Теми статей
Обрати теми

Насущні питання блокування

Адамович Наталія, податковий експерт
Питань, пов’язаних з блокуванням ПН/РК, величезна кількість. Платників цікавить не лише сам процес розблокування, але й маневри щодо його уникнення. Сьогодні надамо відповіді на запитання, що виникають найчастіше. Сподіваємося, вони допо- можуть платникам визначитися і впоратися з блокуванням.

Новий РК — не вихід з блокувальної ситуації

Деякі платники не розблоковують РК, а відправляють на реєстрацію нові. Чи пройде такий варіант, якщо причина блокування РК: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ; п. 6 Критеріїв ризиків»?

Перш ніж направляти на реєстрацію замість заблокованого РК новий, треба спершу проаналізувати причину блокування вже заблокованого. Адже не факт, що ваш новий РК зареєструють. Принаймні, до тих пір, поки ви не усунете причину його блокування і не виправите ситуацію з критерієм, що спіймав його на блокуванні. До того ж треба враховувати, що деякі з критеріїв важкі на підйом, а деякі взагалі непідйомні*. Пояснимо.

* Детальніше про критерії в СМОКР див. «Податки & бухоблік», 2020, № 54, с. 12.

Наприклад, якщо ваш РК заблокували за п. 8 Критеріїв ризиковості платника (див. додаток 2 до Порядку № 1165**) — наявність у податківців інформації, яка визначає ризиковість операції, вказаної в РК, то відправлення на реєстрацію нового РК нічим не допоможе, його так само заблокують.

** Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджений постановою КМУ від 11.12.2019 р. № 1165.

А ось якщо блокування РК відбулося за п. 1 Критеріїв ризиковості операцій (див. додаток 3 до Порядку № 1165), то зареєструвати новий РК, може, і вийде, якщо залишки на віртуальному складі на цей момент змінилися (наприклад, щось купили за цей час).

У вашому випадку ваш зменшуючий РК, складений до ПН на неплатника, заблокований за п. 6 Критеріїв ризиковості операцій, зважаючи на те, що був направлений на реєстрацію після закінчення 14 днів з моменту складання поставної ПН.

Подання на реєстрацію нового такого ж РК ситуацію не виправить — він так само буде ризиковим, зважаючи на те, що також направлений на реєстрацію після спливу 14-денного терміну.

Відповідно його також заблокують. Врахуйте це!

Заблокували помилкову ПН: що робити?

Заблокована помилково виписана податкова накладна. Чи треба подавати документи на розблокування і потім РК? Як правильно вчинити?

Те, що у вас заблокували помилкову ПН, ще й на краще. Немає помилкової ПН в ЄРПН, відповідно не доведеться обнуляти її зменшуючим РК. А отже, ви абсолютно не ризикуєте попастися на незникаючу суму показника ΣПеревищ, якщо помилкова ПН і обнуляючий РК до неї засвітяться в ЄРПН в різні періоди.

Тому радимо вам забути про заблоковану помилкову ПН і не подавати документи на її розблокування. Тим більше, що за помилковими ПН насправді й подавати то нічого. Не переживайте, податківці не проти (БЗ 101.18, детальніше див. «Податки & бухоблік», 2020, № 17, с. 27). Та й відкликати з ЄРПН заблоковані ПН/РК, як пояснюють податківці, не вийде (це не передбачено законодавством).

А щоб не переживати про штраф за незареєстровану ПН, що висить в ЄРПН, за п. 1201.2 ПКУ (якщо через 365 днів її виявлять перевіряючі), радимо повідомити податківців про допущену в заблокованій ПН помилку і подати письмові пояснення.

Обов’язково подайте на реєстрацію в ЄРПН правильну ПН, а помилкову ПН в декларації не показуйте (101.23 БЗ, лист ДФСУ від 29.01.2018 р. № 313/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

ПН заблокували. виявилося, що вона з помилкою

Відправили на реєстрацію ПН. Її заблокували. Але потім з’ясувалося, що в ній помилка в кількості. Як її розблокувати?

Чинимо аналогічно, як у попередньому випадку. Тобто приймаємо заблоковану ПН як складену помилково, що не має на підтвердження відповідних первинних документів. Складаємо і реєструємо правильну ПН.

Документи на розблокування помилкової ПН не подаємо, а повідомляємо податківців про відправлену на реєстрацію і заблоковану помилкову ПН (подаємо письмові пояснення).

Документи на розблокування: згодиться все!

Чи потрібно разом із розблокувальними копіями документів подавати і бухгалтерські регістри, зокрема оборотно-сальдові відомості?

Серед переліку документів, що подаються платником для розблокування ПН/РК, виділені договори, рахунки, платіжні і первинні документи (п. 5 Порядку № 520*). Про оборотно-сальдові відомості там немає жодного слова.

* Порядок ухвалення рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджений наказом Мінфіну від 12.12.2019 р. № 520.

Проте зазвичай податківці залежно від причини блокування ПН/РК серед таких документів хочуть бачити і документи, що підтверджують, зокрема, складський облік, у тому числі й оборотно-сальдові відомості. А від сільгоспвиробників на додаток — ще й документи, які підтверджують наявність земельних ділянок, і статзвітність 29сг, 4сг, 21сг, 37сг, 10мех (zp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/425578.html).

Тож залежно від причини блокування ПН/РК платник може додатково додати і копії оборотно-сальдових відомостей:

— якщо виявлена невідповідність матеріально-технічній базі — за рахунком 10;

— якщо невідповідність із залишками товарів — за рахунками 20, 28, 26 тощо.

Не спрацювала відсікаюча ознака 3

В електронному кабінеті показники D і Р відповідають Порядку № 1165 для відсікаючих критеріїв. Проте направлені на реєстрацію ПН все одно заблокували. У чому справа?

Мабуть, ви все-таки не вписуєтеся у відсікаючу ознаку 3. Адже для її роботи як такої, що відсікає блокування ПН, одного виконання показників D і Р недостатньо.

Згідно з п.п. 3 п. 3 Порядку № 1165, окрім відповідності допустимим значенням показників D і Р, які ви бачите в електронному кабінеті, одночасно повинна виконуватися ще одна умова. Загальна сума ПДВ з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складена ПН/РК платником податку і його відокремленими підрозділами, якими подані ПН/РК на реєстрацію в Реєстрі, має складати більше 1 млн грн.

Тож, швидше за все, ви не набираєте потрібний обсяг сплати ПДВ, тобто у вас за останні 12 місяців сплачено не більше 1 млн грн. Тому ПН, відправлені на реєстрацію, у вас підлягають моніторингу і, як результат, блокуються.

Пояснення до Таблиці: підвантажуємо правильно

Подаємо Таблицю даних платника. Як правильно прикріплювати відскановані документи-пояснення при поданні Таблиці?

До Таблиці даних платника має бути дано пояснення (п. 14 Порядку № 1165), основна мета якого — переконати комісію регіонального рівня в реальності здійснюваних операцій, заявлених у Таблиці. Проте в самій Таблиці за формою J/F1312302 граф або колонок, куди можна втиснути або прикріпити пояснення, а тим більше відскановані документи-пояснення, немає.

Як же тоді це зробити правильно? Подати пояснення в електронній формі у вигляді прикріпленого до Таблиці додатка «Документ довільного формату» за формою J/F1360102. На це звертають увагу і податківці (див. БЗ 101.17).

Будьте уважні: саме вкладення (файл з відсканованими документами-поясненнями) до такого додатка має бути у форматі PDF і не перевищувати 2 МБ.

Увага! Ризиковий товар

Підприємство не має заблокованих ПН. Проте при підписанні ПН нам надійшло повідомлення про те, що вибраний код УКТ ЗЕД товару/послуги визначений ДФС як ризиковий і потрапляє під СМОКР. Чи означає це, що ПН буде заблокована?

Ні, отримане вами повідомлення не є однозначним передвісником блокування ПН. Таке повідомлення просто попереджає платника, що заявлений ним у ПН товар є ризиковим, тобто включений до Переліку товарів за кодами УКТ ЗЕД, наявність яких у ПН/РК може призвести до блокування, затвердженого наказом ДПСУ від 03.02.2020 р. № 67.

Для того щоб ПН з ризиковим товаром заблокували, вона повинна потрапити під моніторинг і вписатися в критерій ризиковості операцій з п. 1 (див. додаток 3 до Порядку № 1165): відсутність/недостатність віртуальних залишків товарів, зазначених у ПН, і при цьому частка ризикового товару в ПН у загальній масі перевищує 50 %. Якщо ці умови не виконуються, хвилюватися про блокування ПН з ризиковим товаром не варто.

Платник ризиковий: чи відправляти на реєстрацію ПН?

Чи потрібно відправляти на реєстрацію ПН, якщо наближаються граничні терміни, а нас, наче на зло, включили до ризикових платників?

Згідно з п. 6 Порядку № 1165 у випадку, якщо за підсумками моніторингу платник, який склав ПН/РК, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника, реєстрація таких ПН/РК зупиняється.

Тож, ставши ризиковим, приготуйтеся до того, що, з одного боку, при направленні на реєстрацію ПН/РК (до спливу граничних термінів або після — неважливо) їх обов’язково заблокують. Тоді, окрім того, що доведеться возитися з виведенням з ризикових (подавати Повідомлення про подання інформації і копії документів… за формою J/F1314901, див. вище), вам доведеться ще і займатися розблокуванням ПН.

З іншого боку, якщо ПН вчасно або взагалі не відправляти на реєстрацію, платник неминуче потрапляє на штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН або відсутність реєстрації ПН.

Як же все-таки бути? По-хорошому, краще, звичайно, ПН вчасно відправляти на реєстрацію, нехай навіть їх заблокують, щоб не наражатися на штрафи.

Проте зараз, поки діє карантинно-штрафна амністія, ПН можна притримати і не реєструвати. Враховуючи пояснення, наведене в. листі ДПСУ від 12.05.2020 р. № 1958/6/99-00-04-01-03-06/ІПК), податківці не штрафуватимуть за порушення порядку реєстрації ті ПН/РК, граничний термін реєстрації яких припадає на період з 1 березня по останній день місяця (включно), в якому завершується карантин (детальніше див. «Податки & бухоблік», 2020, № 42, с. 25).

На сьогодні карантин продовжений до 31.08.2020 р. (див. постанову КМУ від 22.07.2020 р. № 641 // «Податки & бухоблік», 2020, № 60, с. 25). Тому до зазначеної дати ви можете спокійно притримати реєстрацію ПН, не побоюючись штрафу. А вирішивши питання з відміною ризиковості платника, спокійно зареєструвати відразу усі ПН.

Головне — не пропустити термін закінчення штрафної амністії. Після закінчення карантину однозначно усі ПН відправляйте на реєстрацію вчасно, з урахуванням граничних термінів.

Є погане рішення — подаємо документи

Чи можна кілька разів подавати документи на виведення з ризикових платників?

Так, можна. У п. 6 Порядку № 1165 повторне подання документів на зняття з платника ризиковості не заборонене.

До того ж, як пояснюють податківці, подання інформації і копій документів, необхідних для розгляду питання про виключення платника з ризикових, є доцільним у разі наявності чинного рішення про ризиковість платника, у тому числі прийнятого комісією за підсумками попереднього подання документів (див. БЗ 101.18).

І хоча Порядком № 1165 не визначені терміни, протягом яких платник може подавати інформацію і копії документів, необхідних для розгляду питання про виключення його з ризикових (Повідомлення про подання інформації і копії документів… за формою J/F1314901), проте слід урахувати, що поданий пакет документів комісія розглядає 7 робочих днів — і на його основі приймає рішення про ризиковість/неризиковість платника.

Майте на увазі! Кожен подальший пакет документів розглядатиметься комісією вже окремо, а не як доповнення до попереднього. І, як ми вже з’ясували, подати його можна буде тільки після прийняття комісією рішення про ризиковість (інформацію про рішення ви побачите в електронному кабінеті) щодо попередньої порції документів. Тож спершу чекаємо рішення комісії. І якщо воно все ще негативне — знову подаємо документи.

Пару слів про те, як їх подати*: до Повідомлення (за формою J/F1314901) одночасно створюється додаток «Документ довільного формату» (за формою J/F1360102), куди і підвантажуємо копії документів, що свідчать про невідповідність платника критеріям ризиковості (у форматі PDF). Кількість таких додатків не повинна перевищувати 100 шт., а розмір вкладень (у форматі PDF) — 2 Мб.

* Див. рекомендації податківців kyivobl.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/425987.html

Розблокувальні документи для ПН без оплати

За договором оплата за товар здійснюється через певний час після його постачання. ПН на постачання товару заблокували, а документів на надходження оплати за товар (виписки банку) поки немає. Як розблокувати таку ПН?

Серед переліку документів, що подаються платником для розблокування ПН/РК, окрім договору і документів на відвантаження товару, зазначені й розрахункові документи та/або банківські виписки з рахунків, що підтверджують оплату товару (п. 5 Порядку № 520). Щоправда, за ситуації, коли заблокована ПН складена на дату постачання і при поданні пояснень на її розблокування оплата за товар ще не надійшла, як бачимо, зібрати повний комплект документів не вийде з об’єктивних причин.

У такому разі

повинно вистачити документів, що підтверджують першу подію, яка вже відбулася

А саме договору (особливо якщо там прописано, що оплата здійснюється після відвантаження), рахунку-фактури і документів на відвантаження (накладної, акта приймання-передачі, довіреностей, сертифікатів, оборотно-сальдової відомості за рахунками наявності товарів на складі).

Проте на практиці фіскали можуть відмовити в розблокуванні передоплатних/відвантажувальних ПН/РК унаслідок відсутності документів, що підтверджують другу подію, в нашому випадку — оплату товару. Тому у вашому випадку доведеться зробити вибір:

1) почекати, поки відбудеться друга подія — оплата, і тільки потім подавати повний пакет документів на розблокування ПН, або

2) подати неповний пакет документів і готуватися оспорювати відмову податківців в розблокуванні такої ПН у суді. Зазначимо: суди до вирішення такого роду ситуацій підходять адекватно і, як правило, скасовують рішення про відмову в реєстрації (див., наприклад, рішення Запорізького окружного адмінсуду від 20.07.2020 р. у справі № 280/3166/20 //reyestr.court.gov.ua/Review/90515998, Одеського окружного адмінсуду від 17.07.2020 р. у справі № 420/3788/20 // reyestr.court.gov.ua/Review/90451153).

Щоправда, врахуйте: до тих пір, поки ви чекатимете оплату, щоб зібрати для розблокування увесь комплект документів, покупець залишиться без ПК.

Повернення в роздробі: РК, що блокується, чи підсумкова ПН?

Чи можна уникнути призупинення реєстрації на підставі п. 6, якщо при поверненні товару не складати РК, а згортати показники в поточній ПН?

Перш ніж розбиратися, коли при поверненні товару складати зменшуючий РК, а коли можна обійтися і згортанням показників в підсумковій ПН, нагадаємо. Зменшуючі РК не тестуються на відсікаючі ознаки, а беззастережно спрямовуються на моніторинг (п. 3 Порядку № 1165).

Проте побоюватися блокування зменшуючого РК на неплатника за п. 6 Критеріїв ризиковості операцій (див. додаток 3 до Порядку № 1165) слід тільки у тому разі, якщо такий РК ви реєструєте після закінчення 14 днів з моменту складання поставної ПН, зареєстрованої без порушення граничних термінів.

Якщо реєструєте зменшуючий РК на неплатника у рамках післяпродажних 14 днів, боятися блокування за п. 6 Критеріїв ризиковості операцій узагалі не варто.

А тепер про складання РК до підсумкової ПН. Податківці допускають згортання показників при поверненні товару в підсумковій ПН без складання до неї РК, тільки якщо повернення товару відбувається в день його продажу (див. БЗ 101.15). При поверненні товару в наступні після продажу дні податківці вимагають складати РК до підсумкової ПН і реєструвати його в ЄРПН. Врахуйте це.

Якщо ж, приймаючи повернений товар наступного дня, ігнорувати цю вимогу і не складати РК, а користатися маневром згортання в поточній підсумковій ПН, наслідки очікують сумні. По-перше, податківці, швидше за все, не дозволять без зареєстрованого РК зменшити податкові зобов’язання з ПДВ. По-друге, зважаючи на відсутність самого РК можуть застосувати штраф за нереєстрацію РК. Щоправда, в період карантинно-штрафного мораторію (що діє поки до 31.08.2020 р.), штрафу за нереєстрацію РК не буде.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі