Продаж частки нижче номіналу за товар: сюрпризи ПДВ

В обраному У обране
Друк
Солошенко Людмила, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Липень, 2019/№ 54
Підприємство хоче продати частку в ТОВ за ціною нижче номіналу в обмін на товар. Чи треба донараховувати мінбазний ПДВ, якщо за частку номінальною вартістю 125000 грн. покупець розрахується товаром вартістю 60000 грн. (у тому числі ПДВ — 10000 грн.)?

Передусім зазначимо, що продати частку учасник може за будь-якою договірною ціною: як вище, так і нижче номінальної (чи покупної — якщо частка купувалася) вартості. Причому про наміри щодо продажу частки учасник товариства в першу чергу зобов’язаний письмово повідомити інших учасників (оскільки вони мають переважне право на придбання), проінформувавши їх про ціну і розмір частки та інші умови такого продажу. І якщо протягом 30 днів з дати отримання такого повідомлення учасники не скористалися своїм переважним правом на придбання, учасник на озвучених умовах може продати частку третій особі (ч. 3 ст. 20 Закону про ТОВ*). Хоча статутом ТОВ може встановлюватися інший термін і умови реалізації часток (ч. 6 ст. 20 Закону про ТОВ).

* Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018 р. № 2275-VIII. Детальніше про нього див. «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 34 і 2019, № 47.

Ну а тепер подивимося на ПДВ-облік.

Звичайні і мінбазні ПЗ

У продавця. Нагадаємо, що продаж корпоративних прав (КП) за грошові кошти не є об’єктом ПДВ (п.п. 196.1.1 ПКУ, лист ДФСУ від 11.04.2019 р. № 1551/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). Причому зовсім не важливо, як за гроші продається частка: нижче чи вище за номінал (нижче чи вище за покупну вартість). У будь-якому випадку продаж КП за грошові кошти не оподатковують ПДВ (БЗ 101.04).

Інша справа, якщо за КП буде негрошовий розрахунок. Приміром, як у нашому випадку, КП продаються за товар (чи продукцію, необоротні активи). Тоді продаж корпоративних прав — оподатковувана операція, що є об’єктом ПДВ. Тобто продавцеві КП треба нарахувати податкові зобов’язання (ПЗ) з ПДВ з договірної вартості частки.

Крім того, на жаль,

оскільки частка продається за ціною нижче номіналу, то за дешевий продаж ще доведеться розплатитися мінбазним ПДВ

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити