(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
9/12
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Лютий , 2015/№ 13

Нецільова благодійна: задоволені і працівник, і роботодавець

Вони трохи посиділи за святковим столом, і директор, як повелося, пристав до секретарки:
— Варваро Петрівно, хочу якось заохотити сантехніка Петрова. Він у нас такий молодець!
— Наказ на премію зробити?
— Ну, не знаю… Премія… Це ЄСВ сплачувати….
— Тоді давайте дамо йому нецільову допомогу! Я читала, що з неї ЄСВ не справляють.
— Оце так! Де читали?
— А нижче…

Якщо роботодавець вирішив заохотити з усього трудового колективу тільки окремих співробітників, то альтернативою розглянутим раніше преміям і подарункам у натуральній формі (див. с. 8, 10) може стати нецільова благодійна допомога (далі — НБД). Чому? Занадто вже вона легка на податки/внески. Дивіться самі…

Нецільова благодійна допомога та ЄСВ

НБД — різновид матеріальної допомоги разового характеру. Така допомога не входить до фонду оплати праці (далі — ФОП) на підставі п.п. 3.31 Інструкції № 5*. А отже, з її суми ЄСВ справляти не потрібно.

* При визначенні видів виплат, що належать до зарплати (а отже, з них справляється ЄСВ), слід керуватися положеннями Інструкції № 5. Так чинити нам рекомендує п.п. 5 п. 4.3 Інструкції № 455.

Але хочемо вас застерегти від спокуси видавати таку допомогу «наліво» та «направо». Річ у тім, що разовою (читайте: такою, що не потрапляє до бази справляння ЄСВ) вона буде тільки при виконанні таких умов:

1) допомогу виплачують окремому працівнику, наприклад, у зв’язку із сімейними обставинами;

2) необхідність у її отриманні виникла раптово;

3) рішення про видачу та розмір такої допомоги приймає керівник підприємства на власний розсуд.

Якщо «зачастити» з виплатою НБД, у контролерів може виникнути спокуса підтягнути її під систематичну матеріальну допомогу. А це дуже погано для підприємства. Адже систематична матдопомога включається до ФОП. А отже, «привіт», ЄСВ «зверху» і «знизу».

ПДФО і ВЗ

Суму НБД, у тому числі матеріальної, не обкладайте ПДФО, якщо виконано дві умови (див. п.п. 170.7.3 ПКУ). Що це за умови? Зараз розповімо.

Перша умова — допомогу надає резидент (юридична або фізична особа).

Друга — сума нецільової допомоги сукупно за 2015 рік не перевищує 1710 грн.

У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ неоподатковувану НБД відображайте з ознакою доходу «169».

Не виконано першу умову для неоподаткування? Тоді вся сума НБД потрапить до оподатковуваного доходу отримувача. Якщо ж не виконано тільки другу умову, то частина НБД, що дорівнює 1710 грн., не обкладатиметься ПДФО, а частина, що перевищує зазначену суму, увійде до складу оподатковуваного доходу одержувача.

Врахуйте! Оподатковувана НБД (її частина) не є зарплатою для цілей ПКУ. Це дохід у вигляді додаткового блага. Що з цього випливає? Суму оподатковуваної НБД (її частини) не потрібно враховувати при визначенні права працівника на ПСП (якщо він нею користується).

Ще один важливий момент стосується ситуації, коли НБД надають у негрошовій формі та її розмір перевищує 1710 грн. До складу оподатковуваного доходу працівника оподатковувана частина такої допомоги має потрапити з урахуванням «натурального» коефіцієнта*.

* Розмір «натурального» коефіцієнта дорівнює при ставці 15 % — 1,176471, а при ставці 20 % — 1,25.

Дохід у вигляді додаткового блага, до якого належить оподатковувана НБД (її частина), обкладайте ПДФО за ставками 15 % і 20 %. У 2015 році до бази оподаткування, що не перевищує 12180 грн., застосовуйте ставку 15 %, до суми перевищення — 20 %. З метою застосування ставок ПДФО з 12180 грн. порівнюйте загальну суму нарахованого працівнику доходу за місяць, тобто загальну суму заробітної плати та оподатковуваної допомоги (її частини).

У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ суму оподатковуваної НБД відображайте з ознакою «126».

Дещо про ВЗ

Об’єктом обкладення ВЗ є загальний місячний (річний) дохід, що обкладається ПДФО (див. ст. 163, п.п. 1.2 п. 161 підрозд. 10 ПКУ). Тому з частини НБД, яку не обкладали ПДФО, утримувати ВЗ не потрібно. А ось із суми перевищення над неоподатковуваними 1710 грн. доведеться сплатити ВЗ за ставкою 1,5 %. Щоправда, як звітувати за цим збором, поки що не зрозуміло. ДФСУ все ще в роздумах. Не заважатимемо їй ☺.

Ви ще хочете видати працівнику нецільову благодійну допомогу? Тоді давайте поговоримо про те, як таку видачу оформити документально.

Документальне оформлення

Працівник повинен написати на ім’я керівника заяву з проханням надати саме НБД у зв’язку із сімейними обставинами. На підставі заяви видайте наказ (розпорядження) про надання НБД. Суму допомоги визначає керівник підприємства на власний розсуд (у заяві її не зазначають).

Бухгалтерський облік НБД розглянемо на прикладі.

Приклад. Працівник підприємства подав заяву з проханням про надання йому НБД у зв’язку із сімейними обставинами. НБД надано в розмірі 1500 грн.

Сума допомоги не перевищує 1710 грн. Тому її не обкладатимемо ані ПДФО, ані ВЗ.

Табл. Облік нецільової благодійної допомоги

№ з/п

Зміст операції

Сума, грн.

Кореспондуючі рахунки

Дт

Кт

1

Нараховано нецільову благодійну допомогу

1500,00

949

685

2

Видано нецільову благодійну допомого

1500,00

685

301

 

висновки

  • НБД є різновидом матеріальної допомоги разового характеру. До ФОП вона не потрапляє. А отже, ЄСВ із суми НБД справляти не потрібно.

  • Суму НБД (її частину), що не перевищує сукупно за 2015 рік 1710 грн., не потрібно обкладати ані ПДФО, ані ВЗ. З усьго, що вище, треба буде утримати ПДФО і ВЗ.
нецільова благодійна допомога додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті