(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
3/14
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Листопад , 2018/№ 88

Лісові землі та земельний податок

На сьогодні суб’єкти господарювання, які володіють лісовими землями, ставлять собі запитання: чи потрібно їм нараховувати і сплачувати плату за землю в частині земельного податку за такі землі? Давайте розбиратися.

Історія і реалії

Власник лісових земель є платником плати за землю (п. 269.1 ПКУ). Так було раніше, так є і зараз.

Водночас до внесення змін до п. 273.1 ПКУ (це відбулося 15.08.2018 р.) Законом України від 10.07.2018 р. № 2497-VIII (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 67, с. 3) вони напряму до бюджету цей податок не сплачували і декларацію не подавали.

Річ у тому, що в старій редакції п. 273.1 ПКУ прямо було зазначено: земельний податок за лісові землі справляється із власників таких земель як складова рентної плати за спецвикористання лісових ресурсів, тобто земподаток був складовою її ставок.

Після 15.08.2018 р. усе змінилося. Тепер п. 273.1 ПКУ вимагає за лісові землі окремо сплачувати земподаток і окремо рентну плату. Тобто власники лісових земель мають нараховувати та сплачувати плату за землю за загальними правилами.

Період сплати

З одним розібралися. Тепер з'ясуємо, коли ж вперше подавати декларацію з нарахованим земподатком і, відповідно, починати сплату податку.

Податківці вирішили, що вперше це робити власники лісових земель мають за серпень 2018 року. Ну а чому б і ні!? Зміни ж до п. 273.1 ПКУ було внесено 15.08.2018 р., тобто в серпні, а отже, і нараховувати податок потрібно саме з цього дня. Про це вони заявили у листі від 31.08.2018 р. № 26938/7/99-99-12-03-05-17 та консультації, наведеній у «Вісник. Офіційно про податки», 2018, № 34 (986).

Місцеві фіскали підхопили це і на своїх офіційних сайтах* почали проголошувати: нарахувати податок власники лісових земель мають шляхом подання звітної декларації або, якщо вона за місцем знаходження лісових земель уже подана, шляхом подання уточнюючої декларації не пізніше 20.09.2018 р.

* Див., наприклад, інформацію на сайті Івано-Франківської ДФС за посиланням: http://if.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/349829.html.

На наш погляд, такі висновки фіскалів помилкові. Аргументуємо це тим, що для нарахування земподатку за такі землі насамперед потрібно, щоб орган місцевого самоврядування належним чином затвердив ставки земподатку для таких земель. До сьогодні таких ставок не містить жодне їх рішення.

Тому якщо ваші органи місцевого самоврядування ще не установили ставки земподатку для лісових земель, то й подавати декларацію з нарахованим податком (звітну або уточнюючу) не потрібно. Без конкретної ставки суму земподатку не розрахувати.

Схожу позицію висуває й Комітет ВРУ з питань податкової та митної політики у листі від 19.09.2018 р. № 04-27/10-586 (ср. 025069200). У ньому він чітко дав зрозуміти фіскалам, що сплата земподатку за лісові землі можлива лише з 01.01.2020 р. Аргумент — п.п. 12.3.4 ПКУ, який не дозволяє посеред року встановлювати ставки на поточний рік. А вимагає затверджувати ставки на наступний рік не пізніше 15 липня поточного року. В іншому випадку ставки діють аж через рік. Опираючись на це і на дату введення в дію нових правил сплати земподатку, на думку Комітету ВРУ, ставки для лісових земель якщо й почнуть діяти, то не раніше 01.01.2020 р.

Аргументи Комітету ВРУ суперечливі. Річ у тому, що норми про те, що ставки податків повинні затверджуватися за півроку до початку бюджетного року на 2018 рік, як і в минулих роках, були призупинені (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 101, с. 6). І якщо якась місцева рада до кінця року встигне затвердити «лісоземельні» ставки на поточний рік, то платники податку змушені будуть подати звітність із земподатку за лісові землі.

Водночас, хоч би там що було, фіскали прислухалися до думки Комітету ВРУ. І листом від 19.09.2018 р. № 29130/7/99-99-12-02-03-17 вони відкликали свій лист із фіскальними висновками.

Тому на сьогодні і щонайменше до затвердження ставок земподатку для лісових земель податок сплачувати не доведеться.

Хоча й невелика, та все ж перемога! ☺

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
лісові землі, земельний податок, плата за землю, період сплати додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті