Кредит-нота нерезиденту: можна, але не завжди

В обраному У обране
Друк
Ольховик Ольга, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Червень, 2019/№ 44
Після того, як товар був експортований, між українським підприємством-продавцем і покупцем-нерезидентом була досягнута домовленість про надання знижки. Чи можна оформити таку знижку шляхом складання кредит-ноти? І як відобразити цю операцію у бухгалтерському і податковому обліку?

Спочатку нагадаємо, що кредит-нота є сповіщенням покупця про зменшення договірної вартості товару. А підставою для такого сповіщення виступає сам договір або додаткова угода до нього. У них і має бути передбачена можливість та умови надання такої знижки, а також порядок її оформлення за допомогою кредит-ноти. Але, безумовно, умови договору не повинні суперечити законодавству. А чи дозволяє закон надавати нерезидентам «постекспортні» знижки?

Як згідно із законом?

Операції з експорту товарів, не оплачених (чи не повністю оплачених) на дату їх митного оформлення, підлягають валютному нагляду (п.п. 1 п. 6 Інструкції № 7*). А вартість «піднаглядних» експортованих товарів (і відповідно сума «піднаглядної» валютної виручки) може бути зменшена тільки в чітко визначених випадках. Їх вичерпний перелік наведений у п. 12 Інструкції № 7 (див. також БЗ 114.02).

* Затверджена постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 7.

До таких випадків, зокрема, відносять:

— перегляд ціни товарів у зв’язку з невідповідністю їх кількісних та/або якісних характеристик умовам договору — на суму товарів, що недопостачають та/або неякісних.

При цьому врахуйте: рішення про таку невідповідність приймає Міжнародний комерційний арбітражний суд або Морська арбітражна комісія при Торгово-промисловій палаті чи інший орган (експертна організація і т. д.), уповноважений розглядати спори або засвідчувати таку невідповідність за правилами і звичаями країни знаходження сторони договору або третьої країни згідно з умовами договору;

— перегляд ціни товарів внаслідок дії форс-мажорних обставин, які призвели до зміни кількісних та/або якісних характеристик товару, — на суму товарів, що недопостачають та/або неякісних.

Така зміна ціни товару має бути підтверджена Торгово-промисловою палатою або іншим уповноваженим органом (експертною організацією) за правилами і звичаями країни розміщення сторони договору або третьої країни згідно з умовами договору;

— знищення, конфіскацію, крадіжку, псування, втрату товарів — на суму їх вартості (якщо право власності на товар згідно з умовами договору належить резидентові).

І знову ж таки: наявність таких обставин має бути підтверджена органами, уповноваженими здійснювати таке підтвердження згідно із законодавством країни, в якій відбулися відповідні події.

Ваша ситуація вписується у встановлені рамки? Тоді сміливо оформляйте надану нерезиденту знижку кредит-нотою.

А якщо ваші підстави для надання знижки в п. 12 Інструкції № 7 не згадані та/або підтвердити їх належним чином не є можливим?

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити