Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Різниці з податку на прибуток

Податки & бухоблік Липень, 2019/№ 55
Друк
У сьогоднішньому номері ви знайдете коротку підказку щодо найцікавіших для бухгалтера тем. Як кажуть, самий сік, без води, чітко, конкретно, по суті. Ну а якщо ви зіткнулися з нюансами — читайте наші публікації за наведеними посиланнями.

Почнемо з податку на прибуток. Тут найважливіше — різниці. Вони виникають унаслідок різних правил обліку тих самих операцій згідно з П(С)БО чи МСФЗ і згідно з ПКУ.

Для «різничних» цілей: (1) дохід рахується за останній (звітний) рік; (2) дохід рахується за правилами бухгалтерського обліку; (3) дохід рахується за вирахуванням непрямих податків (ПДВ, акцизу); (4) платники з обсягом доходу менше (або рівним) 20 млн грн. вважаються малодохідниками, а з обсягом доходу більше 20 млн грн. — високодохідниками. При розрахунку 20-мільйонного обсягу доходу орієнтуватися потрібно на рядок 2000 Звіту про фінансові результати.

Усі різниці можна умовно розділити на два типи:

«вибіркові» різниці, визначені розд. ІІІ ПКУ, що (за винятком збитків минулих років) стосуються тільки високодохідників і малодохідників, які добровільно вирішили визначати різниці;

різниці «для всіх», визначені іншими розділами ПКУ, які повинні визначати всі платники, незалежно від обсягу свого доходу.

Можна прийняти рішення про незастосування різниць, визначених розд. ІІІ ПКУ, не більше одного разу протягом безперервної сукупності років, в кожному з яких виконується критерій щодо розміру доходу (п.п. 134.1.1 ПКУ). Наприклад, у 2018 році дохід менше 20 млн грн. і прийнято рішення не коригувати фінрезультат 2018 року на різниці з розд. ІІІ ПКУ, а у 2019 році перевищено 20-мільйонний «поріг». Це означає, що право не визначати різниці втрачено. Однак, можливо, це не назавжди, а лише на 2019 рік. Якщо у 2020 році буде дотримано 20-мільйонний критерій, фіскали допускають не застосовувати різниці (див. лист ДФСУ від 25.01.2019 р. № 278/6/99-99-15-02-02-15/ІПК).

Така ж ситуація якщо до 2019 року платник увесь час мав обсяг доходу понад 20 млн грн., а у 2019 році — менше 20 млн грн. У такому разі платник визначає різниці згідно з розд. ІІІ ПКУ за підсумками 2018 року, а за підсумками 2019 року має право їх не визначати. Навіть якщо у проміжних (квартальних) деклараціях він такі різниці визначав.

Для того, щоб не визначати різниці, передбачені розд. ІІІ ПКУ, потрібно в декларації за кожен період (рік) незастосування різниць у полі «Наявність рішення» проставити позначку, а у полі «Прийнято рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці» — проставити номер та дату розпорядчого документа, на підставі якого прийнято таке рішення. Якщо платник мав право не застосовувати різниці, але не проставив цю позначку, він може виправити цю помилку, подавши УД (БЗ 102.23.02).

Коригування фінрезультату на суми різниць здійснюється за допомогою додатка РІ. Заповнювати цей додаток потрібно платникам, у яких протягом звітного року виникли «різничні» операції, передбачені ПКУ. Малодохідник може заповнювати додаток РІ тільки щодо «обов’язкових» різниць. Тобто якщо у малодохідника є збитки минулих років, йому достатньо заповнити в додатку РІ лише рядок 3.2.4. А от інші рядки в такому додатку РІ йому можна не заповнювати і додаток АМ не подавати (БЗ 102.23.02).

Що ще ми писали на цю тему

№ з/п

Назва статті/теми номера/спецвипуску

Джерело

1

Із мало- у високодохідники і навпаки

2019, № 22, с. 7

2

Додаток РІ — різниці

2019, № 11, с. 2

3

УПК від Мінфіну: «нерезидентські» різниці — за роком

2018, № 95, с. 2

4

Різниці з податку на прибуток

2017, № 103-104, с. 7

5

Різниці з податку на прибуток (тематичний номер)

2017, № 52

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі