Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Просто так! або Безоплатно передаємо товари (послуги) фізособі

Ушакова Лілія, податковий експерт
Податки & бухоблік Березень, 2017/№ 22
В обраному У обране
Друк
Підприємство прийняло рішення безоплатно передати (подарувати) товар (послугу) фізособі. Як на цю операцію дивиться ПКУ? Чи виникає в цьому випадку у фізособи дохід? І чи потрібно його обкладати ПДФО, ВЗ і ЄСВ? Або в цій ситуації дохід — неоподатковуваний? А ще з приводу форми № 1ДФ: чи потрапить туди обдаровуваний? Правда, цікаві запитання? Пропонуємо пошукати на них відповіді разом!

З чого почнемо розбір питань? Звичайно ж, з персоніфікації ☺.

Для цілей оподаткування і справляння ЄСВ важливим фактором є можливість визначити (персоніфікувати) отримувача дарунка і суму отриманого ним доходу у вигляді дарунка.

Важливо! Якщо об’єктивна можливість персоніфікувати дохід відсутня, то він не може розглядатися як об’єкт обкладення ПДФО, ВЗ і справляння ЄСВ. Так, наприклад, якщо під час конференції будь-який учасник міг підійти до стенду і отримати недорогий дарунок, то об’єкт для утримання ПДФО і справляння ЄСВ не виникає через неможливість персоніфікації.

Проте, чим вужче коло отримувачів і чим вище вартість дарунка, тим менше можливості відстояти неможливість персоніфікації. Що ж робити в такому разі?

Однозначно потрібно почати із знайомства з отримувачем дарунка. Попросіть у нього копію реєстраційного номера облікової картки платника податків* (ідентифікаційного номера). Він вам обов’язково знадобитися для того, щоб відобразити дохід отримувача в податковій звітності. До речі, про податки...

* Якщо фізособа відмовилася від прийняття реєстраційного (ідентифікаційного) номера і має відповідну відмітку в паспорті, вам знадобитися копія його першої сторінки паспорта і сторінки з відміткою податкової про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Податок на доходи фізичних осіб

Переданий фізособі безоплатно товар (послуга) — це негрошовий подарунок. Отже, дивимося на п.п. 165.1.39 ПКУ. Ним виведено з-під оподаткування негрошові дарунки, вартість яких не перевищує у 2017 році 800,00 грн. з розрахунку на місяць.

А якщо вартість дарунка «переступила» за 800 грн.? Тоді

різниця між вартістю дарунка, визначеною за звичайними цінами**, і неоподатковуваною сумою, стане для обдаровуваної фізособи оподатковуваним доходом у вигляді додаткового блага

** Про звичайні ціни ми розповідали в «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 12.

(див. п.п. «е» п.п. 164.2.17 ПКУ).

Майте на увазі: до бази оподаткування ПДФО частина вартості дарунка — додаткового блага має потрапити збільшеною на «натуральний» ПДФО-коефіцієнт. При ставці податку 18 % його величина дорівнює 1,219512.

У розділі I Податкового розрахунку за формою № 1ДФ:

неоподатковуваний на підставі п.п. 165.1.39 ПКУ негрошовий дарунок (його частину) відображайте з ознакою доходу «160»;

оподатковувану частину вартості дарунка, збільшену на натуральний коефіцієнт, — з ознакою доходу «126», як дохід у вигляді додаткового блага.

Військовий збір

ВЗ утримуйте тільки з тої частини вартості дарунка, з якої утримували ПДФО ( пп. 1.2 і 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). А ось та частина вартості дарунка, що не обкладається ПДФО, не обкладатиметься і ВЗ.

Але повернемося до тієї, що потрапить до бази обкладення ВЗ. Податківці наполягають на тому, що в разі надання негрошового доходу ВЗ слід розраховувати від «чистої» вартості негрошової виплати (див., зокрема, листи ДФСУ від 20.11.2015 р. № 24759/6/99-99-17-02-01-15 і від 08.06.2016 р. № 12626/6/99-99-13-02-03-15, а також консультації податківців у підкатегорії 103.25 БЗ і «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 97, с. 39). Тобто без збільшення її на «натуральний» коефіцієнт.

Ви готові дотримуватися роз’яснень податківців? Тоді рекомендуємо отримати індивідуальну податкову консультацію з цього питання. Так ви убезпечите себе, якщо раптом думка податківців зміниться.

Ставка ВЗ становить 1,5 % від суми доходу, що обкладається внеском.

Ще один нюанс. Оскільки дохід надано в негрошовій формі, а застосування «натурального» ВЗ-коефіцієнта ПКУ не передбачено, виникає питання зі сплатою ВЗ з такого доходу. Адже в цьому випадку утримати збір з доходу фізособи неможливо. У ситуації, що склалася, вважаємо: щоб уникнути порушення вимог ПКУ в частині повноти і своєчасності сплати ВЗ, підприємство може за рахунок власних коштів сплатити збір при виплаті доходу, а потім попросити фізособу — отримувача доходу компенсувати йому суму коштів, спрямовану на погашення зобов’язань з ВЗ. Погоджуються з цим і податківці.

У рядку «Військовий збір» розділу II Податкового розрахунку за формою № 1ДФ відобразіть загальну вартість негрошового дарунка (як оподатковувану, так і неоподатковувану*), розраховану за звичайними цінами (див. консультацію фахівця ДФСУ в «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 97, с. 39).

* Ми знаємо, що на місцях деякі податківці роз’яснюють, що в рядку «Військовий збір» форми № 1ДФ слід показувати тільки ті доходи, з яких утримувався ВЗ. Тобто не так, як роз’яснюють їх колеги з «верховної» ДФСУ. Ураховуючи нечіткість із цього питання серед підрозділів ДФСУ, рекомендуємо вам і з цього приводу отримати індивідуальну податкову консультацію. Так ви убезпечите себе від можливих непорозумінь з контролерами.

Єдиний соціальний внесок

Оскільки в цій ситуації дохід у фізособи (непрацівника-підприємства) виник за цивільно-правовим договором, не пов’язаним з виконанням робіт (наданням послуг), то з вартості дарунка ЄСВ справляти не потрібно. Також не потрібно цей дохід показувати у звіті з ЄСВ.

Приклад. Підприємство — неплатник ПДВ** у березні 2017 року безоплатно передало фізичній особі (непрацівнику підприємства) Зайченку А. П. (реєстраційний номер облікової картки платника податків — 2711568913) об’єкт основних засобів (ноутбук).

** Якщо основний засіб передає платник ПДВ, то майте на увазі наші роз’яснення, наведені у статті на с. 8.

Станом на 01.03.2017 р. балансова (залишкова) вартість переданого основного засобу становила 3000,00 грн., а сума нарахованого зносу — 7000,00 грн.

На момент передання об’єкта основних засобів його балансова (залишкова) вартість відповідає звичайній ціні без ПДВ.

Вартість подарованого фізособі основного засобу — 3000,00 грн. Ця сума є для фізособи «чистою» сумою, отриманою на руки. Частину цієї суми, що дорівнює 800,00 грн., не обкладаємо ані ПДФО, ані ВЗ.

Розрахуємо, в якій сумі оподатковувана частина вартості дарунка потрапить до бази оподаткування ПДФО:

(3000,00 - 800,00) х 1,219512 = 2682,93 (грн.).

Сума ПДФО дорівнює:

2682,93 х 18 : 100 = 482,93 (грн.).

Припустимо, що підприємство отримало індивідуальну податкову консультацію, з якої випливає, що ВЗ потрібно утримувати з «чистої» вартості негрошового доходу. Визначимо суму ВЗ, що підлягає сплаті до бюджету:

(3000,00 - 800,00) х 1,5 : 100 = 33,00 (грн.).

Суму ВЗ, утриманого з вартості дарунка, фізособа внесла до каси підприємства.

У бухгалтерському обліку операцію з безоплатної передачі основного засобу відображаємо таким чином:

№ з/п

Зміст господарської операції

Кореспондуючі рахунки

Сума, грн.

Дт

Кт

1

Нараховано дохід фізособі у вигляді вартості об’єкта основних засобів (800,00 + 2682,93)

977

685

3482,93

2

Утримано ПДФО з оподатковуваної частини вартості переданого об’єкта основних засобів

685

641/ПДФО

482,93

3

Утримана ВЗ з оподатковуваної частини вартості переданого об’єкта основних засобів

685

642/ВЗ

33,00

4

Суму ВЗ унесено фізособою до каси підприємства

301

685

33,00

5

Перераховано ПДФО

641/ПДФО

311

482,93

6

Перераховано ВЗ

642/ВЗ

311

33,00

7

Передано фізособі об’єкт основних засобів

377

104

3000,00

8

Списано суму нарахованого зносу за переданим об’єктом основних засобів

131

104

7000,00

9

Здійснено залік заборгованості з фізособою на суму дарунка

685

377

3000,00

Дохід Зайченка А. П. підприємство відобразить у розділі 1 форми № 1ДФ за 1 квартал 2017 року таким чином:

Фрагмент Податкового розрахунку за формою № 1ДФ за 1 квартал 2017 року

1

2

3

4

5

6

7

8

9

<...>

10

2711568913

2682

93

2682

93

482

93

482

93

126

11

2711568913

800

00

800

00

160

<...>

Крім того, вартість нарахованого/наданого негрошового дарунка (3000 грн.) і суми нарахованого/перерахованого ВЗ (33,00 грн.) повинні будуть потрапити до розділу II форми № 1ДФ до рядка «Військовий збір» у загальній сумі нарахованого/виплаченого доходу фізособам і нарахованого/перерахованого ВЗ відповідно.

Водночас кожен випадок безоплатної передачі потрібно уважно розглядати і аналізувати на предмет виникнення доходу. Так, наприклад, якщо під час рекламної акції будь-який покупець може придбати набір товарів, у якому вартість більш дешевого включено до вартості більш дорожчого, то говорити про виникнення «подарункового» доходу не доводиться.

висновки

  • Вартість негрошового дарунка (його частина), що не перевищує у 2017 році 800 грн. (з розрахунку на місяць), не обкладаємо ані ПДФО, ані ВЗ. У розділі I форми № 1ДФ такий дохід відображаємо з ознакою доходу «160». Також він повинен «засвітитися» в розділі II Податкового розрахунку.
  • З вартості дарунка, що перевищує неоподатковувану межу, утримуємо ПДФО і ВЗ. Причому до бази оподаткування ПДФО оподатковувана частина вартості негрошового дарунка має потрапити збільшеною на натуральний коефіцієнт.
  • Оподатковувану ПДФО частину вартості дарунка відображаємо в розділі I Податкового розрахунку за формою № 1ДФ з ознакою доходу «126».
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно