У РК до підсумкових ПН — звичайні причини

В обраному У обране
Друк
Солошенко Людмила, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Червень, 2018/№ 51
За матеріалами категорії 101.15 Бази знань*

* Див. на сайті ДФСУ (zir.sfs.gov.ua) у розділі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс».

висновок документа

При складанні розрахунку коригування (РК) до підсумкової податкової накладної (ПН) зазначають відповідну причину коригування: «Зміна ціни», «Зміна кількості», «Зміна номенклатури», «Повернення товару або авансових платежів»

Ну нарешті! Податківці пролили світло, як заповнювати РК до підсумкових ПН: які в них зазначати причини. Сенсацій не сталося. У РК до підсумкових ПН зазначають звичайну причину (залежно від суті коригування): «Зміна ціни», «Зміна кількості», «Зміна номенклатури», «Повернення товару або авансових платежів». Отже сумнівів більше бути не може: причина «Зменшення обсягу при нульовій кількості» — не для підсумкових ПН. Вона для особливого випадку: якщо «напартачили» в колишніх коригуваннях і попередніми РК некоректно обнулили кількість/обсяг (БЗ 101.15, докладніше див. «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 40, с. 15).

Хоча, сказати правду, спочатку з її формулювання убачалася «схожість» із роздробом (останньому навіть вдавалося на перших порах з такою причиною зареєструвати РК). Адже гр. 4, 5, 6, 7 (тобто ціну/кількість) у підсумкових ПН не заповнюють. Їх залишати порожніми рекомендують самі контролери (БЗ 101.16, докладніше про заповнення підсумкових ПН див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 78, с. 22).

І все-таки, в РК до підсумкових ПН податківці радять використати звичайні причини і заповнювати такий РК звичним способом — у два рядки:

— «мінусовим» — знімати рядок підсумкової ПН,

— а «плюсовим» (з новою нумерацією, тобто з новим номером, що йде за останнім номером рядка підсумкової ПН) — зазначати правильні дані. Нагадаємо, що в причині «Повернення товару або авансових платежів» може бути тільки «мінусовий» рядок (що знімає ПН-запис повністю).

Ну що ж, механіка зрозуміла: підсумкові ПН коригують у тому ж дусі, що й звичайні ПН. Головне, щоб програмне забезпечення пропускало такі «підсумкові» РК на реєстрацію і «не лаялося», наприклад, на порожні «кількісні» гр. 7, 8 (у причині «Зміна кількості») або порожні «цінові» гр. 9, 10 (у причині «Зміна ціни»). Адже графи РК заповнюють за аналогією з ПН (п. 25 Порядку № 1307**), а отже ціна/кількість у РК лишаться порожніми. Втім, поки зареєструвати РК з цими причинами до підсумкової ПН виходило тільки у разі, якщо (усупереч порадам контролерів) у самій підсумковій ПН заповнювати усі графи, у тому числі графи 4 — 7, ціну/кількість) і за подобою — РК.

** Порядок заповнення ПН, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.

Що варте уваги: використати ці «стандартні» причини податківці радять і для виправлення помилок у підсумковій ПН (ну, наприклад, для виправлення помилкових обсягів у якихось рядках). Приємно, що тим самим контролери:

— по-перше, підтверджують можливість виправлення ПН-помилок за допомогою РК, визначену п. 192.1 ПКУ (докладніше див. «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 49, с. 24), а

— по-друге, дають «добро» на те, щоб використати ці причини замість колишнього (скасованого) «Виправлення помилки».

Щоправда, зараз у РК можна зазначати тільки одну якусь причину (кілька не можна). Проте цю незручність збираються виправити. У проекті змін*** до Порядку № 1307 хочуть ввести можливість відображення кількох причин в одному РК. Тоді вийде одним РК провести усі коригування.

*** Див. за посиланням http://sfs.gov.ua/diyalnist-/regulyatorna-politika-/regulyatorna-politika/2018-rik/72918.htm.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити