Помилка в номенклатурі податкової накладної

Альошкіна Наталя, податковий експерт
Податки & бухоблік Липень, 2019/№ 56
В обраному У обране
Друк
У липні 2018 року наше підприємство придбало обладнання з оплатою у розстрочку. За першою подією продавець склав і зареєстрував податкову накладну (ПН), яку ми включили до податкового кредиту (ПК). При цьому в номенклатурі такої ПН продавець припустився помилки — зазначив зовсім інше обладнання. Чи мали ми право на ПК за такою ПН? Якщо ні, то як виправити ситуацію? (м. Харків)

На жаль, покупець не має права декларувати податковий кредит на підставі ПН з помилковою номенклатурою. Ну а оскільки дефектна ПН вже потрапила до ПДВ-декларації за липень 2018 року, вам необхідно подати уточнюючий розрахунок (УР) і виключити її зі складу минулорічного липневого ПК.

Відновити кредит ви зможете тільки після складання і реєстрації продавцем в ЄРПН виправляючого РК. А тепер пояснимо детальніше.

Право на ПК. Платник має право за першою подією сплачені/нараховані суми податку віднести до складу ПК за усіма придбаннями, незалежно від напряму їх використання, за наявності ПН, складеної і зареєстрованої продавцем в ЄРПН (пп. 198.1, 198.6 і 201.10 ПКУ). Така ПН повинна містити усі обов’язкові реквізити. Як ви знаєте, номенклатура товарів/послуг і їх кількість/обсяг є одним з обов’язкових реквізитів ПН (п.п. «е» п. 201.1 ПКУ). При цьому податківці наполягають на тому, щоб номенклатура в ПН відповідала формулюванням у первинних документах, що супроводжують постачання товарів/послуг (лист ДФСУ від 01.02.2019 р. № 357/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Хоча зауважимо, що з урахуванням абзаців третього та одинадцятого п. 201.10 ПКУ податкові накладні, зареєстровані в ЄРПН з неістотними помилками в обов’язкових реквізитах (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати операцію, повинні служити підтвердженням ПК у покупця (лист ДФСУ від 02.10.2018 р. № 4269/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Проте оскільки в цьому випадку в ПН, складеній і зареєстрованій в ЄРПН в липні 2018 року, припустилися серйозної помилки — зазначено не те обладнання, яке фактично було поставлено (згідно з первинними документами), — про жодну ідентифікацію операції говорити не доводиться. Тобто

право на ПК за такою ПН у вас як у покупця відсутнє

До речі, фіскали й раніше не визнавали ПК на підставі ПН з такими помилками (див. листи ДФСУ від 05.07.2018 р. № 2979/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, від 29.06.2017 р. № 873/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). А тим більше зараз, коли вони намагаються викосити ПК навіть за тими ПН, в яких припустилися незначної помилки в найменуванні покупця*, гадаємо, ПН з помилкою в номенклатурі вони тим паче відбракують. Тому вам як покупцеві необхідно, не чекаючи перевірки податківців, самостійно відкоригувати ПК за липень 2018 року.

* Фіскали наполягають на тому, що повне/скорочене найменування продавця/покупця в ПН повинно чітко відповідати статутним документам. Інакше таке порушення заважає ідентифікувати операцію (officevp.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/383774.html, листи ДФСУ від 29.05.2019 р. № 2453/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, ГУ ДФС у м. Києві від 19.02.2019 р. № 614/ІПК/26-15-12-01-18).

А ось помилки в ПН успішно підлягають виправленню через РК (останній абзац п. 192.1 ПКУ), який складає продавець.

Як продавцеві виправити ПН. Виправлення несумових помилок, пов’язаних із заповненням помилкової номенклатури, продавець здійснює за допомогою РК, який складає поточною датою виявлення помилки. У такому РК змінюють помилкову номенклатуру на правильну і заповнюють два рядки (див. 101.16 БЗ):

— першим рядком (з «-») прибирають рядок ПН з неправильною номенклатурою;

— другим рядком (з «+», з новим порядковим номером) додають рядок з правильною номенклатурою.

При цьому, зокрема, заповнюють «кількісні» гр. 7, 8 РК («Коригування кількості»), а «цінові» гр. 9, 10 не заповнюють.

У гр. 2.1 РК до ПН причиною коригування в усіх рядках РК зазначають код причини «104» «Зміна номенклатури». Обом рядкам (помилковому і виправленому) присвоюють однаковий порядковий номер групи коригування в гр. 2.2 РК. Детальні роз’яснення і приклади заповнення РК наведені у листі ДФСУ від 27.11.2018 р. № 36942/7/99-99-15-03-02-17 (див. також «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 1-2).

Оскільки виправляючий РК нульовий, то реєструє його продавець. І не забудьте, що програмне забезпечення налаштоване так, що виправляючий РК може бути зареєстрований тільки до тієї ПН, з дати складання якої минуло не більше 1095 календарних днів (лист ДФСУ від 25.10.2018 р. № 4552/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Виправляємо ПДВ-декларацію. Покупець виправляє помилку в ПДВ-декларації за липень 2018 року (знімає податковий кредит) шляхом подання УР до неї. При цьому до гр. 4 УР переносимо всі (а не тільки ті, що виправляються) показники з помилкової декларації (нагадаємо, якщо до декларації вже подавалися УР, то беремо дані з гр. 5 останнього УР). У гр. 5 зазначаємо правильні показники, а в гр. 6 виводимо різницю з відповідним знаком. При цьому з УР подаємо уточнюючий додаток Д5 на суму помилки (тобто знімаємо помилковий ПК з «-» одним рядком).

Оскільки помилка призвела до заниження податкових зобов’язань, то при появі недоплати доведеться нарахувати з цієї суми «самоштраф» у розмірі 3 % (ряд. 18.1 УР). А ось пеню у такому разі платник не розраховує і не відображає в УР (це зробить програмне забезпечення фіскальної служби). Крім того, з 01.01.2019 р. (після оновлення підпункту 129.1.3 ПКУ і виключення пункту 129.9 ПКУ), можливо, взагалі вийде уникнути нарахування пені за увесь період заниження ПЗ (детальніше див. «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 12, с. 4).

Відновлюємо ПК. Зробити це покупець може після виправлення продавцем ПН (складання і реєстрації продавцем виправляючого РК). Причому якщо такий РК зареєстрований своєчасно, то покупець відображає ПК у ряд. 10.1 ПДВ-декларації в періоді його складання, а якщо з порушенням установлених строків — то в періоді його реєстрації (п. 198.6 ПКУ, див. лист ДФСУ від 28.12.2015 р. № 27917/6/99-99-19-03-02-15). Втім ПК можна відобразити і в наступних періодах, але не пізніше 1095 днів з дати складання ПН.

Ну а що стосується продавця, то він зобов’язаний декларувати ПЗ у звітному періоді їх виникнення незалежно від дефектності складеної ПН. Тому йому жодних коригувань у ПДВ-деклараціях робити не доведеться. Детальніше про виправлення ПН-помилок див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 34.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд