(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 66
  • № 65
  • № 64
  • № 63
  • № 62
  • № 61
  • № 60
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
3/24
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Серпень , 2017/№ 67

«Особливий» прибутковий період сільгоспників: живий чи ні?

За матеріалами категорії 102.23.01 Бази знань*

* Див. на сайті ДФСУ (zir.sfs.gov.ua) у розділі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс».

cільгоспприбуток

висновок документа


З 01.07.2017 р. сільгоспвиробники не можуть застосовувати річний податковий (звітний) період, передбачений п.п. 137.4.1 ПКУ, оскільки відсутні критерії сільськогосподарської продукції для цілей оподаткування податком на прибуток

Відповідь на запитання заголовка є майже такою, як у казках: ні живий, ні мертвий.

З одного боку, цей особливий період (з липня по червень) є. І йому присвячений не лише згаданий фіскалами п.п. 137.4.1 ПКУ, але і п. 46.2 ПКУ, який, до речі, підправили під сільгоспників саме з 01.01.2017 р. У ньому детально розписано, яку фінзвітність подавати разом з «прибутковою» декларацією такого «особливого» періоду — трьохкомплектну: 1) за 1-е півріччя минулого року; 2) за минулий рік; 3) за 1-е півріччя поточного року.

Крім того, саме з 01.01.2017 р. законодавці присвятили окремий «жирний» абзац у п.п. 134.1.1 ПКУ розрахунку об’єкта оподаткування при такому «особливому» періоді. До речі, ще у січні ДФСУ в листі від 05.01.2017 р. № 80/6/99-99-15-02-02-15 говорила про «особливий» період як про «живий».

З іншого боку, податківці у БЗ, що коментується, не без подання Мінфіну вхопилися за формальну причину, щоб позбавитись «особливого» прибуткового періоду. Річ у тім, що п.п. 134.1.1 ПКУ при описі суб’єктного складу користувачів цього «особливого» сільгоспперіоду посилається на ст. 209 ПКУ. А як ви знаєте, з 01.01.2017 р. ця ПДВшна стаття була скасована, оскільки прибрали сільгоспрежим з ПДВ. Проте посилання залишилося. Ось і вийшло, що формально в ПКУ вже немає переліку тих осіб, які можуть звітувати за «особливим» періодом.

Сьогодні податківці дійшли висновку, що востаннє за «особливим» періодом звітують ті сільгоспники, які його розпочали минулого року (з 01.07.2016 р.). Тобто виходить, що ті сільгоспники, які з початку цього року (з 01.01.2017 р.) перейшли зі спрощеної системи (4 групи ЄП) на загальну, не можуть обрати «особливий» період (з липня по червень), а повинні відзвітувати в загальний річний період (із січня по грудень). До речі, саме такий сільгоспник – екс-єдиноподатник і ставив запитання податківцям.

Нагадаємо, що минулого року податківці для таких «перехідників» не бачили перешкод для початку застосування «особливого» річного періоду (лист ДФСУ від 31.05.2016 р. № 11819/6/99-99-15-02-02-15 та ін.). Для цього потрібно було подати декларацію з прибутку за перші півроку перебування в статусі «прибутківців», а далі вже через «особливий» рік: у кінці серпня наступного року// «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 63, с. 11.

Цього року — «опля!» — сюрприз, і дуже «своєчасний», коли кампанія декларування за «особливим» періодом майже закінчена. Тобто для «перехідників» — це вже «у свинячий голос», а для інших користувачів «особливого» періоду — головний біль до закінчення року. Адже їм потрібно набрати витрат під «осінні» доходи.

Зі свого боку, ми ще в червні попереджали про замах фіскалів на «особливий» період («Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 49, с. 4). Тоді в листі ДФСУ від 31.05.2017 р. № 422/6/99-99-15-02-02-15/ІПК податківці поставили під сумнів існування «особливого» періоду, але остаточно «мертвим» його не визнавали, а хотіли заручитися позицією Мінфіну. І ось, схоже, заручилися, хоча згаданий у БЗ лист-підтримку Мінфіну від 23.06.2017 р. № 11210-09-10/16781 досі знайти не вдалося.

Попереджати-то ми попереджали, але до кінця самі не вірили. Адже який сенс був законодавцю городити город з усіх тих вищезгаданих норм ПКУ, щоб у результаті зарубати період через формальність. Не простіше було б його одним розчерком пера видалити з ПКУ?

сільгоспвиробники, податок на прибуток, особливий звітний період додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті