Теми статей
Обрати теми

Акт приймання-передачі та електронний підпис із запізненням

Адамович Наталія, податковий експерт, Альошкіна Наталя, податковий експерт, Амброзяк Наталя, юрист, Винокуров Дмитро, головний редактор журналу «Податки & бухоблік», Костюк Дмитро, заступник головного редактора, Ольховик Ольга, податковий експерт, Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань, Хмелевський Ігор, податковий експерт
Акт приймання-передачі виконаних робіт (послуг) в електронному вигляді був складений 1 травня. Але електронні підписи були поставлені тільки 1 червня. Чим може загрожувати така різниця в часі складання і підписання акта?

У тому, що електронний підпис накладається пізніше, ніж складання документа, немає нічого кримінального. Однак потрібно розуміти, що для податкового і бухобліку буде важлива тільки одна із цих дат. Відповідь на запитання учасника нашого семінару розкручуватимемо у двох напрямах:

— юридичному;

— податково-бухобліковому.

Юридичний аспект. ГКУ про будь-які акти приймання-передачі не говорить. У ЦКУ згадка про акт з виконаних робіт трапляється, але рідко. У свою чергу, акт за наданими послугами зовсім не згадується. І з точки зору ЦКУ це логічно: передавати-то нічого, послуга споживається в момент її надання (ч. 1 ст. 901 ЦКУ). Проте саме за допомогою акта найчастіше підтверджується факт надання послуги (виконання роботи) відповідно до умов договору.

Акт набуває юридичної ваги, зазвичай, з моменту підписання його сторонами. Хоча без винятків не обходиться. Наприклад, у межах будівельного підряду (ч. 4 ст. 882 ЦКУ) у разі відмови однієї зі сторін від підписання акта про це зазначається в такому документі, і він підписується іншою стороною. Причому цей акт недійсним може визнати тільки суд.

Часовий розрив між складанням і підписанням акта цілком допускається

Електронна форма особливої ролі не зіграє. Спеціальні Закон № 851 і Закон № 2155 конкретних строків для накладення підпису не встановлюють. Єдиний документ, де можуть фіксуватися такі строки, — договір. Але не забувайте, що створення електронного документа завершується саме накладенням електронного підпису (частина друга ст. 6 Закону № 851). Тобто, за загальним правилом, немає підписів — немає й електронного документа.

Податково-бухобліковий аспект.

1. Бухоблік. Згідно з ч. 5 ст. 9 Закону про бухоблік господарські операції повинні відображатися в облікових регістрах у тому звітному періоді, у якому вони були здійснені. Причому для цього потрібен первинний документ. А первинним він буде тільки після того, як у ньому будуть відображені всі обов’язкові реквізити згідно з ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік (у тому числі й підписи осіб, які брали участь у здійсненні цієї госпоперації). Тобто акт без підпису — не первинний документ.

Але відобразити операцію датою підписання акта (червнем) не можна, адже вона була здійснена в травні. Отже, щоб дотриматися вимог Закону про бухоблік, потрібен інший первинний документ. Наприклад, самоакт*.

* Див. детальніше в «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 25, с. 20.

2. Податковий облік: податок на прибуток. Оскільки прибуток у межах оподаткування визначається за правилами бухобліку (ст. 134 ПКУ), то відображати дохід ми будемо в травні (див. п. 1).

3. Податковий облік: ПДВ. Згідно з п. 187.1 ПКУ за загальним правилом датою виникнення податкових зобов’язань (ПЗ) вважатиметься дата однієї з подій, яка відбулася раніше:

а) дата надходження грошей;

б) дата оформлення документа, що підтверджує факт постачання послуги платником податків.

У нашому випадку цікавить п. «б». Як ми вже з вами з’ясували вище, акт без підпису не може вважатися повноцінним первинним документом, оформленим належним чином. Але зверніть увагу: ПКУ не називає конкретного документа. Тому постачання послуги можна підтвердити й іншим первинним документом, у тому числі самоактом. Про те, що у випадку з п. «б» підходить не лише акт приймання-передачі послуг, говорять і податківці (див. листи ДФСУ від 16.04.2019 р. № 1619/6/99-99-15-03-12-15/ІПК, від 17.04.2019 р. № 1644/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). А це означає, що ПЗ виникнуть на дату складання такого самоакта.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі