(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 65
  • № 64
  • № 63
  • № 62
  • № 62
  • № 61
  • № 60
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
16/16
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Серпень , 2015/№ 66

Касові чеки «більше 40»: чи будуть зобов’язання з ПДВ?

Підкажіть, будь ласка, як тепер після 1 липня проводити в ПДВ-обліку касові чеки з сумою ПДВ більше 40 грн.? Чи треба повністю відображати податковий кредит, а потім нараховувати податкові зобов’язання? Чи робити як раніше: відображати такі чеки в ряд. 14.1 декларації з ПДВ як негоспвикористання, без відображення податкового кредиту?

Дійсно, з 1 липня 2015 року кардинально змінився підхід до відображення податкового кредиту. Тепер не треба озиратися на госпвикористання тієї чи іншої купівлі, а весь «вхідний» ПДВ слід відображати в податковому кредиті. Звичайно, за умови наявності правильно оформленої/зареєстрованої податкової накладної (ПН) або її замінника (п. 198.6 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, далі — ПКУ).

Якщо товар їде в негосподарську/необ’єктну/пільговану діяльність, то такий податковий кредит компенсується нарахуванням податкових зобов’язань. Це правило, напевно, ви вже з’ясували і використовуєте. Ми його детально розжували в «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 63.

У вашому випадку взагалі відсутній документ, який має право підтверджувати податковий кредит: податкової накладної немає, а касовий чек на суму, що перевищує 240 грн., — випадає з переліку замінників ПН згідно з п. 201.11 ПКУ.

Ось і виходить, що за таким документом не можна відобразити податковий кредит (п. 198.6 ПКУ), а отже, і не треба потім відображати податкові зобов’язання.

Саме такий підхід сповідають податківці в частині безПДВшних купівель. Вони прямо говорять, що якщо товари/послуги/необоротні активи були придбані без ПДВ (що аналогічно нашому випадку), то й зобов’язання в разі їх використання в негосподарській/необ’єктній/пільгованій діяльності нараховувати не треба.

Крім того, податківці мудро розсудили, що тепер ряд. 14 декларації з ПДВ взагалі не підлягає заповненню (див. лист ДФСУ від 07.08.2015 р. № 29168/7/99-99-19-03-02-17, а також статтю про заповнення липневої ПДВ-звітності на с. 4). Отже, «дорогі» касові чеки (більше 240 грн.) узагалі пролітають повз декларації. Погодьтеся, це зручно!

Більш хитромудро йдуть справи з іншими замінниками ПН, наприклад, рахунками готелів або залізничними квитками, якщо такі купівлі беруть участь у негосподарській/необ’єктній/пільгованій діяльності. Погляньте, що виходить! На підставі таких документів платник повинен відобразити податковий кредит (ПК) у ряд. 10.1 декларації, незважаючи на долю подальшого використання того, що куплене за ними. У цьому самому періоді (або дещо пізніше) відобразити податкові зобов’язання (ПЗ) у ряд. 1.1 (1.2) декларації. Усе було б дивно в такому алгоритмі, коли б не формула «щастя» з п. 2001.3 ПКУ. Адже замінники ПН не дають збільшення за формулою, тоді як нарахування ПЗ зменшує ліміт реєстрації ПН. Очевидна несправедливість.

У цій ситуації було б логічно за замінниками ПН узагалі не ставити ПК і потім не відображати ПЗ, тоді ліміт не буде занижено. Однак формально ПКУ не дозволяє так діяти. Залишається сподіватися на прояв логіки податківцями у таких випадках, адже вони ж розумно підійшли до трактування п. 198.5 ПКУ і дозволили не нараховувати ПЗ за безПДВшними придбаннями, що передаються в негосподарську/необ’єктну/пільговану діяльність.

Утім, якщо навіть не сподіватися на податково-фіскальний розум, а визначитися з тим «що нам за це невідображення ПК/ПЗ буде», то приходимо до такої картини. Заниження податку немає, а отже, немає й санкції за ст. 123 ПКУ (детальніше див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 63, с. 44). Штрафу за несвоєчасну реєстрацію ПН теж немає, адже така ПН не видається покупцю. У теорії можна нарватися тільки на адмінштраф за ст. 1631 КУпАП за порушення порядку ведення податкового обліку. Але, може, ліміт того вартий! Вирішувати вам!

ПДВ, касовий чек додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті