Теми статей
Обрати теми

Дивіденди в гривні перераховують в інвалюту на дату виплати

Свіриденко Алла, податковий експерт
Постанова ВС від 16.04.2019 р. у справі № 804/6909/17*

* reyestr.court.gov.ua/Review/81366768.

Суть спору

Порядок виплати дивідендів, затверджений загальними зборами приватного акціонерного товариства (ПАТ), передбачає, що дивіденди акціонерам-нерезидентам виплачують в іноземній валюті (долари США, євро) за курсом НБУ на дату ухвалення рішення про виплату дивідендів. Тому після прийняття акціонерами рішення про розподіл чистого прибутку (вираженого, звісно, в гривнях) заборгованість перед нерезидентами за нарахованими дивідендами переводили у валюту. Після цього на кожну дату балансу ПАТ перераховувало валютну заборгованість з урахуванням зміни курсу валют, а отримані від’ємні курсові різниці (КР) включало до складу витрат і в бухгалтерському, і в податковому обліку.

Податківці при перевірці прибрали з витрат суму КР, донарахували податок на прибуток, а також штрафні санкції за його заниження. ПАТ оскаржило відповідні податкові повідомлення-рішення в суді.

Окружний адмінсуд у частині позовної вимоги, що цікавить нас, задовольнив позов підприємства, а апеляційний суд залишив це рішення без змін**. Не погоджуючись із висновками попередніх судових інстанцій, податківці подали касаційну скаргу.

** reyestr.court.gov.ua/Review/71416944 і reyestr.court.gov.ua/Review/74783347 відповідно.

Позиція податкових органів

На думку контролерів, зобов’язання з виплати дивідендів, первісно розраховані виходячи з гривневої величини чистого прибутку підприємства, не належать до операцій у валюті. При ухваленні рішення про виплату дивідендів перераховувати заборгованість перед акціонерами-нерезидентами в інвалюту не треба, так само як і визначати КР за такою заборгованістю.

Своїми діями підприємство нібито порушило п.п. 153.1.1 ПКУ (у редакції, що діяла на той момент), що призвело до завищення витрат, які беруть участь у розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток, і, як наслідок, до заниження податкового зобов’язання з цього податку.

Вирішення справи судом

Окружний та апеляційний суди дійшли висновку, що облік зобов’язань з виплати дивідендів нерезидентам у валюті вписується в законодавчі норми, що діяли на момент ухвалення такого рішення. Тобто підприємство зобов’язане було перераховувати свої валютні зобов’язання і визначати КР за такою заборгованістю.

ВС, у свою чергу, прийняв рішення про відміну постанов судів попередніх інстанцій і тим самим визнав правомірною позицію податківців. Проаналізувавши положення МСБО 21 «Вплив змін валютних курсів», судді дійшли висновку: оскільки офіційною валютою в Україні є гривня, функціональною валютою*** позивача є гривня, розмір нарахованих дивідендів первісно визначається також у гривні, то й облік заборгованості за дивідендами повинен був вестися у нацвалюті. А ось валютний еквівалент заборгованості слід було визначати при виплаті дивідендів нерезиденту за курсом НБУ на дату платежу. Простіше кажучи,

*** Функціональна валюта — це валюта основного економічного середовища, в якому суб’єкт господарювання здійснює свою діяльність (§ 8 МСБО 21).

ВС визнав поза законом облік заборгованості за дивідендами в інвалюті, а також включення до складу витрат КР, що виникають при перерахунку такої заборгованості у зв’язку зі зміною валютного курсу

Думка редакції

Перед нами цілком справедливе рішення ВС, яким найвищий судовий орган підвів рису під майже дворічною судовою суперечкою між підприємством, що виплачує дивіденди акціонерові-нерезиденту, і податківцями.

Абсолютно згодні з остаточним вердиктом Верховного Суду.

МСБО 21 застосовують, зокрема, для обліку операцій в інвалюті. У свою чергу, операція в інвалюті — це, серед іншого, операція, при якій суб’єкт господарювання бере на себе зобов’язання, визначені в іноземній валюті (§ 20 МСБО 21).

Тут же трохи інша ситуація. Валютою надання звітності для підприємств-резидентів є гривня. Саме у гривні виражена величина нерозподіленого прибутку підприємства, який і є базою для нарахування дивідендів пропорційно частці учасників у статутному капіталі підприємства.

Виходить, спочатку дивіденди акціонерові-нерезиденту нараховують у гривні. Тобто при первісному визнанні у емітента виникає гривневе, а не валютне зобов’язання, і перераховувати його у валюту звітності, а також нараховувати у зв’язку з цим КР немає необхідності.

Більше того, якщо навіть з’явиться можливість нарахування дивідендів у валюті, то КР за перерахунком не повинні лягати на витрати, а мають відображатися у складі додаткового капіталу (детальніше див. «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 23, с. 4).

Тут інше питання. Оскільки йдеться про дивіденди іноземному інвесторові, то завдання підприємства — правильно перерахувати суму дивідендів, нарахованих у гривнях, в іноземну валюту.

Досить часто в рішенні про виплату дивідендів для цього використовують курс на дату ухвалення відповідного рішення. І роблять помилку, порушуючи вимоги нацбанківських нормативів, що регламентують порядок і умови торгівлі іноземною валютою****.

**** Положення, затверджене постановою Правління НБУ від 10.08.2005 р. № 281, яке втратило силу з 07.02.2019 р., а йому на зміну прийшло Положення, затверджене постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 5.

Так, наприклад, п. 6 гл. 3 розд. II нині скасованого Положення № 281 (у редакції, що діяла на момент першого нарахування дивідендів ПАТ) передбачав, що обсяг інвалюти, яка придбавається, обмінюється і перераховується для виплати дивідендів іноземному інвесторові, не може перевищувати обсягу фактичних зобов’язань перед інвестором згідно з рішенням про виплату дивідендів.

Що це означає? Припустимо, підприємство прийняло рішення про виплату дивідендів у сумі 540000 грн. На дату ухвалення рішення курс НБУ складав 27 грн./$ і валютний еквівалент нарахованих дивідендів — $20000. На дату виплати дивідендів курс склав 28 грн./$. Тому для виплати $20000 підприємство повинне витратити вже 560000 грн., що перевищує фактичний обсяг зобов’язань перед інвестором з рішення про виплату дивідендів (540000 грн.). Тобто наявне пряме порушення вищезгаданої норми.

Щоб уникнути подібних ситуацій, ми рекомендуємо***** спочатку в рішенні про виплату дивідендів установлювати належну нерезиденту-інвесторові суму тільки (!) в гривнях і не перераховувати її у валюту за курсом на дату рішення. А ось уже на дату виплати дивідендів перерахуєте нараховану суму в гривнях в інвалюту за курсом НБУ, встановленим на цю дату. Тоді коливання курсу валюти не призведе до розбіжності між розміром дивідендів у гривнях, зафіксованим у рішенні, і сумою в гривнях, яка відповідає валютному еквіваленту дивідендів за новим курсом на дату виплати.

***** Подробиці обліку дивідендів, нарахованих і виплачених на користь нерезидента, див. у «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 13, с. 15.

Свого часу так чинити пропонував НБУ в листі від 26.11.2018 р. № 40-0006/63031. А ось зараз до аналогічного висновку дійшов і ВС.

Усе те ж саме справедливе і в сьогоднішніх законодавчих реаліях. Так, п.п. 1 п. 71 розд. VI нового Положення № 5 сформульований ще конкретніше. Він забороняє підприємствам у разі придбання валюти для виплати дивідендів використовувати суму в гривнях, яка перевищує суму дивідендів, що належать іноземному інвесторові згідно з рішенням емітента в гривнях. Крім того, встановлює, що перерахунок зобов’язань перед учасниками з гривні в інвалюту у разі перерахування власної валюти з метою виплати дивідендів здійснюється за офіційним курсом НБУ на дату здійснення операції (тобто перерахування валюти).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі