Основна зарплата: якщо місяць відпрацьовано не повністю

В обраному У обране
Друк
Ушакова Лілія, експерт з питань оплати праці
Податки та бухгалтерський облік Червень, 2019/№ 44
Лист Держпраці від 27.05.2019 р. № 4340/4/4.1-ДП-19
Лист Мінсоцполітики від 15.04.2019 р. № 553/0/206-19

висновок документа

Якщо працівник, якому встановлений оклад (шестиденний робочий тиждень), відпрацював місяць не повністю, то основну зарплату розраховуємо пропорційно відпрацьованому часу, а саме виходячи з кількості робочих днів у такому місяці

Сьогодні ми пропонуємо до вашої уваги два листи, присвячені одній темі: розрахунку основної зарплати працівникові, якому встановлений місячний оклад (тарифна ставка).

Обидва ці листи є відповідями на наші запити. Чому ми вирішили звернутися до цієї теми знову і порушили спокій Мінсоцполітики і Держпраці? Розповідаємо.

Ні для кого не секрет, що в роботодавців найпопулярнішою формою оплати праці є почасова. Її застосовують там, де результати праці вимірюються кількістю відпрацьованого часу. Відповідно, і розмір основної зарплати працівників при такій формі оплати праці залежить від тарифної ставки (окладу) і кількості відпрацьованого часу.

Визначитися з кількістю фактично відпрацьованого часу нам допомагає Табель обліку робочого часу. Оклади (тарифні ставки) зафіксовані в штатному розписі.

Бери та розраховуй! ☺

Якщо працівник з погодинною оплатою праці (встановлена годинна тарифна ставка), то суму основної зарплати за місяць знаходимо як добуток його годинної тарифної ставки в гривнях і відпрацьованого часу в цьому періоді в годинах.

Якщо працівникові встановлена місячна тарифна ставка (оклад) і він повністю відпрацював усі дні за графіком роботи в місяці, за який здійснюється розрахунок зарплати, то йому нараховують тарифну ставку (оклад) в повному розмірі.

Тобто в цьому випадку розмір його основної зарплати не залежить від кількості відпрацьованого часу в конкретному місяці. Це й зрозуміло, адже оклад (місячна тарифна ставка) — це норма оплати праці за місяць.

А якщо працівник, оплата праці якого здійснюється виходячи з тарифної ставки (окладу), відпрацює через якісь причини (наприклад, хвороба, відпустка) не всі дні місяця, які згідно з графіком є для нього робочими?

Тоді його основну зарплату слід розрахувати пропорційно відпрацьованому часу.

Що є одиницею виміру відпрацьованого часу для цілей розрахунку основної зарплати працівникові з місячною тарифною ставкою (окладом)?

На що орієнтуватися бухгалтерові при розрахунку: на фактично відпрацьовані дні чи години? Адже в Табелі обліку використання робочого часу фіксується як кількість фактично відпрацьованих днів, так і кількість фактично відпрацьованих годин протягом місяця!

Ці питання постійно вносять розбрат серед бухгалтерів. Одні з них при розрахунку основної зарплати працівникам, яким встановлений оклад (місячна тарифна ставка), орієнтуються на години, інші — на дні.

І все б нічого, але... через «гру цифр» (оклад ділимо і множимо на дні або ділимо і множимо на години) можуть вийти різні суми основної зарплати. У результаті такий різнобій грає на руку інспекторам праці.

Тож ще рік тому, коли пішла хвиля інспекційних відвідувань, ми вирішили розставити усі крапки над «і» та звернулися з офіційним запитом з цього питання до Мінсоцполітики.

У своєму листі від 27.12.2017 р. № 2993/0/101-17* (відповідь на наш запит) трудове відомство зазначило: якщо працівник, якому встановлено оклад (місячну тарифну ставку), відпрацював не всі робочі дні місяця, розрахунок суми основної зарплати здійснюється виходячи з розрахованого денного заробітку і кількості фактично відпрацьованих ним робочих днів у такому місяці.

* Див. «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 52-53, с. 43, № 9, с. 4.

І тільки у випадках, коли працівник відсутній на робочому місці протягом декількох годин (запізнився на роботу на декілька годин, перебував у суді тощо), оплата відпрацьованих годин цього дня здійснюється виходячи з розрахункового годинного заробітку працівника. Зверніть увагу: тільки цього дня! За інші робочі дні оплата праці здійснюється виходячи з розрахованого денного заробітку працівника.

Здавалося б, усе. Відповідь на запитання є. Можна із спокійною душею нараховувати працівникам зарплату.

Але деяких читачів збентежило те, що озвучений вище лист Мінсоцполітики був відповіддю на запитання щодо розрахунку основної зарплати працівникові з п’ятиденним робочим тижнем. А при п’ятиденці тривалість щоденної роботи може бути рівною (8 годин на день х 5 днів на тиждень). У результаті при розрахунку основної зарплати за фактично відпрацьований час виходитимуть одні й ті ж суми, незалежно від того, години чи дні брали участь у розрахунках (хоча якщо в місяці буде скорочення тривалості роботи на 1 годину перед святами, знову буде перекіс).

Інша річ — підприємства із шестиденним робочим тижнем! Їх законодавець зобов’язав не лише дотримуватися тижневої норми робочого часу, а й забезпечувати дотримання граничної денної норми робочого часу (див. ст. 52, 53 КЗпП).

Наприклад, при тижневій нормі робочого часу 40 годин на підприємствах з шестиденним робочим тижнем тривалість щоденної роботи не повинна перевищувати 7 годин, а напередодні вихідних днів — 5 годин. У результаті маємо різну тривалість щоденної роботи в різні дні тижня.

Так, може, при шестиденці треба орієнтуватися на години, а не на дні?

У своїх консультаціях** ми завіряли бухгалтерів, що принцип розрахунку основної зарплати «окладникові» (працівникові з тарифною ставкою) не залежить від тривалості встановленого на підприємстві робочого тижня (п’ятиденка або шестиденка).

** Див. «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 15.

Але, погодьтеся, мати листа-роз’яснення ніколи не зашкодить! ☺ Тим паче, якщо це роз’яснення Держпраці — органу, якій здійснює контроль за дотриманням роботодавцями законодавства про працю!

Саме тому ми надіслали два листи з однаковим запитом до Держпраці та Мінсоцполітики.

Текст запиту був такий. Працівникові встановлено шестиденний робочий тиждень (з понеділка по п’ятницю робочий день — 7 год, у суботу — 5 год). Його оклад за місяць — 5500 грн. (доплат, премій немає). У січні такому працівникові надано відпустку тривалістю 24 календарних дні (з 8 по 31 січня 2019 року).

Як правильно розрахувати його зарплату за робочі дні з 2 по 5 січня?

Варіант 1. Виходячи з відпрацьованих робочих годин:

5500 грн. : 167 год x (3 дн. x 7 год + 1 дн. x 5 год) = 856,29 грн.

Варіант 2. Виходячи з відпрацьованих робочих днів:

5500 грн. : 25 дн. x 4 дн. = 880 грн.

І... ура! Обидва відомства, і Держпраці, і Мінсоцполітики, зійшлися у відповідях, підтвердивши правильність нашої позиції щодо розрахунку основної зарплати!

Отже, якщо працівникові встановлено оклад (місячну тарифну ставку), то основна зарплата:

— за повністю відпрацьований згідно з графіком роботи підприємства (індивідуальним графіком роботи) місяць дорівнюватиме окладу (тарифній ставці);

— за місяць, який був відпрацьований не повністю через хворобу, відпустку тощо, буде розрахована пропорційно фактично відпрацьованим дням (а не годинам!) протягом місяця.

Тривалість робочого тижня, а також щоденної роботи працівника-окладника протягом робочого тижня тут не важливі.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити