Штрафний момент: помилка в сумі індексації

В обраному У обране
Друк
Ушакова Лілія, експерт з питань оплати праці
Податки та бухгалтерський облік Травень, 2018/№ 41
Лист Держпраці від 07.05.2018 р. № 3570/4.1/4.1-ДП-18

Величина приросту індексу споживчих цін, «базовий» місяць, поточна індексація, індексація-різниця… Ці слова до болю знайомі тим, хто проводить індексацію заробітної плати. Досить «каламутний» механізм визначення цих показників, який до того ж час від часу КМУ намагається «покращити», попсував нерви не одному бухгалтерові.

Масла у вогонь додає те, що Порядок № 1078* виписано під ідеальні ситуації. А практика іноді підкидає такі «індексаційні» задачки, відповіді на які доводиться шукати хіба що в листах Мінсоцполітики.

* Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078.

Загалом, індексація — ще той «звір»! Приручити його з ходу вдається не кожному бухгалтерові**. Тому питання, які фінансові санкції загрожують підприємству, якщо при обчисленні суми індексації припустилися помилки (занижено суму індексації), досить часто звучить на «гарячій лінії».

** Вам на допомогу статті в «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 5, с. 7 і 14.

На наш погляд, таке порушення слід кваліфікувати як недотримання інших вимог трудового законодавства (абзац восьмий ч. 2 ст. 265 КЗпП), за яке передбачений штраф у розмірі мінімальної зарплати (наразі — 3723 грн.). Проте насторожував лист Держпраці від 24.01.2018 р. № 503/4/4.3-дп-18, в якому безапеляційно порушення Порядку № 1078 було підтягнуто під недотримання мінгарантій в оплаті праці (абзац четвертий ч. 2 ст. 265 КЗпП). А це «коштує» аж 10 мінзарплат за кожного працівника, щодо якого вчинено порушення!

Саме тому ми вирішили розставити усі крапки над «і» та звернулися в Держпраці з офіційним запитом, в якому просили надати роз’яснення щодо такої ситуації. Бухгалтер неправильно застосував окремі положення Порядку № 1078. У результаті цього була занижена сума індексації працівникові. Які штрафні санкції загрожують роботодавцеві за таке порушення, якщо воно виявлене інспектором праці під час інспекційного відвідування?

Висновок Держпраці, зроблений у листі, що коментується, перед вами.

висновок документа

Ненарахування індексації зарплати за наявності підстав є порушенням ст. 95 КЗпП і відповідно мінімальних державних гарантій в оплаті праці.

Порушення правил обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації і сум індексації є порушенням Порядку № 1078, не підпадає під визначення мінімальних державних гарантій в оплаті праці, наведене в ст. 12 Закону про оплату праці***, і належить до категорії інших порушень

*** Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР.

Як бачите, Держпраці розділило такі порушення, як

(1) ненарахування індексації заробітної плати

та

(2) заниження суми індексації у зв’язку з допущеною помилкою.

Ненарахування індексації. Ненарахування індексації зарплати «трударі» кваліфікують як недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці. До такого висновку вони доходять на підставі ст. 12 Закону про оплату праці (у ній зазначено, що норми і гарантії в оплаті праці, передбачені ч. 1 цієї статті і КЗпП, є мінімальними державними гарантіями****) і ст. 95 КЗпП (нею встановлений обов’язок проведення індексації).

**** Водночас є думка, що до мінімальних гарантій в оплаті праці слід відносити тільки гарантії в платі праці не нижче мінімальної заробітної плати за фактично виконану норму праці (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 33, с. 5).

За таке порушення роботодавцеві загрожує штраф у розмірі 10 мінзарплат (наразі — 37230 грн.) за кожного працівника, щодо якого воно вчинене (див. абзац четвертий ч. 2 ст. 265 КЗпП), а його посадовим особам (фізособі-підприємцю) — адмінштраф у загальному випадку в розмірі від 510 до 1700 грн. (ст. 41 КпАП).

Важливо! Якщо інспектор праці в ході інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) виявить, що роботодавець не дотримується мінгарантій в оплаті праці, штрафів не уникнути! Тобто фінсанкції + адмінштраф (див. вище) будуть завжди, незалежно від виконання роботодавцем припису інспектора праці за результатами інспекційного відвідування (невиїзного інспектування).

Заниження суми індексації. Якщо роботодавець при розрахунку суми індексації припустився помилки, внаслідок чого працівникові була нарахована індексація в меншій сумі, то таке порушення слід кваліфікувати як порушення інших вимог трудового законодавства.

висновок документа

Якщо порушення інших вимог трудового законодавства буде виявлено під час інспекційного відвідування (невиїзного інспектування), то заходи з притягнення до відповідальності будуть застосовані у разі невиконання винесеного припису про усунення виявлених порушень

Тобто, виявивши факт порушення роботодавцем правил обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації і сум індексації, інспектор праці фіксує їх в акті інспекційного відвідування (акті невиїзного інспектування).

Далі, після розгляду зауважень роботодавця (за наявності), він (тобто інспектор праці) відповідно до п. 27 Порядку № 295* зобов’язаний буде провести аналіз матеріалів інспекційного відвідування (невиїзного інспектування), за результатами якого винесе припис та/або вживе заходів з притягнення винної в допущених порушеннях посадової особи до встановленої законом відповідальності.

* Порядок здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю, затверджений постановою КМУ від 26.04.2017 р. № 295.

При цьому якщо припис буде виконаний у встановлений в ньому термін (роботодавець у термін, зазначений у приписі, донарахує і виплатить працівникам недоотриману суму індексації заробітної плати), то фінансові санкції (штраф у розмірі 1 мінзарплати за порушення інших вимог трудового законодавства, передбачений абзацом восьмим ч. 2 ст. 265 КЗпП) до нього застосовуватися не повинні! Це прямо зазначено в п. 28 Порядку № 295 (ср. 025069200).

Що стосується адмінвідповідальності за ст. 41 КпАП (штраф на посадових осіб підприємств (ФОП) в загальному випадку в розмірі від 510 до 1700 грн.), то протокол про адміністративне правопорушення, у разі його виявлення, буде обов’язково складений інспектором праці і переданий до суду (див. лист Держпраці від 11.01.2018 р. № 183/3/4.3-3В-18).

Далі вже суд прийматиме рішення, накладати штраф на посадову особу (ФОП), що провинилася, чи ні.

Як показує судова практика, якщо припис буде виконано (усунено порушення), а винна посадова особа підприємства (ФОП-роботодавець) визнає свою провину, то суд може обмежитися усним зауваженням і на підставі ст. 22 КпАП звільнити її від адмінштрафу (див., наприклад, постанови Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 08.02.2017 р. у справі № 398/3977/16-п, Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 06.06.2017 р. у справі № 348/791/17**).

** http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/37680997 і http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/39345976 відповідно.

А ось якщо винесений припис на усунення порушення роботодавець проігнорує (індексацію не донарахує), то до фінансових санкцій за ст. 265 КЗпП і адмінштрафу за ст. 41 КпАП його посадові особи отримають ще й адмінштраф за ст. 1886 КпАП (від 850 до 1700 грн.) за невиконання законних вимог інспектора праці.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити