Податківці не мають претензій до «соцкультпобут»-витрат

В обраному У обране
Друк
Максим Нестеренко, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Липень, 2017/№ 59
Лист ДФСУ від 24.05.2017 р. № 350/6/99-99-15-02-02-15/ІПК

висновок документа


ПКУ не передбачено коригування фінрезультату на суми витрат на утримання та обслуговування (охорона, прибирання, використання витратних матеріалів для обслуговування тощо) об’єктів соціально-культурного призначення. Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату

ІПК, що коментується, — чергове підтвердження від податківців того, що після «бухобліковізації» податковоприбуткового обліку зв’язок витрат із госпдіяльністю у більшості випадків не має значення. Хоча до 01.01.2015 р., аби «податкові» витрати, пов’язані з негосподарськими придбаннями, були правомірними, потрібно було передбачати «соціально-культурні» заходи у колективному договорі підприємства, доводити, що ці витрати пов’язані з охороною праці тощо (див., наприклад, «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 44, с. 11).

Натомість із 01.01.2015 р. «негосподарські» витрати для цілей податковоприбуткового обліку було реабілітовано. Їх можна спокійно враховувати у фінрезультаті, що є об’єктом оподаткування податком на прибуток (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 86, с. 9). Головне, аби ці витрати були підтверджені первинними документами.

Водночас нагадуємо: якщо ви придбаваєте щось із ПДВ, то для того, аби такий ПДВ віднести до податкового кредиту, потрібно, як і раніше, підтверджувати «господарський» статус придбань. Інакше доведеться нараховувати компенсаційні податкові зобов’язання згідно з пп. 198.5 та 199.1 ПКУ.

Отже, ще раз підкреслимо: не варто хвилюватися за витрати, зв’язок яких із господарською діяльністю не доведено. Їх можна сміливо враховувати при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток. Навіть високодохідникам.

Винятками (для високодохідників та малодохідників-«добровольців») є тільки амортизація невиробничих основних засобів (ОЗ) і нематеріальних активів (НМА), а також витрати на ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих ОЗ/НМА (п.п. 138.3.2, п. 138.1 ПКУ).

На суму таких витрат високодохідники (і малодохідники-«добровольці») визначають різниці — збільшують бухобліковий фінрезультат. Але навіть такі витрати для цілей податку на прибуток не згорають, а притримуються до продажу невиробничих ОЗ/НМА.

Відповідно до п. 138.2 ПКУ фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму первісної вартості придбання або виготовлення окремого об’єкта невиробничих ОЗ/НМА та витрат на їх ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення, у тому числі віднесених до витрат відповідно до НП(С)БО або МСФО, у разі продажу такого об’єкта невиробничих ОЗ/НМА, але не більше суми доходу (виручки), отриманого від такого продажу.

Теги витрати
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити