Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Вояж містом… робочий і не тільки

Адамович Наталія, податковий експерт
Податки & бухоблік Березень, 2017/№ 19
Друк
Вам цікаво знати все про поїздки коштом підприємства? Сьогодні розпочнемо з поїздок міським транспортом (метро, трамвай, тролейбус, автобус, маршрутка). Не залишимо без уваги і комфортне таксі. Міський транспорт ми виокремили неспроста. Його плюси — доступність, простота розрахунків за проїзд, навіть можливість купівлі проїзних. До того ж, цією категорією транспорту працівники можуть інтенсивно користуватися не лише при виконанні «робочих» доручень (у тому числі відряджень), але й при «бонусних» поїздках на роботу/з роботи. Ось і розберемося з тим, як же компенсувати працівникові витрати на міський транспорт, обкласти їх податками і відобразити в обліку.
img 1 транспортні витрати

Окрім «залізного» (!) обов’язку відшкодовувати витрати на проїзд у відрядженні ( ст. 121 КЗпП), роботодавець може додатково «пообіцяти» працівникам у колективному або трудовому договорі взяти на себе витрати на проїзд. Причому дана в трудовому або в колективному договорі «обіцянка» може стосуватися не тільки робочих поїздок (у робочих справах), пов’язаних з виконанням трудових обов’язків, але й компенсації проїзду для особистих потреб ( ст. 91 КЗпП).

Відразу скажемо, варіант, коли підприємство підписалося на доставку працівників своїми силами або із залученням стороннього перевізника, розглядати не будемо. Детальніше про це див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 76, с. 23.

Підтверджуємо проїзд

Щоб компенсувати працівникам витрати на проїзд, підприємство повинне визнати понесені працівником витрати і прийняти рішення про їх відшкодування. А таке рішення можливе тільки в разі, якщо надані всі необхідні документи, що підтверджують проїзд.

Так що витрати на проїзд міським транспортом загального користування, понесені працівником під час відрядження, при поїздках у робочих справах або «бонусному» проїзді на роботу/з роботи, неодмінно потрібно підтвердити документально.

Відразу з’ясуємо! Тут з документами все строго. Відшкодовують витрати на проїзд на підставі Звіту про використання грошових коштів, наданих на відрядження або під звіт (далі — Звіт) (за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 28.09.2015 р. № 841), до якого додають оригінали проїзних документів або інших документів, що підтверджують вартість витрат на проїзд.

Які документи слід підкласти до Звіту при поїздках на міському транспорті? Пройдемося по кожному (див. табл. 1).

Таблиця 1. Підтверджуємо проїзд у міському транспорті

Вид транспорту

Який документ слід прикласти до Звіту

Метро

Проїхавшись у метро, ваш робітник оригіналу проїзного документа, а точніше квитка, не принесе. Поїздки в цьому виді міського громадського транспорту організовані таким чином, що після того, як ви оплатите жетон або разовий проїзд і здійсните поїздку, на руках у вас не залишиться ані жетона/разового квитка, ані документа, що підтверджує витрати. Усі знають, що при придбанні жетонів/талонів у метро розрахункові документи не видають. А все тому, що РРО і розрахункові книжки не застосовуються при продажу, зокрема, жетонів і проїзних квитків у касах метрополітену. Така норма міститься в п. 10 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. № 265/95-ВР (далі — Закон про РРО).

А немає підтвердних документів — немає і компенсації/безподаткової компенсації. У цьому-то й «підступність» витрат на метро, про яку слід попередити працівників, які користуються цим видом транспорту.

Як варіант, можна скористатися рекомендаціями податківців і доручити працівникові витребувати при придбанні жетона на проїзд у метро письмовий документ, який засвідчує вартість таких послуг (див. лист ДФСУ від 09.12.2016 р. № 26781/6/99-99-13-02-03-15). Правда, який саме документ повинен засвідчити вартість придбаних у метро жетонів або проїзних квитків, податківці не уточнюють. Проте простежте, щоб він відповідав товарному чеку/первинному документу (детальніше див. «Податки і бухгалтерський облік», 2015, № 20, с. 34).

А як бути, якщо для проїзду в метрополітені працівник скористався безконтактною карткою? Наприклад, такою, як у Харкові. Вона сама може бути як карткою працівника, так і карткою підприємства. Поповнюючи її через автомат — програмно-технічний комплекс самообслуговування (ПТКС), працівник може замовити видачу «чека» (квитанції на переказ коштів). Простежте, щоб ця квитанція мала форму і реквізити фіскального розрахункового документа, обумовлені в п. 2 розд. VI Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну від 21.01.2016 р. № 13. Якщо ні, то за таким документом провести безподаткову компенсацію проїзду не вийде.

До речі, майте на увазі, що в новому Реєстрі РРО, затвердженому наказом ДФСУ від 17.02.2017 р. № 102, уже з’явилися моделі РРО, призначені для вбудовування в ПТКС! Так що не за горами той час, коли ПТКСи в безумовному порядку стануть видавати фіскальні чеки.

Проблема лише в тому, що такі чеки підтверджують внесення авансу за проїзд у метро, а не власне витрати на проїзд. Тому не полінуйтеся щомісячно складати бухдовідку із зазначенням обсягу спожитих транспортних послуг. За наявності такого переконливого комплекту документів питань до вас бути не повинно

Міський автобус і маршрутне таксі

Витрати на оплату проїзду в маршрутному таксі, нарівні з проїздом у міському автобусі, підтверджені документально, неодмінно підлягають компенсації (див. лист ДПАУ від 12.07.2006 р. № 13098/7/15-0317). А враховуючи, що автомобільний транспорт працює без РРО ( п. 4 ст. 9 Закону про РРО), то для підтвердження витрат на проїзд підійдуть талони, квитанції, квитки з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю.

Достатньою основою для цього буде квиток типу МА-I (міський автобус) або типу МА-II (міське маршрутне таксі) (див. додаток 3 до наказу Мінтрансзв’язку від 25.05.2006 р. № 503)

Трамвай і тролейбус

Для відшкодування вартості проїзду в трамваї і тролейбусі (нагадаємо, їх класифікують як електротранспорт) одного тільки квитка (навіть з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю) буде недостатньо, адже на такий вид транспорту норма, що звільняє від РРО, п. 4 ст. 9 Закону про РРО не поширюється. Тут працюють ст. 10 цього Закону і п. 10 Переліку, затвердженого постановою КМУ від 23.08.2000 р. № 1336 у виконання цієї статті. Вони дозволяють продавати квитки в кіосках і салонах транспортних засобів для проїзду в міському електротранспорті без РРО, але з використанням РК і КОРО. Так що за великим рахунком у комплекті з талончиком на трамвай/тролейбус має бути розрахункова квитанція. Ось такий парадокс…

Таксі

«Відрядний» п.п. «а» п.п. 170.9.1 ПКУ, що гарантує відшкодування і необкладення витрат працівника, в тому числі і на проїзд, жодних обмежень за видом транспорту не встановлює. Тому, на наш погляд, відшкодуванню підлягають і витрати на робочі поїздки на таксі (звичайно ж, за наявності підтвердних документів). Проте варто попередити, що податківці хоч і не проти їх відшкодування, але на включенні в оподатковуваний дохід працівника все ж наполягають (див. БЗ 103.17, лист ДФСУ від 24.06.2016 р. № 14007/6/99-99-13-02-03-15).

Підтвердженням проїзду в таксі може бути квитанція про оплату, що відповідає вимогам про розрахунковий документ: з точним найменуванням суб’єкта госпдіяльності, що приймає плату за проїзд; тарифами; відстанню поїздки; часом простою; іншими елементами оплати, що формують загальну суму платежу.

Відзначимо, що нормальний фіскальний чек, роздрукований таксометром, поки що отримати не вдасться. У новому Реєстрі РРО, як і раніше, немає жодної моделі електронного таксометра, за допомогою якого таксист міг би видати повноцінний фіскальний чек РРО

А тепер про варіанти оплати робочих і неробочих поїздок. І розпочнемо з робочих (відрядження/поїздка у робочих справах).

Оплачуємо «робочі» поїздки

Компенсуємо проїзд. Такий варіант виникає, коли робітник самостійно оплачує поїздки за службовою необхідністю, «обіцяні» в колективному або трудовому договорі або в межах відрядження. Підприємство ж відшкодовує йому понесені витрати.

Для цього робітник неодмінно повинен надати документи, що підтверджують проїзд.

Не завадить і маршрутний лист.

Якщо документальні вимоги для відшкодування витрат на проїзд міським транспортом однакові (див. табл. 1), то ось податкові наслідки такої компенсації для поїздок за робочими моментами і для відряджень будуть різні.

Сума компенсації витрат на проїзд у робочих справах буде для робітника доходом у вигляді заробітної плати (див. п. 2.3.4 Інструкції № 5*) з відповідним оподаткуванням (див. далі).

* Інструкція про статистику заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5.

У той же час

вартість проїзду як до місця відрядження і назад, так і за місцем відрядження, підтверджена відповідними документами, не обкладається ПДФО, ЄСВ і ВЗ

ПДВ. У більшості своїй у квитках на міський транспорт ПДВ немає (або внаслідок пільговості послуг перевезення згідно з п.п. 197.1.8 ПКУ, або тому що перевізники — неплатники ПДВ). Так що вартість безПДВшних квитків у періоді затвердження Звіту доведеться відображати в рядку 10.3 декларації з ПДВ.

З ПДВ можуть бути документи на проїзд у таксі, якщо перевізник виявиться платником ПДВ і «нагородить» вашого робітника фіскальним чеком. У такому разі для відображення ПК доведеться орієнтуватися на 200-гривневе (без ПДВ) обмеження за чеком («квиткова» норма п.п. «а» п. 201.11 ПКУ тут не працює). Але це станеться не раніше, ніж у Держреєстрі РРО з’явиться хоч би один електронний таксометр.

Тоді суму в межах цього обмеження запишете в рядок 10.1 декларації за ПДВ. А ось суму ПДВ з «великих» чеків у декларації з ПДВ податківці взагалі радили не відображати в декларації (БЗ 101.14, поміщена до розділу недіючих з 01.01.2017 р.).

У бухгалтерському обліку витрати на «робочий» проїзд слід показати на дату затвердження керівником підприємства Звіту. Суми, витрачені підзвітними особами на проїзд у відрядженні, залежно від мети, визначеної керівником підприємства у відповідному наказі, і підрозділу, у якому працює робітник, що відряджається, відображають на таких рахунках бухгалтерського обліку: 23, 91, 92, 93, 94. А компенсація витрат на проїзд у робочих справах буде зарплатною статтею витрат, тобто враховуватиметься на субрахунку 661.

Розглянемо приклад.

Приклад 1. Робітникові відділу збуту виданий аванс на відрядження — 400 грн. Після повернення з відрядження робітник склав Звіт і надав документи, що підтверджують понесені їм у відрядженні витрати: квитки на проїзд у міському автобусі за трьома маршрутами (маршрут проїзду погоджений) — туди і назад на суму 26 грн. Добові — 320 грн. Облік відшкодування таких витрат див. у табл. 2.

Таблиця 2. Відшкодовуємо витрати на відрядження

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Дт

Кт

1

Виданий робітникові аванс на відрядження

372

301

400

2

Затверджений Звіт і включені у витрати:

— проїзд міським автобусом (три маршрути)

93

372

26

— добові

93

372

320

3

Повернений працівником у касу залишок невикористаного авансу

301

372

54

Видаємо проїзні. Для «робочих» поїздок підприємство може самостійно закупити в перевізника проїзні квитки і, не розподіляючи їх між працівниками, видавати їм у міру необхідності — для виконання (!) виключно поставлених завдань, трудових функцій або посадових обов’язків. Це безпрограшний варіант у випадку тільки поїздок містом, що дозволяє уникнути «квитково-документально-підтвердної» тяганини.

Головне в такому разі:

1) мати розпорядження (наказ) керівника, встановлюючий порядок надання проїзних квитків працівникам;

2) мати перелік працівників, посадові обов’язки яких пов’язані з необхідністю користування міськтранспортом для переміщення між різними службами та/або виробничими об’єктами;

3) скласти фактичні маршрути переміщення таких працівників у зв’язку з виконанням службових обов’язків;

4) вести журнал видачі/повернення в кінці робочого дня проїзних квитків.

Тоді вартість проїзних квитків «для всіх» не потрапить в оподатковуваний дохід ваших працівників

Згодні із цим і податківці (див. роз’яснення в підкатегорії 103.04 БЗ). До того ж, не потрібно на вартість таких квитків нараховувати і ЄСВ ( п. 6 розд. 2 Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується ЄСВ, затвердженого постановою КМУ від 22.12.2010 р. № 1170).

У бухгалтерському обліку проїзні квитки слід враховувати на субрахунку 331 «Грошові документи в національній валюті», а в міру їх використання — просто списати на витрати (92, 93, 23, 91, 94).

«Бонусний» проїзд на роботу/з роботи

Компенсуємо проїзд. Тепер поговоримо про компенсацію робітникам вартості «обіцяного» проїзду на підставі документів (квитків, чеків поповнення карток метрополітену тощо), що пред’являються ними.

Сума витрат на проїзд у транспорті, яку ви компенсуєте робітникові, перетворюється для нього на оподатковуваний дохід у вигляді заробітної плати (див. п.п. 2.3.4 Інструкції № 5). Зверніть увагу: як і в разі поїздок у робочих справах. Так що і в робочому, і в бонусному випадку із суми компенсації проїзду необхідно буде утримати ПДФО і ВЗ.

Важливо! Збільшувати суму компенсації вартості проїзду на «натуральний» ПДФО-коефіцієнт не потрібно. Адже виплата здійснюватиметься у грошовій формі. Тобто по факту працівник отримає на руки суму, яка дорівнює вартості проїзду, що компенсується, зменшену на суму утриманих з неї ПДФО і ВЗ.

І не забуваємо про ЄСВ. Ставка внеску — «зарплатна».

У бухгалтерському обліку компенсація витрат на проїзд буде зарплатною статтею витрат, тобто враховуватиметься на субрахунку 661.

Приклад 2. За умовами трудового договору підприємство зобов’язане по закінченню кожного місяця компенсувати працівникові бухгалтерії витрати на проїзд з роботи/на роботу. На підставі наданих квитків витрати на проїзд щомісячно складають 231 грн. Облік відшкодування таких витрат див. у табл. 3.

Таблиця 3. Компенсуємо вартість проїзду робітника на роботу/з роботи

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Дт

Кт

1

Нараховано дохід у вигляді компенсації вартості проїзду

92

661

231

2

Нараховано ЄСВ (22 %)

92

651

50,82

3

Утримано ПДФО (18 %)

661

641/ПДФО

41,58

4

Утримано ВЗ (1,5 %)

661

642

3,47

5

Сплачено ЄСВ

651

311

50,82

6

Сплачено ПДФО

641/ПДФО

311

41,58

7

Сплачено ВЗ

642

311

3,47

8

Виплачено суму компенсації вартості проїзду

661

301

185,95

Видаємо проїзні. Дуже зручний варіант, яким можна скористатися на міському транспорті (без додаткової підтвердно-квиткової тяганини), — персонально забезпечити працівників проїзними документами (на місяць, квартал). Але чи не отримають працівники разом з проїзними оподатковуваний дохід? Давайте розбиратися.

Проїзні куплені під конкретних працівників? Значить, «здрастуй», дохід. Який саме? Вважаємо, що зарплата (див. п.п. 2.3.4 Інструкції № 5). Причому до бази обкладення ПДФО такий дохід повинен потрапити збільшеним на «натуральний» ПДФО-коефіцієнт.

А що з ВЗ? Податківці наполягають на тому, що в таких випадках ВЗ слід розраховувати від «чистої» вартості негрошової виплати (див. листи ДФСУ від 20.11.2015 р. № 24759/6/99-99-17-02-01-15 і від 08.06.2016 р. № 12626/6/99-99-13-02-03-15, БЗ 103.25, «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 97, с. 39). Тобто без збільшення її на «натуральний» коефіцієнт (1,219512).

Ви готові дотримуватися їх роз’яснень? Тоді рекомендуємо отримати індивідуальну податкову консультацію із цього питання. Так ви убезпечите себе, якщо раптом думка податківців зміниться. Якщо ж у вас на руках такої консультації немає, безпечніше і, на наш погляд, правильніше утримувати ВЗ із суми, нарахованої в бухобліку як дохід працівника (тобто з вартості негрошового доходу, збільшеної на «натуральний» ПДФО-коефіцієнт, але без застосування «натурального» ВЗ-коефіцієнта).

Тепер про ЄСВ. Його стягуйте із суми «зарплатно-проїзного» доходу, нарахованого в бухобліку.

Зауважте! Якщо фактична зарплата працівника, якому оплачують проїзд, не перевищує 3200 грн. і ви нараховуєте йому доплату до цієї величини, то

проїзний дохід може просто «провалитися в 3200», таким чином зменшивши суму доплати до «мінімалки»

Тобто додаткових «податкових» витрат у цьому випадку підприємство не понесе.

А якщо фактична зарплата працівника вище 3200 грн.? Тоді, щоб заощадити на податках, пропонуємо вам чудовий варіант відходу від ПДФО і ВЗ: оформити видачу індивідуальних проїзних як дарування.

Річ у тім, що у 2017 році «негрошові» подарунки вартістю, що не перевищує 800 грн. (з розрахунку на місяць), не обкладаються ні ПДФО, ні ВЗ (див. п.п. 165.1.39, п.п. 1.7 п. 161 розд. 10 підрозд. ХХ ПКУ).

А ось від ЄСВ піти все одно не вийде. «Негрошові» подарунки працівникам входять до фонду оплати праці на підставі п.п. 2.3.2 Інструкції № 5.

ПДВ. Зважаючи на ПДВ-пільговість послуг на проїзд міським транспортом згідно з п.п. 197.1.8 ПКУ, вартість проїзних квитків буде без ПДВ. Відповідно ні про податковий кредит (вартість проїзних потрапить у безПДВшний рядок 10.3 декларації з ПДВ), ні про податкові зобов’язання в підприємства не може бути і мови. Річ у тім, що пільга зберігається і на етапі передачі проїзного від підприємства до працівника (див. лист Міндоходів від 26.05.2014 р. № 9358/6/99-99-19-03-02-15 // «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 58, с. 18).

Бухгалтерський облік куплених проїзних слід вести на субрахунку 331 «Грошові документи в національній валюті». Видача проїзного працівникові відображається проводкою Дт 377 — Кт 712 і Дт 661 — Кт 377, одночасно собівартість проїзного квитка списується проводкою Дт 943 — Кт 331. Сформований цими операціями фінрезультат без будь-яких коригувань стає об’єктом оподаткування на прибуток ( п.п. 134.1.1 ПКУ).

Приклад 3. Підприємство за безготівковим розрахунком з перевізником придбало місячний проїзний квиток на міський транспорт. Вартість квитка склала 340 грн. (без ПДВ). Проїзний квиток виданий працівникові для особистого користування. При цьому видачу проїзного квитка як подарунок підприємство вирішило не оформляти. Облік видачі проїзних див. у табл. 4.

Таблиця 4. Забезпечуємо працівників проїзними квитками для особистих потреб

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Дт

Кт

1

Перераховано передплату за проїзний квиток

371

311

340

2

Оприбутковано проїзний як грошовий документ

331

631

340

3

Відбито залік заборгованості

631

371

340

4

Передано проїзний квиток працівникові

377

712

340

5

Списано собівартість проїзного квитка

943

331

340

6

Нараховано дохід з урахуванням натуркоефіцієнта (1,219512)

92, 93, 94

661

414,63

7

Нараховано ЄСВ (22 %)

92

651

91,22

8

Утримано ПДФО (18 %)

661

641/ПДФО

74,63

9

Утримано ВС( 1,5 %)

661

642

5,10*

10

Сплачено ЄСВ

651

311

91,22

11

Сплачено ПДФО

641/ПДФО

311

74,63

12

Сплачено ВЗ

642

311

5,10

13

Відображено залік заборгованості

661

377

340

* Припустимо, підприємство отримало індивідуальну податкову консультацію, в якій зазначено, що в разі надання доходу в негрошовій формі ВЗ слід утримувати з його «чистої» вартості. При цьому заборгованість за ВЗ (5,10 грн.) була погашена за рахунок заробітної плати, нарахованої працівникові за фактично відпрацьований час.

Податок на прибуток. Усі вже звикли до того, що об’єктом оподаткування на прибуток є бухгалтерський фінрезультат до оподаткування. У той же час підприємствам-високодохідникам, а також малодохідникам-добровольцям ПКУ пропонує коригувати такий фінрезультат на різниці, що виникають відповідно до розд. ІІІ цього Кодексу.

Проте ПКУ жодних різниць із цього приводу не передбачає. Тому будь-які витрати на проїзд можна сміливо включати у витрати, що формують базу оподаткування на прибуток — фінрезультат.

Причому, що дуже важливо: тут не має значення, пов’язані витрати на проїзд працівників із господарською діяльністю підприємства чи ні.

висновки

  • При відшкодуванні витрат на «робочий» проїзд зверніть особливу увагу на прикладені до Звіту документи. Це мають бути талони, квитанції, квитки з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю.
  • На міському транспорті можна купити проїзні квитки. Вартість сплачених підприємством суто робочих проїзних квитків, що видаються для користування працівникові виключно в робочий час, не обкладається ПДФО, ЄСВ і ВЗ.
  • Якщо компенсуєте проїзд з роботи/на роботу, не забудьте про ПДФО, ЄСВ і ВЗ.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі