(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 102
  • № 101
  • № 100
  • № 99
  • № 98
  • № 97
  • № 96
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
18/26
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Грудень , 2017/№ 103-104

Безоплатна передача

Безоплатна передача

Безоплатна передача товарів у бухобліку відображається проводкою Дт 949 — Кт 28. Тобто собівартість безоплатно переданих товарів у бухобліку списується на інші витрати операційної діяльності. Якщо дарувальник безоплатно передає МШП, йому потрібно вивести їх зі своєї експлуатації (проводка Дт 22 — Кт 719). А власне безоплатна передача МШП відображатиметься проводкою Дт 949 — Кт 22. Безоплатне надання послуг відображається проводкою Дт 949 — Кт 23.

У податковоприбутковому обліку треба орієнтуватися на дані бухобліку і на те, як операції з безоплатної передачі активів впливають на бухобліковий фінрезультат (п.п. 134.1.1 ПКУ). Високодохідникам треба збільшувати бухобліковий фінрезультат на суму вартості товарів, безоплатно переданих особам, що не є платниками податку на прибуток (крім фізичних осіб) або є платниками цього податку, які оподатковуються за ставкою 0 % (п.п. 140.5.10 ПКУ).

Виняток — якщо товари безоплатно передані неприбутковим організаціям, унесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій. У такому випадку витрати на сумі вартості безоплатно переданих товарів можна відображати — у межах 4 % оподатковуваного прибутку попереднього звітного року. Якщо вартість товарів, подарованих неприбутковим організаціям, перевищує 4 %-й ліміт — високодохідникам слід робити коригування на суму такого перевищення (п.п. 140.5.9 ПКУ).

Безоплатна передача основних засобів у податковоприбутковому обліку у високодохідника супроводжується двома різницями — «продажними» різницями згідно з пп. 138.1 і 138.2 ПКУ і «безоплатними» згідно з пп. 140.5.9 і 140.5.10 ПКУ.

Зверніть увагу! Якщо різниця, передбачена п.п. 140.5.9 ПКУ, є для нас добре знайомою, оскільки витрати понад 4 % ліміту можна було відображати в податковоприбутковому обліку навіть до 01.01.2015 р, тобто коли жодних різниць ще не було, то різниця, передбачена п.п. 140.5.10 ПКУ — це новітній «винахід» нашого законодавця, і діє вона починаючи з 01.01.2017 р.

У ПДВ-обліку дарувальник при безоплатній передачі товарів повинен нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ згідно з п. 188.1 ПКУ. Протягом року фіскали також періодично заявляли, що, крім «мінбазних», треба також нараховувати «компенсуючі» податкові зобов’язання згідно з п. 198.5 ПКУ. Під кінець року фіскали, схоже, визнали, що ПДВ нараховується один раз — на «мінбазній» підставі (п. 188.1 ПКУ) (див. консультації із БЗ, підкатегорії 101.06 і 101.16).

Безоплатне отримання

При безоплатному отриманні товарів у бухобліку відображається дохід, оскільки дотримуються критерії його визнання, визначені в п. 5 П(С)БО 15. Оприбуткування безоплатно отриманих ТМЦ у бухобліку відображається проводкою Дт 20/22/28 (залежно від призначення отриманих ТМЦ) — Кт 718 «Дохід від безоплатно отриманих оборотних активів». Товари, які одержані підприємством безоплатно, оформлюються накладною-вимогою на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів або актом про приймання матеріалів чи прибутковим ордером.

Безоплатно отриманий об’єкт основних засобів потрібно зарахувати на баланс підприємства за його первісною вартістю. Первісна вартість дорівнює справедливій вартості об’єкта основних засобів, збільшеній на суму супутніх витрат (перелічених у п. 10 П(С)БО 7). Справедливу вартість безоплатного об’єкта ОЗ (разом із супутніми витратами) спочатку потрібно збирати на відповідних субрахунках рахунка 15* (Дт 15 «Капітальні інвестиції» — Кт 424 «Безоплатно отримані необоротні активи»). А вже після введення в експлуатацію ці основні засоби слід зараховувати на відповідні субрахунки рахунка 10 «Основні засоби» (Дт 10 — Кт 15). Амортизація таких ОЗ нараховується проводками Дт 23/91/92/93 — Кт 131, 132. Одночасно з нарахуванням амортизації слід зменшувати залишок додаткового капіталу, визнаючи дохід (Дт 424 — Кт 745 «Дохід від безоплатно отриманих активів»).

* На думку Мінфіну, безоплатно отримані ОЗ треба одразу прибуткувати на рахунок 10.

Для цілей податковоприбуткового обліку визначення безоплатно отриманих товарів надає п.п. 14.1.13 ПКУ. У розд. III ПКУ не передбачено різниць, пов’язаних з урахуванням безоплатного отримання товарів, а так само з подальшою реалізацією чи використанням таких товарів підприємством.

Безоплатне надходження основних засобів у податковоприбутковому обліку повністю «бухоблікове». Тобто доходи відображаємо поступово у міру амортизації. Якщо безоплатні основні засоби використовуються в госпдіяльності, то, незважаючи на їх подарункову природу, їх амортизація зменшуватиме об’єкт для нарахування податку на прибуток. При цьому таким підприємствам усе ж слід мати на увазі наявність у ПКУ амортизаційних різниць, на які доведеться за підсумками року відкоригувати бухобліковий фінансовий результат. На негосподарські основні засоби амортизацію нараховувати заборонено (п.п. 138.3.2 ПКУ), тож на неї збільшиться фінрезультат завдяки спеціальній різниці.

Безоплатне отримання послуг на податковоприбутковому обліку обдарованого відобразиться згідно з бухобліковими правилами. Тож якщо в бухобліку обдарований послугами зробив проводку Дт 92 (93) — Кт 719, на фінрезультаті до оподаткування безоплатне отримання послуг узагалі не відобразиться. Але якщо вартість таких безоплатних послуг включається в собівартість вашої продукції чи в первісну вартість інших ваших активів — до фінрезультату одразу потрапляють тільки доходи.

ПДВ-обліку при безоплатному отриманні як такого немає.

Обдарований єдиноподатник

Якщо єдиноподатник безоплатно отримав товар, такі товари включаються до його «єдиноподаткового» доходу на підставі п. 292.3 ПКУ. Тож:

1) слід відобразити «єдиноподатковий» дохід — якщо законодавство визначає, що безоплатне передання/отримання товару (роботи, послуги) обов’язково має бути оформлене письмовим договором;

2) «єдиноподатковий» дохід відображати не потрібно — якщо законодавство не встановлює письмову форму договору як обов’язкову, у зв’язку з чим сторони обмежились усною формою.Ця ситуація найбільш суперечлива, адже в ПКУ є підстави розглядати негрошовий подарунок як «цивільний» дохід фізсособи-підприємця. Якщо це подарунок від юрособи, то в підприємця буде дохід у вигляді додаткового блага (п.п. «е» п.п. 164.2.17 ПКУ). При цьому слід пам’ятати, що суму ПДФО буде розраховано з урахуванням п. 164.5 ПКУ. А от якщо подарунок від іншої фізособи — тоді як дохід, який оподатковується власне за «подарунковими» правилами (п. 174.6 ПКУ).

Датою, за якою відображається «єдиноподатковий» дохід, є дата підписання акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ПКУ).

Визначення безоплатно отриманих товарів для цілей ЄП дається п. 292.3 ПКУ і загалом співзвучне з «загальним» визначенням (п.п. 14.1.13 ПКУ). Тільки уточнюється письмова форма договору.

Що ще писали на цю тему

№ з/п

Назва статті/теми номера/спецвипуску

Джерело

1

База — віртуальна, а ПДВ — реальний, або Все про мінбазу з п. 188.1 ПКУ

2017, № 72, с. 21

2

Безоплатні передачі: під «прицілом» коригувань

2017, № 57, с. 12

3

Безоплатне в обліку

2017, № 22, с. 3

безкоштовна передача, безкоштовне отримання, відображення в обліку додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті