(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 68-69
  • № 67
  • № 66
  • № 65
  • № 64
  • № 63
  • № 62
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
9/16
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Серпень , 2015/№ 70

При поверненні минулорічної фіндопомоги витрати є!

— Сьомо, смажте рибу!
— Так риби ж немає?..
— Сьомо, ви смажте. Риба буде!..
(Одеська байка)
До нас звернувся постійний читач з «перлини біля моря» з таким запитанням. Підприємство — платник податку на прибуток отримало минулого року поворотну фінансову допомогу від фізичної особи і включило тоді ж її суму до складу своїх валових доходів. Цього року гроші повернули. Чи відобразиться це повернення на оподаткуванні прибутку підприємства — отримувача фіндопомоги? Виявилось, що запитання поставлене дуже своєчасно! Чому? «Слухайте сюди»…

податок на прибуток

Відповідаємо по-одеськи стисло, прямо і чесно: таки так! ☺

Причому, відобразиться це повернення добре: на повернену суму ви зможете зменшити базу обкладення податком на прибуток у поточному — 2015 році. І найімовірніше — якщо тільки ви не потрапили до рідкісної категорії платників цього податку, які змушені подати декларацію за перше півріччя цього року («Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 54, с. 7), — таку свою можливість ви реалізуєте на ділі шляхом зменшення величини свого фінансового результату до оподаткування у прибутковій декларації вже за підсумками 2015 року. А з рекомендацією щодо конкретного її рядка давайте почекаємо до офіційного введення нової форми такої декларації.

Підставою для цього нашого твердження є абзац другий п. 18 підрозд. 4 розд. XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ):

За операціями, по яких витрати для цілей оподаткування податком на прибуток до 1 січня 2015 року визначалися за датою перерахування коштів на банківський рахунок або в касу контрагента платника податку, і станом на 1 січня у платника податку була наявна кредиторська заборгованість за такими операціями, при розрахунку об’єкта оподаткування сума коштів, що була перерахована на банківський рахунок або в касу контрагента платника податку після 1 січня 2015 року, зменшує фінансовий результат до оподаткування

Крім того, з цим твердженням погоджуються податківці в листі ДФСУ від 18.06.2015 р. № 12810/6/99-99-19-02-02-15. І нехай вас не терзають жодні підозри через «індивідуальний» характер цього листа. Віднедавна в підкатегорії 102.08.06 БЗ красується консультація такого самого змісту! Тож не сумнівайтеся — очевидно, це позиція відомства… ☺

Коротше: повернення цього року минулорічної поворотної фіндопомоги вашу нинішню базу обкладення податком на прибуток зменшує!..

І найприємніше для вас — якщо, звичайно, ви не задавалися цим своїм питанням трохи раніше — полягає в такому. Так вийшло, що ви не встигли засмутитися і образитися на злих фіскалів, як це зробили ми в «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 30, с. 13. ☹

Причина в тому, що нещодавно вони мали цілком протилежну «зафіскалену» думку, яку було викладено у відповідній консультації в тій самій підкатегорії БЗ… ☹ На жаль, тоді фіскали не розгледіли серед норм ПКУ тієї, яка передбачала б можливість «коригування» фінансового результату на суми поверненої фіндопомоги, яка, будучи минулого року включена вами до складу валових доходів, відповідно тоді ж збільшила базу податку на прибуток…

Дійсно: якщо говорити саме про ті коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, що передбачені п.п. 134.1.1 ПКУ, то ані повернення, ані отримання поворотної фіндопомоги жодних підстав для тих коригувань, зрозуміло, не дають. Причому не тільки «перехідної» з минулого року, а й теперішньої. Більше того: ані її отримання, ані повернення (так само як і отримання і повернення будь-якої фінансової позики) не породжують жодних — ані дохідних, ані витратних наслідків у бухгалтерському обліку, читай — не впливають на величину цього самого вашого сьогоднішнього фінансового результату до оподаткування! ☺

Але в згаданому і процитованому нами абзаці другому п. 18 підрозд. 4 розд. XX ПКУ йдеться зовсім про інше — про реалізацію загального принципу, згідно з яким, якщо в період між початком і завершенням конкретної операції правила оподаткування змінюються, то операція закінчується із застосуванням тих самих податкових правил, які застосовувалися в період, коли вона була розпочата.

Що ж... Не раз ми докоряли законодавцю в тому, що він не передбачив тих чи інших перехідних норм… І ось він усе зробив розумно. І що — «допомогло це йому?»… ☹

Однак як би там не було — дуже добре, що в зазначеній публікації ми допомогли фіскалам прозріти та напоумитися.

Насамкінець буквально два слова власне про поворотну фінансову допомогу, визначену у прикінцевому абзаці п.п. 14.1.257 ПКУ як

сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення

Здавалося б, навіщо взагалі було зберігати це визначення в ПКУ, якщо тепер для платників податку на прибуток будь-які позики, а не тільки безпроцентні — абсолютно «не світять» доходом? Дивіться.

По-перше, відповідність операції цьому визначенню (статусу) гарантовано виводить ( п.п. 165.1.31 ПКУ) з-під обкладення ПДФО основну суму такої фіндопомоги, отриманої фізособою, а також — зверніть увагу! — поверненої йому назад (тобто це прямо стосується вашого «фіндопомогодавця»).

По-друге — це прямо вас не стосується, але корисно знати для повноти картини — згідно з п.п. 3 п. 292.11 ПКУ відповідні суми за умови їх повернення єдинником протягом 12 місяців з дня отримання не включаються до складу його доходів.

Загалом, не хотілося б засмучувати ваших сусідів, але у вас усе добре!.. ☺

Висновок: сума поворотної фінансової допомоги, отримана до 01.01.2015 р. від «нестандартного» платника і включена тоді ж до складу валових доходів платником податку на прибуток згідно з колишньою редакцією п.п. 135.5.5 ПКУ, будучи ним поверненою в поточному році — зменшує його фінансовий результат до оподаткування при розрахунку бази обкладення податком на прибуток.

фіндопомога, повернення додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті