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 70, с. 22.

Отже, судові органи допомогли платникам зняти чергову (треба визнати, доволі серйозну) перешкоду аби заявляти відшкодування. Хотілося б лише одного — аби власне механізм відшкодування працював краще, ніж зараз. Уряд покладає надію на систему електронного адміністрування ПДВ. Поживемо — побачимо, як то воно буде…

основні засоби, бюджетне відшкодування додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті