(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 96
  • № 94
  • № 93
  • № 92
  • № 91
  • № 90
  • № 89
  • № 88
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
1/16
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Листопад , 2017/№ 95

«Перехідні» доходи/витрати: коли прибирати задвоєння?

За матеріалами категорії 101.13 Бази знань*

* Див. на сайті ДФСУ (zir.sfs.gov.ua) у розділі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс».

висновок документа

Перехідний п. 42 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ введений| в дію з 01.01.2017 р., тому об’єкти оподаткування за періоди 2015 і 2016 років не підлягають коригуванню згідно з цією нормою.

Коригуванню підлягають бухгалтерські доходи/витрати, відображені після 31.12.2016 р., за умови, що вони формували податково-облікові показники до 01.01.2015 р.

Суть податкової різниці. Зняти задвоєння за доходами/витратами, які вже пройшли в податковому обліку до 01.01.2015 р. Різниця стосується всіх категорій платників: як малодохідників, так і високодохідників. Детальніше про цю податкову різницю, у тому числі за тими ситуаціями, коли змінювався статус платника з малодохідника на високодохідника, спрощенця і навпаки, див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 19, с. 10; № 52, с. 33.

Наведемо в таблиці приклади задвоєння доходів/витрат.

Приклади задвоєння «перехідних» доходів/витрат

№ з/п

Госпоперація

Причина задвоєння

Категорія платника

Повторні доходи

1

Отримання безкоштовних ОЗ

ОЗ отримані до 01.01.15 р. і відображені в податкових доходах,

рівномірне визнання цієї ж суми доходів через бухоблік після 01.01.2015 р. (Дт 424 — Кт 745)

високодохідники

2

Довгострокові договори

почали виконання договору до 01.01.2015 р. і тоді визначали дохід розрахунково,

після 01.01.2015 р. «світить» повторний бухобліковий дохід після закінчення договору

високодохідники і малодохідники

3

Позики (поворотна фіндопомога)

отримані від неплатників податку на прибуток до 01.01.2015 р.,

а прощені/списані після цієї дати

високодохідники і малодохідники

Детальніше див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 45, с. 30.

Повторні витрати

1

Поліпшення ОЗ

проведені до 01.01.2015 р. і віднесені в межах 10 % ліміту на податкові витрати,

а після 01.01.2015 р. — повторні витрати через бухамортизацію поліпшень

малодохідники

Детальніше див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 52, с. 37.

Питання періоду застосування різниці. Різниця з’явилася в ПКУ з 01.01.2017 р., проте її призначення — відкоригувати доходи/витрати, які були відображені до 01.01.2015 р. Тому відразу постало резонне запитання: якщо повторність з’явилася в 2015-му і в 2016-му році, чи потрібно її прибирати в поточному 2017-му?

Саме на це запитання і відповідають податківці. На жаль, їх відповідь: по-перше, запізнилася, як мінімум, на два квартали (а для більшості і на три — дата розміщення консультації на сайті 09.11.2017 р.), по-друге, нам вона не подобається ☺.

Тлумачення «від податківців». Контролери висловилися проти (!) застосування п. 42 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ і проведення коригувань повторних доходів і витрат, відображених у 2015 — 2016 рр. До цього така сама неприємна позиція засвітилася в листі ДФСУ від 04.09.2017 р. № 1790/6/99-99-15-02-02-15/ІПК, і про неї ми вже попереджали в «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 85, с. 14.

На думку податківців, зняти задвоєння доходів і витрат у 2015 — 2016 рр. (через ряд. 4.1.16, 4.2.15 додатка РІ) не можна. Позиція в контролерів така: оскільки п. 42 ввели з 01.01.2017 р., то за ним коригуванню підлягають доходи і витрати, які виникають у звітних податкових періодах після (!) 31.12.2016 р. Зрозуміло, що якщо ці доходи і витрати уже врахували до 01.01.2015 р. у податковому обліку, ну а тепер вони «виросли» знову за бухобліковими правилами.

Позиція редакції. На нашу думку, формулювання «перехідного» п. 42 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ дозволяє розуміти норму по-іншому, а саме прибирати задвоєння 2015-2016 років. Тільки робити це потрібно не торкаючись об’єктів оподаткування минулих років, а в деклараціях 2017 року — 1-го кварталу або річної (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 31, с. 14). Адже норма, що нівелює задвоєння, прописалася в ПКУ з 01.01.2017 р.

Без такого розуміння того, як повинна працювати ця норма, її поява в ПКУ просто безглузда. Адже за два роки (2015-й і 2016-й) більшість повторень вже відбулася, несправедливість задвоєння уже викривила облік. Залишилися якісь крихти, і невже через них законодавці городили город?

Очевидно, що подібна норма повинна була з’явитися в Перехідних положеннях ПКУ відразу — з 01.01.2015 р. Про неї просто тоді забули, зараз згадали, і, здавалося б, справедливість узяла верх. Та де там: при тлумаченні «від податківців» користь від цієї норми невелика. Вийшло якесь фальшиве відновлення справедливості.

Та і, правду кажучи, самі податківці на початку цього року висловлювалися трохи інакше. Так, наприклад, у листі ДФСУ від 08.02.2017 р. № 2991/7/99-99-15-02-01-17 йдеться тільки про межу 01.01.2015 р., і ані слова про застосування п. 42 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ з 2017-го. Чи взяти інший лист для довгострокових контрактів — лист ДФСУ від 18.01.2017 р. № 969/6/99-99-15-02-02-15, якщо дослівно, то:

«… платник податку, який виконує будівництво за контрактом, укладеним до 01.01.2015 р., зменшує фінансовий результат при визначенні об’єкта оподаткування на суму доходів, які були враховані у податковому обліку при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток за таким контрактом до 01.01.2015 р. та у складі доходу у бухгалтерському обліку після 01.01.2015 р.».

Ось хіба є тут хоч натяк на застосування з 2017 року? Швидше навпаки, минулий час («були враховані») говорить про зменшення повторних доходів 2015-го і 2016-го років.

Резюме. На жаль, по-доброму задвоєння доходів не зменшити за 2015-2016 роки. Якщо піти на це, то потрібно бути готовим до суперечок з податківцями і, можливо, до суду. Гадаємо, тут доречно згадати п.п. 4.1.4 ПКУ про презумпцїю правомірності рішень платника податку у разі неоднозначного тлумачення норми закону. А неоднозначність в наявності.

Але якщо у вас вже пройшли повторні витрати в 2015-2016 роках, тоді вам якраз вигідна позиція податківців, згідно з якою не потрібно прибирати подвійні витрати минулих років. Хоча тут би ми були дуже обережні. І порадили не прибирати їх, якщо з таким висновком буде індивідуальна консультація на вашу адресу.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
доходи, витрати, задвоєння, проведення коригування, податкова різниця додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті