Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Пальний (та спиртовий) акциз: нове

Павленко Олексій, податковий експерт
Податки & бухоблік Листопад, 2019/№ 88
Друк
Ви вже дещо знаєте про зміни у ПКУ, внесені Законом України від 20.09.2019 р. № 129-ІХ в частині пального (і спиртового) акцизу (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 86, с. 3). Сьогодні зупинимося на них трохи детальніше.

Акцизні накладні. По-перше, з 20 жовтня внесено зміни в п. 25 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ, що регулює питання початку застосування штрафів згідно з пп. 1202.1 — 1202.3 ПКУ за не(своєчасну) реєстрацію АН/РК в ЄРАН.

Тепер вказано, що норми пп. 1202.1-1202.3 ПКУ не застосовуються до АН/РК, які платник зобов’язаний скласти з 1 липня по 30 листопада 2019 року.

Раніше, нагадаємо, в цьому п. 25 говорилося про застосування норм п. п. 1202.1 — 1202.3 ПКУ, якими введені нові штрафні санкції з 1 жовтня (подробиці — в «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 78, с. 9).

Головні податківці (погодивши з Мінфіном) на своєму сайті роз’яснили, що ці санкції можуть бути застосовані до АН/РК, дата реєстрації яких розпочинається з 1 жовтня. Але у такому вигляді п. 25 діяв до 20 жовтня, а з цієї дати текст вже змінили, як ми вказали вище. Схоже, в період з 1 по 20 жовтня податківці, знаючи про цю зміну, до «нових» АН/РК не застосовували ці санкції.

Починаючи з 20 жовтня санкції пп. 1202.1 — 1202.3 ПКУ до АН/РК, складених з 1 липня по 30 листопада 2019 року, вже застосовувати незаконно. Причому, виходячи з такого формулювання, коли б ви такі АН/РК не зареєстрували в ЄРАН — до 30 листопада або після цієї дати, і навіть якщо ви їх взагалі в ЄРАН не зареєструєте — у фіскалів тепер немає підстав застосовувати щодо таких АН/РК санкції згідно з пп. 1202.1 — 1202.3 ПКУ. Проте це не стосується АН/РК з датами складання до 1 липня і починаючи з 1 грудня — за їх не(своєчасну) реєстрацію ці штрафи застосовуватимуться на загальних підставах!

По-друге, згідно з новим п. 28 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ платники пального акцизу з 20 жовтня отримали можливість зареєструвати в ЄРАН другі екземпляри АН, виписаних на розподіл «першолипневих» залишків пального між акцизними складами. Річ у тім, що термін реєстрації таких АН фіскали (спираючись на п. 23 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ) обмежили липнем, і програмне забезпечення не допускало їх реєстрацію в пізніші дати. Тому довелося вирішувати це питання тільки шляхом внесення змін до ПКУ. Плюс цим новим п. 28 додана можливість в такій ситуації виправити помилки, які були допущені в перших екземплярах АН в реквізитах одержувача або акцизного складу, на який отримано пальне, шляхом правильної перевиписки (і реєстрації в ЄРАН) другого екземпляра АН.

А ось якщо ви не встигли зареєструвати в липні навіть перший екземпляр таких АН, то пиши пропало...☹

Акцизні склади. Внесли зміни в п. 25 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ про те, що п. 1281.2 ПКУ, що передбачає шалені (1 і 2 млн грн.) штрафи за нереєстрацію акцизних складів, застосовується з 1 жовтня 2019 року. Нагадаємо, що ця штрафна норма спочатку набула чинності з 1 липня (щоправда, нам доки не відомо, щоб до когось фіскали застосували цей дикий штраф). При новому формулюванні навіть якщо б когось з 1 липня по 1 жовтня оштрафували, ППР логічно було б відкликати (у світлі ст. 58 Конституції і рішення КСУ від 09.02.99 р. № 1-рп/99).

Крім того, вважаємо, що коли ви хоч і несвоєчасно, але встигли до 1 жовтня зареєструвати акцизні склади, то податківці вже не мають права вас штрафувати. Про нюанси застосування цього штрафу читайте також в «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 78, с. 9.

Інше. Змінами в п. 26 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ до 30 листопада 2019 року (включно) продовжений діючий (визначений в цьому пункті) порядок підтвердження цільового використання бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів для погашення податкових векселів, виданих виробниками й імпортерами.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць