Ділова поїздка непрацівника

В обраному У обране
Друк
Ольховик Ольга, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Червень, 2019/№ 44
З метою збільшення продажів директор відбуває у відрядження за кордон. Разом з ним туди їде стороння особа, яка не пов’язана з підприємством. Чи може підприємство направити у відрядження сторонню особу? І які документи необхідно для цього оформити? Як бути з компенсацією витрат на поїздку такої особи? Відповіді на ці запитання ви знайдете в нашій статті.

НЕ працівник — НЕ відрядження

Відразу скажемо: з точки зору трудового законодавства (див. ст. 121 КЗпП) поїздка непрацівника підприємства не може вважатися службовим відрядженням. Навіть якщо «чужак» їде туди виключно в інтересах вашого підприємства. Адже поняття «службове відрядження» застосовується у сфері трудових відносин. А в цій ситуації між підприємством і сторонньою особою трудових відносин немає.

Тобто відряджати у наказному порядку керівник підприємства може виключно свого працівника. Це підтверджує, зокрема, визначення з п. 1 розд. 1 Інструкції № 59*, в якому сказано, що службове відрядження — це поїздка працівника за розпорядженням керівника підприємства на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи.

* Інструкція про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджена наказом Мінфіну від 13.03.98 р. № 59.

І хоча Інструкція № 59 поширює свою дію тільки на бюджетників, орієнтуватися на це визначення доцільно і госпрозрахунковим підприємствам, оскільки в інших нормативних документах визначення поняття «службове відрядження» немає.

Відповідно і наказ (розпорядження) про відрядження особи, яка не пов’язана з підприємством, складати не слід. Відносини з нею цілком вписуються в межі цивільного законодавства. Тому й урегулювати їх можна шляхом укладення цивільно-правового договору (ЦПД). Тобто витрати, понесені фізособою-непрацівником у діловій поїздці, можна компенсувати у складі винагороди, що виплачується за умовами ЦПД.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити