Фінзвітність не за формою: наслідки очима податківців

Свіриденко Алла, податковий експерт
Податки & бухоблік Жовтень, 2019/№ 86
В обраному У обране
Друк
За матеріалами категорії 102.25 Бази знань

висновок документа

За подання «чужого» комплекту фінзвітності посадовим особам підприємства загрожує адмінштраф з боку органів статистики за ст. 1863 КУпАП. Податківцям доведеться подати уточнюючу декларацію з податку на прибуток і додати до неї фінзвітність, складену за правильною формою

Загальновідомий факт, що форма, за якою підприємство складає та подає фінзвітність, залежить від масштабу підприємства:

— великі і середні підприємства звітують за повною формою з НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»;

— малі підприємства*, визнані такими згідно із Законом про бухоблік**, подають Фінансову звітність малого підприємства (форми № 1-м і № 2-м);

* Малі і мікропідприємства за бажання можуть подавати замість форм № 1-м (1-мс) і № 2-м (2-мс) повноформатний Баланс і Звіт про фінансові результати з НП(С)БО 1 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 81, с. 3).

** Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-XIV.

— мікропідприємства*, віднесені до таких тим же Законом про бухоблік, складають Фінансову звітність мікропідприємства (форми № 1-мс і № 2-мс).

Форми скороченої фінансової звітності для «малюків» — «м» і «мс» — передбачені НП(С)БО 25 «Спрощена фінансова звітність».

Відступлення від цих правил вважається порушенням порядку складання фінзвітності!

Наприклад, подібне порушення має місце, якщо велике/середнє підприємство подає користувачам скорочену за показниками фінансову звітність з НП(С)БО 25 або мале/мікропідприємство складає «чужий» комплект фінзвітності — замість «м» — «мс» і навпаки.

Що чекає на підприємство за таке порушення?

Наш варіант відповіді ви вже знаєте (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 81, с. 11). А ось тепер про своє розуміння проблеми розповіли й податківці. При цьому особливо ліберальствувати контролери не стали.

Не за формою — до статистики. У цьому порушенні податківці зуміли-таки розгледіти підстави для застосування адмінштрафу за ст. 1863КУпАП. Нагадаємо: вона встановлює відповідальність у вигляді штрафу на посадових осіб підприємства за подання органам статистики даних для проведення статспостережень не за формою, передбаченою звітно-статистичною документацією. Розмір штрафу — від 170 до 255 грн. Накладають його не податківці, а органи статистики. Саме вони мають право розглядати справи про адміністративні правопорушення, зазначені в ст. 1863 КУпАП (ст. 2443 КУпАП).

Ми попереджали вас про можливість притягнення до адмінвідповідальності за цією статтею в разі подання звітності не за формою до органів статистики. Водночас сподівалися, що статистики звернуть увагу на невідповідність фінзвітності визначенню звітно-статистичної документації, тобто на недоречність застосування цього штрафу. Як бачите, податківці нашого оптимізму не поділяють.

Не за формою — податківцям. Зі свого боку податківці для виправлення помилки, схоже, хочуть бачити уточнюючу декларацію з податку на прибуток (з виправленими відмітками в полі «Наявність поданих до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств додатків — форм фінансової звітності») та уточнюючу фінзвітність за відповідний період (тобто фінзвітність, складену за правильними формами).

Єдине, що радує, — податківці не згадують у цьому контексті про штраф за неподання декларації з податку на прибуток за п. 120.1 ПКУ. Ми також вважаємо, що подання «чужого» комплекту фінансової звітності не можна прирівнювати до неподання декларації взагалі, а тому підстав для застосування цього штрафу немає.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд