(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 19
  • № 18
  • № 17
  • № 16
  • № 15
  • № 14
  • № 13
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
13/22
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Березень , 2015/№ 20

Бюджетне відшкодування: якщо будуємо на продаж і аванс замовника отримано/повернено

Приводом для написання статті стала ситуація з життя підприємства (запитання надійшло на «гарячу лінію»). Коротко опишемо її. Підприємство будує об’єкти на продаж (накопичуючи податковий кредит з ПДВ). У зв’язку з цим цікавиться можливістю отримання бюджетного відшкодування (БВ). Крім того, підприємство хвилює, чи збережеться БВ, якщо отриманий аванс потім повертається замовнику. Ну що ж, давайте розбиратися.
ПДВ

Перш за все з’ясуємо, коли підприємство, яке «будує», може заявити БВ. А потім вирішимо, як діяти, якщо відбулося повернення авансу.

Хто (не) має право на БВ

Спершу зазирнемо до нормативки і звернемося до основоположного в нашій ситуації п. 200.5 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ). Нагадаємо, цей «заборонний» пункт визначив коло осіб, які не можуть претендувати на відшкодування. Одразу уточнимо: у ньому нас цікавить абзац третій. Він установлює, що не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які:

…мали об’єми оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів)

Які висновки звідси випливають?

По-перше, заявити БВ можна за наявності (!) в останні 12 місяців оподатковуваних постачань. Причому, врахуйте, їх обсяги перевіряючі неодмінно звірять з величиною БВ. І тут на догоду п. 200.5 ПКУ важливо, щоб БВ особливо «не зашкалювало» і 12-місячні оподатковувані обороти не перевищувало. Якщо ця умова виконується, можна сміливо декларувати БВ. Перешкод немає.

До речі, про те, що «без» оподатковуваних постачань (і права на БВ) накопичений з часом ПК нікуди не пропадає, а мандрує по деклараціях у «перехідному» рядку 24, зазначалося в листах Міндоходів від 25.06.2014 р. № 11459/6/99-99-19-03-02-15 і ДПСУ від 12.01.2012 р. № 608/6/15-3415-16.

По-друге, не все так суворо — є приємні винятки з правил. «Постачальні» умови не стосуються купівлі/спорудження/будівництва основних засобів (ОЗ). Для них, як бачите, наприкінці третього абзацу п. 200.5 ПКУ є своє застереження в дужках. Тому у випадку з ОЗ ситуація інша. БВ за ОЗ можна заявляти, незважаючи на обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 місяців. Тобто БВ за ОЗ від обсягів не залежить. На них можна махнути рукою.

Візьміть до відома ще такі нововведення. З 01.01.2015 р. заявити БВ можна вже в першому періоді виникнення від’ємного значення (п. 200.4 ПКУ). Але (!) заявити до БВ можна від’ємне значення, що не перевищує «ліміту реєстрації» на момент подання декларації податковому органу (п.п. «б» п. 200.4 ПКУ). Цю особливість ураховано в новій формі декларації з ПДВ (підкоригованій наказом Мінфіну від 23.01.2015 р. № 13). Урахуйте, що вперше відзвітувати за новою формою потрібно за лютий / I квартал 2015 року (детальніше про нову декларацію з ПДВ див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 18 і № 19).

Проте якщо у платника є непогашені залишки «старого» від’ємного значення ПДВ (за звітні періоди до 01.02.2015 р.), у тому числі заявлене і поки що не відшкодоване БВ, то такі суми (починаючи з лютого / I кварталу) обліковують у новому розділі IV декларації за правилами «перехідного» п. 33 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ. Тому «старе» БВ, що залишилося невідшкодованим, уключають до ряд. 26 розд. IV декларації з ПДВ за лютий / I квартал і далі вже обліковують усередині такого нового розділу декларації (детальніше про це див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 10, с. 6; № 18 і  № 19).

Тепер трохи підсумуємо. Отже,

БВ можна заявити (у межах «ліміту реєстрації») у розмірі, що не перевищує 12-місячні оподатковувані обсяги (за винятком БВ за ОЗ, коли обсяги не важливі)

Але повернемося до нашої ситуації. Один істотний акцент.

На жаль, об’єкти, що будуються, не можуть для підприємства вважатися ОЗ! Адже підприємство їх будує не для себе, а на продаж. До складу основних засобів підприємства вони не зараховуються. До речі, ще в листі від 07.08.2006 р. № 31-34000-10-10/16575 про це зазначав Мінфін. Нагадаємо: у ньому він закликав витрати за об’єктами, що будуються на продаж, після закінчення будівництва відносити до Дт рахунка 28 «Товари» (проводкою Дт 28 — Кт 15). Тобто обліковувати їх як товари, а не як об’єкти ОЗ (див. про це також «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 45, с. 31).

Та й контролюючі ситуацію податківці у випадку з ОЗ також визнають БВ за п. 200.5 ПКУ незважаючи на обсяги, але тільки за умови відображення на балансі ОЗ (див. підкатегорію 101.18.02 БЗ).

До чого це призводить? А ось до чого. Оскільки об’єкти, що будуються, для підприємства — не ОЗ, то заявляти БВ доведеться «за всіма правилами» — з урахуванням оподатковуваних обсягів за останні 12 місяців. І ОЗ-застереження в дужках з абзацу третього п. 200.5 ПКУ тут, на жаль, не виручає. Отже, «вільно» заявити БВ не вийде. Важливо враховувати обсяги.

Тепер, розуміючи що до чого, перейдемо до питань підприємства.

Коли можна заявити БВ?

Спершу в зайнятого спорудженням ОЗ підприємства виникло таке запитання.

Запитання 1. При будівництві від замовника надійшов перший аванс (перша оподатковувана операція за 12 місяців). Чи можна заявити БВ уже в місяці отримання авансу? Чи це вийде зробити тільки в наступному періоді?

Поспішати з БВ у цьому випадку не потрібно — його заявити вдасться тільки в наступному періоді (тобто в періоді, наступному за періодом отримання авансу). Чому? Дивіться самі.

В абзаці третьому п. 200.5 ПКУ лаконічно зазначається про обсяги оподатковуваних операцій за «останні 12 календарних місяців». Але що під ними розуміти, не уточнюється. Звідси в підприємства й виникло запитання.

Хоча зауважте, що абзац другий цього пункту сформульовано набагато чіткіше. Двозначності він не допускає. Для права на БВ важливо, щоб минуло 12 календарних місяців. І тільки потім — у наступному місяці — можна заявити БВ.

Вважаємо, що той самий підхід слід узяти на озброєння і в нашій ситуації. Тим паче, що ним щосили користуються податківці на практиці. Адже право на БВ вони в цьому випадку перевіряють так: дивляться на дані декларацій за 12 попередніх (тобто минулих) календарних місяців і всю свою увагу спрямовують на рядок 6.1 (що показує загальний обсяг оподатковуваних операцій звітних періодів).

Отже, до розрахунку контролери братимуть саме 12 минулих місяців, за які вже подано (!) звітність. І дивитимуться на те, яким у них був обсяг оподаткування. Якщо з’ясується, що там оподатковуваних операцій не було, платнику просто відмовлять у праві на БВ. У такому разі податківці зазвичай висилають податкове повідомлення-рішення (за формою «В3»*) з відмовою в наданні бюджетного відшкодування, заявленого в декларації.

* Див. додаток 7 до Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Мінфіну від 28.11.2012 р. № 1236.

З урахуванням цього

заявити БВ підприємство зможе тільки в періоді, наступному за періодом отримання авансу

Адже тоді в минулій декларації вже «засвітяться» оподатковувані постачання (отриманий аванс). А отже, вимоги абзацу третього п. 200.5 ПКУ дотримуються. І в наступному періоді з чистою совістю можна заявляти БВ.

Далі події розгорталися ще цікавіше і викликали в підприємства інше запитання.

Повернення авансу замовнику: чи «скасовувати» БВ?

Запитання 2. Незабаром договірні відносини із замовником було розірвано. Раніше отриманий аванс замовнику повернено. Чи вплине така операція якось на БВ? Чи потрібно, наприклад, подавати УР до періоду, в якому було заявлено БВ? Чи право на БВ в підприємства так само збережеться?

Наступні події не можуть «ворушити історію» і якось впливати на «старе» БВ. Тому колишнє БВ «скасовувати» не потрібно. Його підприємство заявило правомірно, і підстав обнуляти таку суму немає. Але при цьому хочеться зазначити таке.

Перше (з приводу УР). Як наголошувалося, у періоді, наступному за оподатковуваною операцією (авансом), у підприємства виникло законне право на БВ. Умови для його декларування дотримувалися. У результаті підприємство заявило суму до відшкодування. Такі дії відповідають букві закону і виглядають абсолютно обґрунтованими.

Причому подальші події не роблять раніше заявлене БВ «помилковим». Адже в періоді заяви БВ жодної помилки не було! Та й після (з поверненням авансу), потрібно визнати, жодні помилки за цей період не виправляються. Тому

підстав «знімати» колишнє БВ через УР насправді немає

Друге (з приводу повернення авансу і оподатковуваних обсягів). Правду кажучи, на виручку у ситуації, що виникла, приходить сам механізм ПДВ-коригувань. Тобто правила  «коригувальної» ст. 192 ПКУ — коли трапляються зміна суми компенсації, перегляд цін, повернення. Пригадуєте? Тут підхід простий.

За сталими звичаями будь-які ПДВ-коригування (уключаючи й повернення авансу) впливають на показники поточного періоду. Тобто минулі періоди ці коригування не зачіпають, а їх в обліку відображають як події поточні. Власне для цього в декларації відведено рядки «коригувань» 8 (для коригування ПЗ) і 16 (для коригування ПК). І в цьому, погодьтеся, є резон. Адже те, що відбулося, не є помилкою, а пов’язане, перш за все, зі зміною договірних умов. Причому про це сторони домовилися зараз — на поточний момент. А отже, зміни позначаться на поточному періоді (а не на минулих). Тому причин для самовиправлень і скасування минулого БВ так само немає (детальніше про ПДВ-коригування при поверненнях див. «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 21).

Нарешті, поглянувши на ситуацію дещо під іншим кутом, нескладно помітити: такі ПДВ-­коригування здатні вплинути тільки «на майбутнє». Тобто можуть позначитися на «подальшому» відшкодуванні, яке підприємство, наприклад, тільки збереться заявити. Адже посудіть самі: повернувши аванс, підприємство зменшило обсяги (за допомогою рядка «коригування» 8). Виходить, «скориговані» оподатковувані обсяги за останні 12 місяців стануть менші. А це, у свою чергу, з урахуванням п. 200.5 ПКУ призведе до того, що меншу суму відшкодування вдасться заявити. Ось така арифметика.

висновки

  • Заявлене БВ (у межах «ліміту реєстрації») не повинне перевищувати обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців (крім БВ за ОЗ, коли обсяги не важливі).

  • Заявити БВ можна в періоді, наступному за періодом першої оподатковуваної операції за останні 12 місяців (у нашій ситуації — у періоді, наступному за періодом отримання авансу).

  • Повернення замовнику авансу не вплине на раніше заявлене БВ (сума колишнього БВ через це не коригується).
бюджетне відшкодування додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті